Pátek 24. března 2023
Svátek slaví Gabriel, zítra Marián
Zataženo, déšť 16°C

„Vláda se může tvořit měsíce.“ Odborníci v Blesku o Zemanovi, ústavní krizi a sporech koalic

Autor: Pavlína Horáková, Markéta Volfová - 
10. října 2021
05:00

Posledními hosty ve vysílání volebního studia Blesku byli opět politologové, konkrétně Vladimíra Dvořáková a Lukáš Jelínek. „Slyšeli jsme nářky a stesky a hledání viníka. Vypadá to, že Andrej Babiš nebyl schopen si představit, že může volby prohrát,“ zhodnotil Jelínek. „ANO není strana do nepohody,“ řekl Jelínek a přiznal, že nepředpokládal, že ANO prohraje.

Piráti podle politoložky Dvořákové udělali chybu, že opustili svá témata: „Měli se držet svého jádra, tohle nezvládli.“ Oba experti se také věnovali tomu, koho prezident Zeman pověří jmenováním vlády, premiéra Babiše, jehož ANO má sice nejvíce mandátů – 72, ale nemá šanci získat většinu, nebo Petra Fialu (ODS) z vítězné koalice Spolu.

Video  Politologové Vladimíra Dvořáková a Lukáš Jelínek o výsledcích voleb  - Redakce Blesk
Video se připravuje ...

„Prezident se může pokusit vyvolat ústavní krizi, která potrvá měsíce, když se Babišovi nepodaří sestavit vládu na poprvé a napodruhé. Je otázka, jestli to prezident udělá. Je možné, že Babiš nebude mít tak silnou oporu v Zemanovi,“ uvedli politologové. „Vláda se může tvořit měsíce,“ experti podotkli, že bude také zajímavé, zda pětičlenná koalice vydrží. Upozornili, že uvnitř ní mohou nastat spory.

Array

Dvořáková i Jelínek jsou toho názoru, že příštím českým premiérem bude Fiala. Dvořáková dodala, že předvolební kampaň posílila i jeho pozici v rámci ODS. „Ano, myslím si, že se dočká Petr Fiala,“ přitakal Jelínek, který následně reagoval i na nezdar levice – KSČM a ČSSD skončily před branami a do Poslanecké sněmovny se nedostaly.

„Parlamentní politika začíná kulhat na levou nohu,“ komentoval Jelínek, podle něj strany doplatily na spolupráci s premiérem Babišem. Doplnil, že bude sledovat, zda levicová témata nezačnou řešit politici jiných stran.

sarina ( 10. října 2021 12:24 )

stemik ...

sorgedoktor ( 10. října 2021 09:04 )

Nakonec, posunout se to da....Tahle vlada nenitak spatna...

jajas ( 10. října 2021 09:01 )

Tak bych to nenazval, že bude škodit.....Podle mne bude chtít svým chování posunout dobu, kdy se občané po nástupu nové vlády rozhodně nebudou mít dobře....tak snad to nebude trvat celé 4 roky ......

jajas ( 10. října 2021 08:52 )

Přesně! Opozice byla už v tak zoufalém stavu, že se nemůže dostat do vlády, až vymyslela tento "kočkope", tedy podvod na lidi.....ale možná se jim to do budoucna i vymstí. Naroste jim hřebínek a budou chtít v tom slepenci kažý víc a víc.....Zajímavé bylo, že si některé strany nemohly přijít na jméno, měly rozdílné názory na zásadní věci a najednou se jakože "domluvily". V podstatě je ANO a Babiš vítěz, protože byl ve volbách sám za sebe.

dostojevskij ( 10. října 2021 08:44 )

A tady je ten zakopaný PES!!!! Lidé odvolili, tak by se měli poslanci sejít, dohodnout jako dospělí a nechovat se jak malé děti na pískovišti, že s tím nemluvím, s tím si nehraju!! Proč tedy volby, když pak se rok rvou o posty!!!! nikomu nejde o VLAST!!!! To co ODS nechala v čele s V.H. rozkrást je děs!!! Věděli, že ODS lidé nevolí, tak se dali do koalice, což je evidentně PODVOD!!!!! Kde láska a pravda vítězí...........

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa