Středa 22. září 2021
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 14°C

ČSSD nad propastí, zmizí strana po volbách ze Sněmovny? Experti zostra o Hamáčkovi a spol.

Autor: Alice Mikulášová - 
6. srpna 2021
05:00

Zmizí se začátkem října sociální demokracie ze Sněmovny, nebo se jí podaří aspoň pár parlamentních křesel udržet? Odborníci oslovení Blesk Zprávami jsou spíše pesimističtí, času do voleb je málo a ČSSD podle nich dělá už roky strategicky špatná rozhodnutí, chybí jí silní a viditelní lídři a dlouhodobě nedokáže svým voličům komunikovat své vládní úspěchy. Pozitivní body za to bere povětšinou ANO. Co experti doporučují? Zvolit si nosné téma, zaměřit se na kampaň a nejezdit po dovolených.

ČSSD dle aktuálních předvolebních průzkumů hraje o to, zda se vůbec přehoupne přes hranici pěti procent, která je kritická pro vstup do Sněmovny. Podle váženého průměru relevantních volebních modelů (Kantar, STEM, Median a CVVM) by se se aktuálně sociální demokraté do poslaneckých lavic nedostali – volilo by je 4,8 % lidí.

Pomyslný sešup však začal již v roce 2010, kdy se strana oproti roku 2006 propadla o 10 procentních bodů. V období od 29. ledna 2014 do 13. prosince 2017 těžila vláda v čele s ČSSD z ekonomického růstu a sociální demokraté s premiérem Bohuslavem Sobotkou byli hlavní stranou koalice s ANO a lidovci. Jenže výsledkem střetů i s hnutím Andreje Babiše byl nakonec ten, že ČSSD proklouzla v roce 2017 do Sněmovny jen se sedmi procenty hlasů.

Bylo to právě před čtyřmi lety, kdy si sociální demokraté mysleli, že si sáhli na pomyslné dno. Dle aktuálních průzkumů však v nadcházejícíh volbách s největší ppravděpodobností klesnou ještě mnohem níže. Dnes se ČSSD nedaří oslovit své tradiční voliče, natož nabrat nějaké nové.

Nečitelná komunikace a „ukradené“ vládní úspěchy

ČSSD je aktuálně rozpolcená mezi konzervativní a spíše liberální moderní levici, která akcentuje i zelená liberální témata. Straníci se nedokáží dlouhodobě rozhodnout, jakým směrem vlastně půjdou. A ani poslední sjezd tomu letos moc nepomohl.

Ve straně převážili konzervativci, kteří chtějí de facto zopakovat to, co jim fungovalo dříve než existovalo hnutí ANO. Podle Ažběty Králové z Institutu politického marketingu je na vině dlouhodobě nečitelná komunikace ČSSD, která navíc cílí na takovou skupinu, které nemá co nabídnout. Podle expertky straně nepřispívá ani to, že dlouhodobě nedokáže svým voličům komunikovat své vládní úspěchy, pozitivní body za to bere povětšinou ANO.

Problematické Desatero 

V ČSSD si potřebu komunikace svých zásluh uvědomují - dokládá to nedávno zveřejněné Desatero, které má prezentovat právě signifikantní úspěchy, o které se ČSSD zasadilo. Jenže odborníci mu vytýkají, že od úspěchů a zásluh ČSSD strhne pozornost obrovský nadpis 10 věcí, které zavinila ČSSD.

K desateru ČSSD se pro Blesk Zprávy vyjádřil i politolog Jakub Charvát: „Vypadá to, jako by ČSSD vedla negativní kampaň sama proti sobě. Záměr je správný, ale realizace nešťastná.“

Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka Zleva ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a statutární místopředseda ČSSD a volební lídr v Jihomoravském kraji Roman Onderka vystoupili 19. července 2021 v Praze na tiskové konferenci strany k představení volebních lídrů, shrnutí úspěchů ČSSD ve vládě a prioritám pro příští volební období. Jana Maláčová, Jan Hamáček, Roman Onderka Zleva ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a statutární místopředseda ČSSD a volební lídr v Jihomoravském kraji Roman Onderka vystoupili 19. července 2021 v Praze na tiskové konferenci strany k představení volebních lídrů, shrnutí úspěchů ČSSD ve vládě a prioritám pro příští volební období. | ČTK / Šimánek Vít

Hromadný exodus výrazných tváří: Foldyna, Staněk i Netolický mimo hlavní proud

Podle politologa Jakuba Charváta „jedním z hlavních problémů ČSSD je, že aktuálně nemá výrazného lídra, za kterým by se strana semkla.“ Straně obecně chybí výrazné osobnosti, míní odborník. „A když už se jako by odnikud se objeví výrazná osobnost, která má image, téma a získá si pozornost veřejnosti i médií, chvíli pod logem ČSSD zazáří a pak jde o dům dál, nebo se stáhne do ústraní. Jako Foldyna, který přeběhl k SPD, bývalý ministr kultury Staněk nebo Netolický,“ dodal (Staněk a Netolický v ČSSD zůstali, ale ocitli se mimo hlavní proud, pozn. red.).

