Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Maláčová povede Prahu, Hamáček střední Čechy. ČSSD se dohodla na kandidátkách pro volby

Autor: ČTK - 
16. července 2021
19:27

Širší vedení ČSSD na dnešním zasedání schválilo kandidátky do podzimních sněmovních voleb. ČTK o tom informovala mluvčí strany Eva Gregorová. Předseda ČSSD Jan Hamáček povede listinu ve svém domovském Středočeském kraji, v čele kandidátky v hlavním městě bude ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Poslanec Roman Onderka povede stranu do voleb v Jihomoravském kraji, ministr kultury a celostátní volební lídr z posledních voleb Lubomír Zaorálek je jedničkou v Moravskoslezském kraji.

ČSSD bude kandidovat s programem nazvaným „Spravedlivá země, bezpečná budoucnost“, který představila před několika týdny. „Jsem rád, že se nám podařilo přilákat řadu zajímavých osobností, které oslovil nejen náš program a myšlenky, ale i výsledky naší práce ve vládě,“ uvedl dnes v tiskové zprávě vicepremiér Hamáček. ČSSD podle něj ve vládě s ANO místo marketingových akcí pracovala a ukázala, že se na ni lidé mohou spolehnout.

Největší kontroverze vzbuzovala v posledních týdnech příprava pražské kandidátky sociální demokracie. Tamní organizace původně nominovala do jejího čela tehdejšího ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který poté neúspěšně vyzval Hamáčka ve volbě šéfa strany na dubnovém sjezdu. Petříček na Hamáčkův návrh po sjezdu ve vládě skončil, Hamáček to vysvětlil tím, že strana musí působit srozumitelně a mluvit jedním hlasem.

Nové pražské vedení sociální demokracie následně prosadilo na kandidátku Maláčovou či bývalého předsedu Zelených Matěje Stropnického, podle bývalého předsedy pražské organizace Petra Pavlíka i dalších straníků z hlavního města tím však porušilo řád přípravy voleb. Petříček kvůli tomu z kandidátky odstoupil. ČSSD dnes uvedla, že Maláčovou a Stropnického na kandidátce doplní i expremiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla.

Změna se odehrála i na jihomoravské kandidátce, kterou měl podle březnového hlasování tamní organizace vést starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan. V čele listiny ho nahradil poslanec a statutární místopředseda ČSSD Onderka, který na původní listině vůbec nefiguroval. Štefan se před sjezdem sociální demokracie spojil s Petříčkem a chtěl být jeho prvním místopředsedou, do vedení se nedostal.

Vedle Maláčové povedou kandidátku ČSSD ženy ještě v dalších dvou krajích. Ve Zlínském kraji je to poslankyně Alena Gajdůšková, v Pardubickém kraji odborářka Alena Šírová. V Plzeňském kraji bude lídrem lékař záchranné služby a krajský koordinátor očkování Robin Šín. ČSSD plánuje své lídry představit na pondělní tiskové konferenci.

Video  Blesk Podcast: ČSSD mě zneužila, svěřil se Michal David  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

sekebo ( 16. července 2021 21:20 )

Tohle jsou Pat a Mat ČSSD, zanedlouho mimoparlamentní strany

sekebo ( 16. července 2021 21:20 )

Tohle jsou Pat a Mat ČSSD, zanedlouho mimoparlamentní strany

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa