Pátek 23. duben 2021
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno, déšť 11°C

Schillerová o rozvolnění v Česku: Datum nejsme schopni říct. Podnikatelům slibuje nový program

Autor: trm, ČTK - 
7. března 2021
14:40

 Česko zřejmě bojuje s vrcholem další vlny epidemie koronaviru, většina obchodů a služeb je třetí měsíc zavřená. A ani po prvním týdnu tvrdého lockdownu není jasné, kdy budou znovu moci otevřít. To v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News potvrdila i vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Věří ale tomu, že česká ekonomika, které zasadila pandemie tvrdou ránu, se v druhé polovině roku rozjede. Vláda navíc chystá zjednodušení kompenzačních programů pro podnikatele – všechny dosavadní programy COVI má nahradit jeden souhrnný.

„Rozvolňovat budeme moci, až bude proočkovanost a kolektivní imunita. Nejsme schopni říct přesné datum,“ prohlásila v Partii Schillerová. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek ve Sněmovně na opakované dotazy poslanců řekl, že po třítýdenním lockdownu rozvolnění nepřijde. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Blesk Zprávám řekl, že rozvolňování může přijít ve chvíli, kdy bude v nemocnicích s covidem kolem tří tisíc lidí. V současné době jejich počet atakuje osm tisíc a přes 1700 pacient potřebuje vysoce intenzivní péči, například plicní ventilaci nebo mimotělní oběh.

Schillerová v Partii řekla, že zavření průmyslu, o kterém se spekulovalo a kré pro všechny kromě strategických podniků navrhovala ČSSD, by bylo pro Českou republiku fatální. Vicepremiérka věří, že ekonomika se vzpamatuje.  „Ekonomika pojede od druhé poloviny roku,“ odhaduje Schillerová. Půlbilonový schodek rozpočtu podle Schillerové vydrží do poloviny roku.

Šéf lidovců a exministr zemědělství Marian Jurečka v Partii kritizoval, že vláda je pomalá co se týče vyplácení kompenzačních bonusů. „Lidé mi píší, že čekají už třetí měsíc na to, aby jim bylo vyplaceno ošetřovné či kompenzační bonus. Pomoc je pomalá. Z té obrovské částky, je to jen třetina, která jde na pomoc podnikatelům,“ kritizoval Jurečka. Problém podle něj je i obrovské množství programů, ve kterých se nikdo nevyzná.

Video Další spor ve vládě? Schillerová se brání dalšímu rouškovému. A kdy byla naposledy u holiče? - Blesk

Vláda podle Schillerové chystá pro podnikatele úplně nový souhrnný program kompenzací COVID 21, postaven by měl být na propadu jejich příjmů. Program by měl nahradit všechny současné programy COVID.

„Uznali jsme, že není možné mít takové množství programů, na které někdo dosáhne, a někdo ne,“ uvedla Schillerová. Její ministerstvo se proto dohodlo s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) na vytvoření nového kompenzačního programu COVID 21. Ten by měl nahradit současné programy, které postupně skončí. „Postaven bude na propadu příjmů, o přesné podobě ale ještě nemáme jasno. Chceme to přizpůsobit tomu, jak je postaven kompenzační bonus,“ podotkla ministryně.

Vedle toho stát na základě návrhu opozice uvažuje ještě o záchytném programu pro podnikatele, kteří z různých důvodů nedosáhnou na pomoc podle podmínek nového souhrnného programu. Schillerová o tom jedná s ministrem průmyslu, obchodu a dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO).

V platnosti by měly zůstat také program Antivirus, který primárně slouží pro nahrazování mzdy lidem ze zavřených nebo omezených provozů, a tzv. kompenzační bonus. To je příspěvek 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. „To jsou dva silné pilíře pomoci,“ dodala Schillerová.

Video Alena Schillerová o schodku rozpočtu a žalobách kvůli omezením - Blesk

 

lubos slovacek ( 2. dubna 2021 09:22 )

Schillerova,tam kde mají jiní mozek ty máš nas.ráno.

Fortuna ( 7. března 2021 18:00 )

Otevřete služby kde jsou max.2 zákazníci a ulevíte mnoho lidem život. Jak je to jednoduché.

tomik007 ( 7. března 2021 17:28 )

JEDINA KVALIFIKACE: je slepá oddanost baczovi...😱

gejsovic ( 7. března 2021 17:16 )

Podle sebe soudím tebe,pěkně si se popsal s tím co máš můžeš se rýpat v zemi a né do lidí

f7g7s ( 7. března 2021 15:14 )

Bezedná státní kasa, škoda jen, že pí. Alenka nemluví o příjmové stránce❗️☝️

Zobrazit celou diskusi
Další videa