Nedostatek osobností výrazných tváří v ČSSD akcentuje jako jeden z klíčových problémů i Alžběta Králová, expertka na politický marketing: „Každá strana potřebuje silného lídra. Obávám se, že tím Jan Hamáček není. Pomohl by nástup buď silně levicových lídrů, jako je Jana Maláčová, nebo progresivních a liberálnějších - jako je třeba Tomáš Petříček, který o post předsedy ČSSD neúspěšně usiloval, měl dokonce být i na kandidátce pro Prahu do parlamentních voleb. Ale kvůli tomu, že byla narušena její demokratická tvorba z kandidátky odstoupil.“

Tomáš Petříček by byl podle experty na politický marketing (nejen) komunikační nadějí ČSSD. Tedy, kdyby neodstoupil z pražské kandidátky. Neschvaloval kšeftování s hlasy. Tomáš Petříček by byl podle experty na politický marketing (nejen) komunikační nadějí ČSSD. Tedy, kdyby neodstoupil z pražské kandidátky. Neschvaloval kšeftování s hlasy. | Blesk:ALEXANDR MALACHOVSKÝ

Má ČSSD šanci na záchranu? Expertka na politický marketing to nevidí nadějně

„Pro tyhle volby je na záchranu příliš krátká doba. ČSSD dělá již roky strategicky špatná rozhodnutí, chybí silní a viditelní lídři. Jediné, co by jim mohlo pomoci, je stáhnout se do ústraní, modernizovat stranu a vytvořit systematickou a dlouhodobou strategii,“ uvedla pro Blesk Zprávy Alžběta Králová a dodala doporučení: „Momentálně by se ČSSD měla rozhodně zaměřit na kampaň. Místo toho však například Jana Maláčová odjela na dovolenou do zahraničí. Koalice SPOLU a STAN a Piráti jsou přitom každý den v ulicích.“

A co by ČSSD poradil politolog Jakub Charvát? „Tradiční strany jsou oproti novým a skandály nezatíženým subjektům, jakými byly například Věci Veřejné nebo aktuálně je hnutí ANO, paradoxně v nevýhodě. Je u nich velmi snadné vyzdvihnout to, co se nepovedlo a zde platí dvojnásob, že kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde,“ uvedl odborník.

„ODS vyřešila tuto krizi volební podpory tak, že se jednoznačně postavila za Petra Fialu, byť ani ten nemá zrovna rysy rozeného lídra, a jasně stanovila nosná témata, díky kterým se jasně postavila do opozice Babišovi. ČSSD by měla udělat to samé: bezvýhradně se postavit za svého předsedu a vybrat si několik nosných témat, které bude suverénně komunikovat,“ doplnil Charvát.

Jakého nakonec ČSSD dosáhne výsledku, můžete rozhodnout i vy. Sněmovní volby budou 8. a 9. října a Blesk Zprávy vám z nich nabídnou detailní zpravodajství a už během zaří se můžete těšit na sedm tematických debat, které doplní na začtku října debata lídrů. 

XLADI ( 7. srpna 2021 07:07 )

Jo Netolickej, s tím by to vyhráli . Takovej had a manipulátor. Ten lro koryto udělá všedhno.

donypan ( 6. srpna 2021 11:08 )

Problém ČSSD je ten,že se na politické scéně fackují dvě levicové strany o přízeň voličů.Až na malé vyjímky mají stejný,nebo podobný program.Doporučil bych Hamáčkovi ať se sejde s pí.Konečnou z KSČM dohodnou se na rozpuštění svých sran a založí jednu moderní levicovou stranu,která bude zárukou minimálně pro 80% občanů slušného žití.Jinak to tady převezmou drogový a islámští příznivci. (Piráti,TOP 09)

gejsovic ( 6. srpna 2021 10:05 )

Když by se nenechali před volební smečky,což je český unikát,opustili by parlament všechni korytáři

vrsrvrsr ( 6. srpna 2021 09:26 )

Měli bychom je zažalovat:

Nezákonné, je svoboda projevu. Německý soud odmítl cenzuru Facebooku při uprchlické krizi
Nejvyšší spolkový soud v Německu rozhodl, že blokace dvou uživatelů za komentáře na Facebooku k migraci z roku 2018

http­s://ww­w.no­vinky­.cz/zah­ranic­ni/e­vropa/­clanek­/neza­konne-je-svoboda-projevu-nemecky-soud-odmitl-cenzuru-facebooku-pri-uprchlicke-krizi-4036­7908#d­op_ab_­vari­ant=0­&dop_s­ource­_zone_­name=­novin­ky.sz­nhp.bo­x&dop_­req_id­=ODJEP­SAjTKz-2021­080216­38&dop­_id=40­367908­&sou­rce=hp­&seq_n­o=1&ut­m_cam­paig­n=&ut­m_me­dium=z-boxi­ku&ut­m_sou­rce=ww­w.sez­nam.cz

ANO_nam_bude_lip ( 6. srpna 2021 08:58 )

Už si nakradli dost.

Zobrazit celou diskusi
Další videa