Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Řež v debatě: „Babišova drahota!“ bouřil Fiala. Hamáček tasil průs*r, Rakušan mrtvé

Aktualizováno -
26. září 2021
23:43
Autor: simao - 
26. září 2021
21:37

Chyby vlády během covidové pandemie tasila opozice během velké předvolební debaty na CNN Prima News. Premiér Andrej Babiš (ANO) zuřil při útocích opozičních lídrů Petra Fialy (ODS) a Víta Rakušana (STAN), Jan Hamáček (ČSSD) čelil Robertovi Šlachtovi (Přísaha). Řeč byla i o zdražování, kdy kandidát Spolu na premiéra Fiala mluvil o období „Babišovy drahoty“.

„My nepřipustíme žádné další lockdowny, zavírání škol, které jsme měli tady nejdéle v Evropě. Plošné zavírání ekonomiky není možné a není to cesta. Není ani potřeba. Kdyby vláda dělala, co měla, byla by schopna řešit všechny další problémy s covidem lokálně,“ vytkl vládě v debatě na CNN Prima News šéf ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala.

„Vláda v mnoha případech nepostupovala podle zákona a soudy v ČR jí to taky shodily. Tak se naše vláda v pandemii chovala,“ upozornil Vít Rakušan (STAN).

Babiš to schytal za mrtvé

„Vy jste dělali všechno proti nám, a pokud bylo špatně pro naše lidi, tak byly vysoké preference Pirátostánu,“ vrátil úder Andrej Babiš (ANO), který si stěžoval opět na to, že opozice „zazdila“ prodloužení nouzového stavu. „Vy jste dělali všechno proto, abyste ohrozili životy našich občanů,“ tvrdil premiér.

„Tohle říká premiér země, který nechal umřít 30 tisíc lidí a šlape po jejich křížích. To říká premiér země, který si takhle otře podrážku s otištěným bílým křížem na zemi? Že máte tu drzost tohle říct,“ kontroval Rakušan. Bílé kříže nakreslili Babišovi odpůrci v Průhonicích na místo, kde měl premiér naplánovanou podpisovou akci ke své knížce. A kde nakonec dostal vajíčkem.

Rakušan: Jste jako můj čtyřletý syn

„Je opravdu nesmírně nepříjemné tady vést tuto politickou při nad lidskou tragédií. 30 tisíc lidí zemřelo, my bychom tady měli držet minutu ticha. To, že to stát nezvládl, to je přeci úplně jasné, že to vláda nezvládla, říkají i ministři, které si vybral tady pan Babiš,“ podotkl Fiala.

„On byl premiérem, on tady vládnul. Vy jste trochu jak můj čtyřletý syn. Čtyřletý, nesoustředěný, malý syn, co skáče do řeči,“ vytkl Babišovi Rakušan. „Tenhle člověk až do roztrhání těla v září chtěl řešit zahrádkářský zákon,“ poznamenal Rakušan.

Babiš se čílil: Kde je Bartoš?

Šéf ANO se pozastavoval na nepřítomností šéfa Pirátů a kandidáta PirSTAN na premiéra Bartoše. „Řekněte mi, kde je Bartoš, kde je váš lídr? Proč tu není Bartoš?“ pokřikoval Babiš na Rakušana. „My jsme koalice o dvou lídrech, my nemáme majitele, jednoho, který by vlastnil to hnutí. Pan Bartoš vás viděl v pátek a není o co stát,“ vysvětloval Rakušan.

„Pan premér tady do toho může křičet, jak chce. Ta odpovědnost je jasná, vládla vláda, vláda to nezvládla. Místo toho, abyste se omluvili lidem, tak tady obviňujete všechny kolem sebe,“ vytýkal Fiala Babišovi. „Těch 30 tisíc mrtvých, to je vaše odpovědnost. Lockdowny jste vyhlašovali, školy jste zavírali, a stejně jste to nezvládli,“ dodal.

Šlachta šil do Hamáčka kvůli zakázkám

Babiš se dostal pod tlak koalic, k přestřelkám však docházelo i na dalších úrovních a mezi dalšími hosty ve studiu CNN Prima News. „Ministerstvo vnitra jste zdevastoval, mluvíte o nesmyslech,“ útočil na Jana Hamáčka (ČSSD) předseda Přísahy Robert Šlachta. Upozorňoval na to, že je nutné prověřit zakázky z doby nouzového stavu. Nová Sněmovna by k tomu měla zřídit vyšetřovací komisi, míní.

„8,5 miliardy, říká NKÚ, vyhozených z okna,“ podotkl Šlachta. „Já si stojím za každou jednou zakázkou ministerstva vnitra,“ odmítal kritiku Hamáček, který míní, že Šlachtu mrzí, že se nestal policejním prezidentem. Šéf Přísahy také opakovaně označoval za plukovníka, Šlachta reagoval, že je ve výslužbě.

Volání po zrušení pandemického zákona

Řeč se stočila i na pandemický zákon vyhlášený během koronakrize. „Komunistická strana pro pandemický zákona nehlasovala a pokud jde o nás, my bychom jej zrušili,“ uvedl šéf KSČM Vojtěch Filip. S vyšetřovací komisí na zakázky během pandemie by neměl žádný problém.

Pro zrušení pandemického zákona se vyjádřili i Šlachta a šéfka Trikolóry Zuzana Majerová Zahradníková. „Tady žádná pandemie nikdy nebyla,“ udivila svým dalším vyjádřením nástupkyně Václava Klause mladšého v čele strany. „Vy všichni máte pouze plnou hubu keců, ale nic jste pro ty lidi neudělali,“ nebrala si servítky Majerová Zahradníková.

Hamáček zmínil průs*r

Vicepremiér Hamáček však při jejích slovech nevycházel z údivu. „Jasně, a těch 30 tisíc je mrtvých na chřipku... to je neuvěřitelný,“ divil se Hamáček a mluvil o demagogii.

„Ani jednomu z těch, co chtějí sedět v premiérském křesle, nepřeju, aby takovýhle průs*r musel řešit. My jsme dělali všechno, co jsme mohli, možná jsme udělali chyby, ale postupovali jsme podle nejlepšího vědomí a svědomí, podle krizového zákona, který je na to určený, a tihle všichni nám to torpédovali,“ čílil se Hamáček.

„Čím více lidí se nechá očkovat, tím méně bude potřeba pandemický zákon. To je úplně jasné. Pandemický zákon je kočkopes, který vznikl na tlak opozice,“ pokračoval Hamáček. „Ať už vláda nechá té covid hysterie a covid paniky, protože tady teď zrovna rozhodně není,“ reagoval Tomio Okamura (SPD).

Babišovo zdražování

Mezi současná velká předvolebné témata se přitom zařadilo i zdražování, o němž byla rovněž čtvrteční debata Blesku. I na CNN Prima News se řešily rostoucí ceny všeho možného - včetně energií. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) ostatně v současnosti hájí návrh energetických šeků, které by měly již od listopadu cca 800 tisícům českých domácností ohrožených energetickou chudobou kompenzovat část zvýšení cen energií. Opozice to označuje za předvolební dáreček.

„Vy byste se měl spíš starat o to, aby tohle období nevstoupilo do dějin jako období Babišovy drahoty. Zdražuje se, lidé mají oprávněné obavy a jestli k tomu přistupujete tak, jak jste teď ukázal, tak to špatně dopadne,“ udeřil Fiala na Babiše.

Babiš při dotazu na to, jak chce zastavit zdražování, uvedl: „Inflace je celosvětový problém. Je to dopad přerušení dodavatelských vztahů v rámci covidu.“ Věří však, že inflace bude klesat.

Zopakoval, že se mu nelíbí navyšování úrokové sazby ze strany ČNB. „My chceme samozřejmě bojovat proti navýšení energetiky, cen proudu, to připravuje pan Havlíček ten šek pro 800 tisíc domácností,“ potvrdil Babiš. Drahé emisní povolenky, které tlačí ceny energií výš, se podle něj v Evropě vymknuly kontrole.

Hamáček: 800 korun od Havlíčka lidi nezachrání

„Ona bohužel to není úplně pravda, co říkal pan premiér. Inflace nemá jen mezinárodní příčiny, ale má i silné české příčiny,“ podotkl Fiala. Upozornil na to, že vláda cpe do ekonomiky napůjčované peníze, chce mluvit do nezávislého rozhodování ČNB a rostou i ceny nemovitostí, do čehož vláda nebyla schopna zasáhnout.

Vicepremiér Hamáček se obratem vrátil k covidové krizi, když tvrdil, že opozice volala po ještě větších výdajích na pomoc. „Když bychom vyslyšeli jejich žádosti, abychom odškodnili každého za všechno, tak bychom tam museli napumpovat ještě dvakrát tolik peněz a problém by byl daleko větší,“ rýpl si. Připustil, že hrozí zdvojnásobení či ztrojnásobení cen energie. „A to při vší úctě, pane premiére, nevyřeší to, že kolega Havlíček dá někomu 800 korun,“ podotkl s tím, že je třeba jednat v Bruselu o cenách emisních povolenek, což je v gesci premiéra.

Předvolební debaty můžete sledovat i na Blesk.cz. Již ve středu 29 září od 11:00 na téma důchodů a sociální podpory, ve čtvrtek 30. září pak půjde o bydlení a dopravu.

Video Předvolební debata Blesku: Hádka o 30 tisíc mrtvých na covid, uznávání protilátek i očkovací strategii - Blesk TV a Mall TV

hejhej ( 3. října 2021 12:59 )

luder:
Bartoš je udavač a podrazák, jde proti lidem této země.. Divím se, že promuslimskou, prolhanou, udavačskou stranu ještě někdo chce volit.

hejhej ( 3. října 2021 12:57 )

denisz:
Opozice celé funkční období nic jiného, než kritika p.Babiše a před volbama přitvrzuji - chudáci. Rakušan je magor.

hejhej ( 30. září 2021 19:58 )

denisz:
Piráti i ti s Rakušanem( nevím z jaké je strany) jsou trapní, stejně jsko ten druhý slepenec.
Jsou to řiť.olezci EU, proto štvou proti p. Babišovi, který odmítá zrušit Benešovy dekrety. Slepence stran jdou proti lidem tohoto států.

hejhej ( 30. září 2021 19:51 )

luder:

denisz ( 30. září 2021 02:51 )

I politici, nejen jejich příznivci, by si měli dávat pozor na výrazy. Vedle Fialova "Babišova drahota" se šíří Schillerové "Fialova sprostota". Pokrytečtí opozičníci budou zase nadávat vládním, ale začali oni, jako vždy. Demokracie je o svobodě se vyjádřit, ale i se moci svobodně bránit. V tom opozičníci a jejich příznivci mají problém, včetně bojovného provokatéra Rakušana na foto.

Zobrazit celou diskusi
Další videa