Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Desítky domů na jižní Moravě nedostanou dotaci: Nestihli si před tornádem zkolaudovat dům

Autor: ČTK - 
16. července 2021
06:09

Lidé na jižní Moravě, kteří neměli zkolaudované své novostavby, nemohou po poškození tornádem počítat s pomocí státu. Možnost dvoumilionové dotace a třímilionového úvěru na jednoprocentní úrok z dotačního programu Živel se na ně nevztahuje. Píše to Mladá fronta DNES s odvoláním na mluvčí Státního fondu podpory investic (SFPI) Karolínu Smetanovou. Nezkolaudovaných domů zničených tornádem je na jižní Moravě dvacet, z toho deset v Moravské Nové Vsi. Podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) se mají majitelé obrátit na neziskové organizace či banky.

„Ten dotační titul je určený na obnovu obydlí do původního stavu. Nezkolaudovaný dům dle zákona obydlím není, neboť v něm nesmíte bydlet. Podmínka tady není splněna, dotaci nelze udělit. Vypadá to nefér, ale porušením tohoto pravidla bychom se dostali do konfliktu se stavebními úřady,“ řekla listu Smetanová ze SFPI, který dotační tituly vypisuje.

Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (NK + TOP 09) vnímá vyjmutí majitelů nezkolaudovaných domů ze systému dotací jako nespravedlnost. „Mně vadí, že tady je spousta domů, kde fyzicky nikdo nebydlel a jejich majitelé na podporu nárok mají. A někdo jiný, kdo v domě bydlel, ale chybělo mu jen kulaté razítko, o podporu přijde. To je až neuvěřitelná tvrdost, nevidím v tom ani logiku,“ cituje starostu MfD. Starosta sice připouští, že bydlet v domě bez kolaudace je chyba, zároveň je to podle něj ale běžná praxe.

Podle ministryně pro místní rozvoj Dostálové by dotace na rozestavěné domy, byť těsně před dokončením, byly v rozporu se stavebním právem. Majitele takových staveb odkazuje na neziskové a charitativní organizace, případně mají jednat s bankami, u kterých mají hypotéky. „Máme přislíbeno od bank, že jim vinkulované pojištění nemovitostí vyplatí, takže ty peníze mohou použít na doplacení staré hypotéky nebo je použít rovnou na rekonstrukci,“ dodala Dostálová. Pokud by pojistka nepokryla celou úpravu, dorovnají to podle Dostálové neziskové organizace. „Jedna rodina od nich může dostat až jeden milion korun, na tom už se pracuje,“ řekla ministryně listu.

Pokud by majitelé nezkolaudovaných domů měli problém se s bankami dohodnout nebo jim podpora neziskových organizací nestačila, chce jim chybějící peníze darovat kraj. „Máme transparentní účet, kde se vybralo už dost peněz. Vyřešíme jen způsob, aby to bylo formálně v pořádku, a jsme připraveni jim finančně pomoci. Už s dvěma rodinami o tom jednám, je to na dobré cestě,“ řekl MfD jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Banky podle MfD hodlají lidem usnadnit rekonstrukce zničených domů i tím, že jim změkčí podmínky nových hypoték. Odpustí jim nutnost vložit do úvěru deset až 20 procent hodnoty půjčky, což je jinak standardní podmínka.

Video  Obraz zkázy: Takhle tornádo zdevastovalo čtvrť Bažantnice v Hodoníně.  - pro Blesk.cz - Pavel Šilt
Video se připravuje ...

frantacizek ( 16. července 2021 13:13 )

nepojišťovalY sorry

frantacizek ( 16. července 2021 13:13 )

podle mě ale tady nemáte pravdu, že by ti žadatelé neměli možnost buď čerpat pojištění z těch i nezkolaudovaných staveb, čímž by dotaci snad ani nepotřebovali, protože při převisu společností, které dnes nabízejí hypoteční úvěry, bych se dosti divil, kdyby nepojišťovali i nedostavěné stavby, natož ty už dostavěné před kolaudací, která je podle mě ani nezajímá, narozdíl od státního Stavebního úřadu..čiže cestu podle mě mají tuhle + dorovnání ze sbírek neziskovek, stát se tady v těch případech ani nemusí angažovat, byť prostřednictvím čerpaných dotací z EU nebo přímo těch nízkoúročených půjček přímo ze státní pokladny..

limosek55 ( 16. července 2021 13:11 )

Přesně. A 1,1 miliarda je hezký obolus.

limosek55 ( 16. července 2021 13:10 )

Dle informací se vybrala 1,1 miliarda. Na co se vybíraly tyto finance? Přece jako pomoc lidem v postižených oblastech. Z toho důvodu jsem tam peníze zaslal. Tak tuto částku rozdělte lidem kteří to potřebují a ne že ji schlamstnou neziskovky a pod.

bre-burda ( 16. července 2021 11:15 )

I nezkolaudované dílo má svou věcnou hodnotu a je zcela jedno, zda-li ho někdo obýval či nikoli. Stát by měl pamatovat i takovéto případy. - Nebo důkladně zkoumat, které domy byly aktuálně skutečně využívány k bydlení či nikoli a zda-li jejich poničením opravdu někdo přišel o příbytek.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud