Čtvrtek 28. října 2021
Polojasno 13°C

KSČM v propadlišti dějin: Dostane miliony, prodávat nemovitosti dle Dolejše nemusí

Autor: mka, ČTK - 
12. října 2021
14:09

Takový debakl komunistů nepředpovídaly ani předvolební průzkumy, které většinou očekávaly umístění partaje kolem pěti procent. Tolik strany pro vstup do Sněmovny potřebují. Komunisté se ziskem 3,60 % se jim však ani nepřiblížili a budou v dolní komoře chybět poprvé od roku 1925. Kritici se radují, že KSČM míří do propadliště dějin. Komunista Jiří Dolejš promluvil o ekonomické stránce a zásahu do řízení strany. KSČM podle něj ve Sněmovně ekonomicky neohrozí, ale bude muset šetřit. 

Předseda Vojtěch Filip (66) už v sobotu oznámil rezignaci. „Je to velké zklamání i kvůli tomu, že se žádná levicová strana do Poslanecké sněmovny nedostala,“ zhodnotil výsledek voleb. Spolu s ním podali rezignaci i ostatní členové vedení partaje.

Na Filipovo místo se rozhodla kandidovat europoslankyně Kateřina Konečná (40). „KSČM rozhodně nekončí v propadlišti dějin,“ řekla.

Konec až za chvíli

To předseda vládní sociální demokracie Jan Hamáček (42) oznámil, že rezignuje až na předsednictvu strany svolaném na 25. října. I jeho strana se ziskem 4,65 % zůstala za branami dolní komory.

„Předám řízení strany tomu, kdo se rozhodne mě následovat. Socdem za svoji dlouhou historii přežila mnoho těžkých zkoušek, přežije i tuhle,“ řekl dosavadní šéf nejstarší politické strany u nás.

KSČM musí šetřit

Komunisté po volbách budou muset šetřit, ekonomicky se ale tato zásadní změna unést dá. ČTK to dnes řekl končící poslanec Jiří Dolejš. KSČM by podle něj měla za volební výsledek dostat státní příspěvek 19 milionů, celkem za čtyři roky pak 40 milionů korun. Zbavovat nemovitostí se komunisté nemusejí, myslí si.

Dolejš dnes přišel uklízet kancelář v komplexu sněmovních budov na Malostranském náměstí. Poslancem byl od roku 2013. Očekávaných 40 milionů korun označil za slabší částku. „Takže je jasné, že prvním úkolem po mimořádném sjezdu bude dát do figury ekonomiku tak, aby to fungovalo. Myslím si, že to není tak, že bychom byli ekonomicky ohroženi, pochopitelně to bude ale znamenat nějakou racionalizaci ve struktuře, a říci si, co je priorita,“ uvedl.

Loni od státu komunisté za mandáty dostali na činnost, na provoz a na institut zhruba 92 milionů korun, hospodařili ale se ztrátou. Zefektivnit chod strany je podle Dolejše možné, rozpočet ale tak podle něj vystačí jen na čtyři roky do dalších voleb. „Otázka je, kdybychom měli velké ambice do nějakých budoucích voleb, tak ty taky něco stojí. Je třeba vytvořit rezervu na tyto účely, příjemné to nebude, ale ekonomicky se to zvládnout dá,“ míní.

Zbavovat nemovitostí se komunisté podle něj nemusejí, za lepší pokládá jejich lepší využívání. „Vždy, když takováhle chvíle přijde, tyto hlasy zaznívají. Problém je, že když prodáte nemovitost, nemáte kde činnost provozovat. Spíš jde o lepší využívání těch nemovitostí. Když máte nemovitost nejenom v centru Prahy, ale i v centru Brna, Plzně, Hradce Králové, mohou vynášet,“ naznačil, kde by měla KSČM udělat změnu. Co se týká zaměstnanců, liší se jejich počet a forma úvazku podle Dolejše okres od okresu, část jich zaměstnává stranická centrála.

Loni komunisté hospodařili se ztrátou 26,7 milionu korun, v minusu tak zůstali třetí rok za sebou. První místopředseda KSČM Petr Šimůnek ČTK na jaře řekl, že vliv na výsledek hospodaření měly loňské volby do krajských zastupitelstev a části Senátu. Od letošních si sliboval obrat. V případě neúspěchu tehdy avizoval, že budou třeba provést změny. Předloni komunisté hospodařili se ztrátou devět milionů, v roce 2018 skončili v minusu zhruba 20 milionů korun.

Na úhradu volebních nákladů a činnost loni KSČM získala od státu 46 milionů korun, na provoz dalších 42 milionů korun, zhruba čtyři miliony pak činil příspěvek státu na činnosti politického institutu komunistů. Na členských příspěvcích strana vybrala 12 milionů, na darech 8,2 milionu korun. Za pronájem nemovitostí KSČM vybrala 20,6 milionu korun.

Nejvíc stejně jako předloni vydala strana na platy, a to 42 milionů korun. V hlavním pracovním poměru zaměstnávala 76 zaměstnanců, na dohodu o provedení práce 169 zaměstnanců. Na volební kampaň před volbami do Senátu a krajských zastupitelstev komunisté vynaložili 19, 5 milionu. Stejně jako v minulých letech si KSČM nevzala žádný úvěr.

Video Kubáček o volbách: Černé vysvědčení pro Hřiba a Babiš jako budoucí prezident - Markéta Volfová, Lukáš Červený

bullshit ( 12. října 2021 20:17 )

Kolaborovali s vohnoutem, jinak to dopadnout nemohlo. Naštěstí většině voličů zbyla špetka zdravého rozumu.
To samé ČSSD, jistě nám nebude chybět zcela neschopný Hamáček a další Dolínkové a podobné kreatury. Bohužel po nich zbyl pekelný smrad třeba v podobě míjet cyklistu 1,5m.

Stano1963 ( 12. října 2021 16:40 )

komunisté těžko přežívají spojení s oligarchou. Tedy spíš to, že mu dělali užitečného idiota

frantacizek ( 12. října 2021 16:29 )

soudruzi a paradoxem je, že vás dostal od koryta váš kámoš Si Ťin Ping Pong a jeho armáda netopýrů z Čajny. Pač spousta soudruhů a soudružek zemřela na covid. Je to karma holt..

Zobrazit celou diskusi
Další videa