Kam mám jít volit, když jsem v karanténě. Co říkají předvolební průzkumy. Když to hodím oblíbené straně, jak to ovlivní předpokládané sestavování vlády. Otázek týkajících se blížících se sněmovních voleb je hodně a není jednoduché se v nich zorientovat, pomoci si ale lidé mohou nejrůznějšími datovými nástroji, které jsou na internetu volně dostupné. Obsáhlý servis připravuje i tým Blesku.
Informace k volbám přehledně: Šikovné nástroje, interaktivní mapy a nadupaný servis Blesku
1.Mandaty.cz
Začneme tím, co je pro volební rozhodování nejdůležitější – jak hlas pro konkrétní stranu může ovlivnit podobu budoucí vlády. Respektive jaký je výhled zisku mandátů, kdyby jednotlivé partaje dostaly tolik hlasů, kolik předpokládají volební výzkumy.
Tento výpočet mandátů provádí například stránka Mandaty.cz. Sestavuje si vlastní volební model, který vychází z modelů společností CVVM, Median, Kantar/ČT, STEM, Ipsos a Data Collect/ČT. Pro připomenutí, volební model se od předvolebního výzkumu liší tím, že jde o nejbližší odhad, jak nejspíš volby dopadnou. Nezahrnuje nerozhodnuté voliče ani lidi, kteří k volbám přijít nechtějí.
Mandaty.cz ukazují, jaký je odhad mandátů vždy k aktuálnímu datu a zároveň zobrazují, kolik by jich získaly případné povolební koalice. Všechny strany sice ještě konkrétně nedeklarovaly, s kým by do vlády šly a s kým ne, určitý politologický výhled ovšem existuje. Na stránce proto můžete vidět, kolik mandátů by například vzešlo z koalice ANO+SPD+PŘÍSAHA, kolik z SPOLU+PIRSTAR apod. Zároveň je pod každou variantou zobrazená procentuální šance, že taková sestava získá potřebnou většinu.
Tím ale nástroje na stránce nekončí. Dostupné jsou zde i podrobně rozepsané zmíněné volební modely od nejrůznějších výzkumných společností, které si lidé mohou porovnat. A kdo má rád vizuální přehled, na data lze klikat v interaktivním grafu.
2.Volební kalkulačky
Od stejných autorů, jako jsou Mandaty.cz, si pak můžete vyzkoušet volební kalkulačku, kde se dozvíte, s jakou stranou nejvíce souzníte. Stačí odpovědět na několik otázek a algoritmus z nich vyhodnotí, jaká uskupení mají na jednotlivé problematiky stejný názor jako vy. Shoda se počítá procentuálně.
Volebních kalkulaček je ale na internetu dostupných celá řada, některé jsou dokonce zaměřené pouze na určitý okruh otázek. Svou vlastní, týkající se jen zemědělství, má například Agrární komora ČR. Existuje také projekt Volbiště, který o sobě tvrdí, že jeho kalkulačka je komplexnější a ve výsledku ukáže i navrhovaná řešení stran.
Trochu speciální je pak volební kompas od Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy ve spolupráci s nizozemskou výzkumnou společnostní Kieskompas, kde lidé opět odpovídají na důležité otázky současné doby. Aplikace ovšem nevyhodí přímo shodu s jednotlivými stranami, ale umístí vás do politického kvadrantu. Dozvíte se tak, jestli spíš inklinujete k progresivismu, konzervatismu, ekonomické levici či ekonomické pravici. V těchto čtvercích jsou umístěné i strany.
3.Volební servis Blesku
S volebním servisem můžete počítat také od Blesku. Už proběhly předvolební debaty, které se vždy týkaly jednoho tématu, začalo se covidem a jeho dopady, načež jsme navázali školstvím, daněmi a mzdami, zdravotnictvím, spotřebou domácností a zemědělstvím, důchody a sociálními službami a bydlením a dopravou.
Série předvolebních debat vyvrcholí ve čtvrtek 7. října ve 13:00, kdy se bude konat superdebata. Do studia Blesku přijdou lídři stran a hnutí, kteří se úcházejí o úspěch ve volbách, případně o premiérské místo. Debatu budou moderovat Jakub Veinlich a Vera Venovica. Přenos můžete sledovat živě na Blesk.cz a facebooku Blesku.
Nabitá volební sobota na Blesk.cz
Také během soboty 9. října bude připraveno volební studio Blesku, kde se budou celý den střídat osobnosti k aktuálnímu průběhu voleb. Začne ve 14:00 a živým přenosem budou provázet moderátorky Pavlína Horáková a Markéta Volfová.
A na jaké hosty se můžete těšit? Třeba na ekonoma Vladimíra Pikoru, epidemiologa Rastislava Maďara nebo politologa Jana Kubáčka. Okomentují průběžné sčítání hlasů i témata, která letošní volby ovlivnila. Chybět nebudou ani vstupy z volebních štábů, kde budeme mít přítomné redaktory.
V neposlední řadě se můžete těšit na online přenos, který startuje ve středu 6. října. V něm budeme přinášet podrobný popis volebního dění, od začátku až do úplného konce.
4.Přehledy ministerstva vnitra
Nechybí ani ministerstvo vnitra, které celé volby organizuje. Informace zobrazuje rovnou na několika místech, hlavní jsou samozřejmě jeho vlastní stránky. Důležité odkazy jsou pak k dispozici i na Portálu občana, jakémsi středisku pro elektronickou komunikaci se státem. Lidé si zde mohou vyřídit třeba voličský průkaz, pokud chtějí volit někde jinde než v místě svého trvalého bydliště.
Resort zveřejnil také interaktivní mapu s drive-in stanovišti pro případ, že se chystáte k volbám, ale jste v karanténě. Do těchto míst lze přijet v autě a hodit hlas do uren, které budou spravovat lidé v ochranných oblecích. V každém kraji bude stanovišť několik, celkem 81, přičemž jejich přesné adresy jsou zobrazené na mapě.
Video Kde na důchody vzít? A bude odchod do penze později než v 65? Ostré výměny v debatě Blesku i s ministryní MaláčovouVideo se připravuje ...