Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Peníze od státu po tornádu: Na krb ano, bazén ne. Dostálová o škodách i nových potížích na Moravě

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
14. července 2021
05:00

Nedostatek odhadců, úředníků na stavebních úřadech a po vesnicích se pohybují falešní statici, developeři a realitní makléři. Necelé tři týdny po ničivém tornádu, které si vyžádalo oběti na lidských životech, stovky zraněných a miliardové škody na majetku se obyvatelé Hodonínska a Břeclavska potýkají s dalšími problémy. V pořadu Epicentrum o tom hovořila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). V rámci dotačního programu Živel přiznala velkou chybu a řeč přišla i na ožehavé téma potenciálního střetu zájmu premiéra Andreje Babiše a kauzu Agrofert.

„Teď se snažíme sehnat co nejvíce odhadců škod, můžou to být autorizovaní inženýři, projektanti, samozřejmě likvidátoři pojišťoven, všichni nám přislíbili pomoc, to je teď to nejdůležitější,“ popsala jeden z aktuálních problémů, který řeší v každodenní komunikaci s hejtmanem jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL).

Obyvatele postižených obcí také vyzvala, aby při komunikaci s odhadci, chtěli vždy vidět kulaté razítko a ideálně spolupracovali s mobilními týmy na místě, které by měly mít k dispozici seznamy certifikovaných odhadců. Reagovala tak na varování starostky obce Hrušky Jany Filipovičové před některými nekalými praktikami, kdy se po obci pohybovali falešní statici, developeři a realitní makléři a nabízeli odkup pozemku.

Celkové škody, které s pohybují v řádu miliard, ještě přesně vyčísleny nejsou. „Zatím máme údaje o tom, kolik lidí požádalo o státní pomoc a to je 663 z toho zhruba 87 lidí požádalo o zálohu na demolice,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj. 

Lidé ze zasažených oblastí mohou získat dotaci na obnovu bydlení v rámci dotačního programu Živel a to až dva miliony korun, další tři miliony pak formou zvýhodněného úvěru. Finanční prostředky jsou určeny na rekonstrukci obydlí, ne na obnovu interiéru. „Je to včetně podlah, krbů, omítek. Někde zaznělo, že je to jen na hrubou stavbu. To je nesmysl. Ale už to není na to, že byste si mohli koupit nové auto nebo bazén, je to skutečně na to, aby lidé měli střechu nad hlavou,“ upřesnila některé nejasnosti ohledně účelu dotací a také doplnila, že při stavbě nového domu musejí nové obvodové zdi být v rozmezí 80 -120% původní stavby.

Nedostatek úředníků

Zálohy na demolici zatím byly vyplaceny do sedmi dnů. „My teď čekáme na demoliční výměry, tedy na potvrzení od obce, od statiků, že skutečně, je potřeba dům zbourat. Je tam tedy skutečně hodně čekatelů, kteří čekají na toto potvrzení,“ popsala jednu z klíčových překážek, kterou se snaží společně s krajem odstranit, aby se lidé mohli dostat k finančním prostředkům, co nejrychleji.

„Co se ukazuje jako problém, je nedostatečná kapacita úředníků na stavebním úřadu a tady se to tedy ukazuje v plné nahotě - to, na co cílí nový stavební zákon, aby to byl ten tým, který se může podle potřeby posilovat. My bohužel neumíme dneska ty lidi posílit. Zkoušíme to vymyslet s panem hejtmanem Grolichem, trošku se drbeme pravou rukou za levým uchem,“ řekla ministryně a dodala, že zvažují několik možností, ale ani jedna z těch cest není úplně snadná, nicméně řešení aktivně hledají.

Video  Beznaděj, krev a slzy: Šéf nemocnice v Hodoníně sledoval tornádo z balkonu, zmínil válku  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Velká chyba

Řeč ve studiu Blesku přišla i na dodatek k dotačnímu titulu Živel, o odečítání darů z dotací, který minulý týden vyvolal bouřlivou reakci veřejnosti i opozice. „Tam není nikde, ani nikdy nebylo, že se dary odečítají od dotací. Bylo tam napsáno, od celkové výše nákladů se odečítá podpora státu nebo prostředky z veřejné sbírky,“ vysvětlovala ministryně.  „Uznávám, že to byla velká chyba, že to nebylo odůvodněno v důvodové zprávě a v těch lidech to mohlo oprávněně vyvolat tento pocit, že jim budou kráceny dotace státu, ale takhle to nikdy nebylo myšleno ani napsáno…Celý smysl tohoto nařízení, té věty bylo, aby se jedna faktura neplatila dvakrát, neboli aby bylo zamezeno dvojímu financování,“ vysvětlila Klára Dostálová chaos posledních dnů.

Lidem se tedy čerpání dotací nepokrátí o dary z veřejných sbírek. O částky, které jim zaplatí pojišťovny, však ano. A to sice ne v plné výši, ale do celkových nákladů na obnovu bydlení se nakonec bude počítat 70% pojistného plnění a stát tedy v těchto případech pomůže v maximální výši 30%.

Nespravedlivý hon na Babiše

Své působení na ministerstvu pro místní rozvoj Dostálová, hodnotila pozitivně, ale také přiznala, že by si přála, kdyby se jí podařilo více rozhýbat bytový trh. Do nového volebního období by se podle jejích slov mohlo zvážit, zda by stát nebyl vhodným investorem, tak jako tomu bylo dříve.  

Během vedení ministerstva musela nejednou čelit tématu auditů Evropské komise v kauze dotací Agrofertu a střetu zájmu premiéra Andreje Babiše. Za svým šéfem jednoznačně stojí a celou záležitost považuje za nespravedlivý hon. „Z mého pohledu jsem nezažila nikdy, aby se pan premiér na cokoliv jen zeptal, natož aby to nějakým způsobem ovlivňoval,“ zastávala se Andreje Babiše a upozorňovala na to, že se dnešní optikou nových zákonů nemůžeme dívat zpět do minulosti.

Na otázku, zda by měl Agrofert, pokud nebudou dotace z Evropské unie České republice vyplaceny, finanční prostředky vrátit odpověděla: „To je těžké, asi by je měl vymáhat ten dotační orgán po tom žadateli. Ten by měl říci, zda si je vědom nějakého pochybení a předpokládám, že by mohly pak z jeho strany následovat další žaloby.“

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa