Sobota 14. září 2024
Svátek slaví Radka, zítra Jolana
Zataženo, déšť 9°C

„Dítě“ Dostálové nenašlo podporu. Stavební zákon senátoři jednomyslně smetli ze stolu

Aktualizováno -
1. července 2021
18:56
Autor: ČTK, sova - 
1. července 2021
17:28

Senát ve čtvrtek jednomyslně zamítl návrh nového stavebního zákona. Senátorům na něm vadil hlavně přesun stavebních úřadů pod stát a centralizace stavební správy pod Nejvyšším stavebním úřadem. Obávali se také, že v případě schválení této změny se zpomalí stavební řízení. Zamítnout zákon doporučily tři senátní výbory a stálá komise pro rozvoj venkova. Na plénu dnes proti přijetí hlasovalo všech 65 přítomných senátorů. Stejně tak Senát zamítl i související změnový zákon, který má upravit šest desítek souvisejících zákonů.

Zákon se nyní vrací do Sněmovny. Pro jeho prosazení bude zapotřebí nejméně 101 poslanců. Není jisté, zda se předkladatelům podaří tuto většinu získat. Při červnovém sněmovním schvalování zákon prošel jen hlasy ANO, SPD a tří sociálních demokratů.

Místnosti bez oken vadily komunistům

Nový stavební zákon se připravuje několik let. Vláda si od něj slibuje hlavně rychlejší stavební řízení. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve uvedla, že bude hledat podporu ve Sněmovně i u poslanců KSČM, kteří při předchozím schvalování zákon nepodpořili.

Komunistům ve Sněmovně vadilo hlavně to, že prošel pozměňovací návrh, který umožní, aby obytné místnosti nemusely mít okna. Ani MMR s tímto návrhem nesouhlasilo a nyní podle svého středečního vyjádření hledá způsob, jak tyto parametry pro obytné místnosti zachovat.

Přepracovat? Nereálné

Ve Sněmovně proti původnímu vládnímu návrhu nakonec zvítězila verze, kdy se stavební úřady přesunou pod stát a vznikne Nejvyšší stavební úřad s krajskými stavebními úřady a jejich územními pracovišti. Pod obcemi by už stavební úřady nezůstaly. To už ve Sněmovně kritizovala opozice. Také senátoři to označovali za demontáž spojeného modelu veřejné správy.

Výhrady měli senátoři napříč stranami. Již dopoledne na společné tiskové konferenci senátorské kluby včetně vládních ANO a ČSSD oznámily své negativní stanovisko, protože vznik centrálního stavebního úřadu podle nich vzdaluje stavební řízení od měst a obcí. Varianta přepracovat normu je podle předsedů klubů nereálná vzhledem k tomu, že by znamenala i přepracování obsáhlého souboru souvisejících norem.

Hospodářská komora: Problém je legislativa

Neschválení stavebního zákona v Senátu je podle Hospodářské komory chyba. Horní komora se vzdala odpovědnosti za odstranění zásadních problémů, které současný stav přináší. Stavebnictví nebrzdí nedostatek peněz nebo kvalitních projektů, ale zkostnatělá legislativa, sdělila ČTK Hospodářská komora.

Považujeme za chybu, že Senát nepodpořil návrh, který by zajistil rychlé stavební řízení moderního střihu, založené na minimalizaci byrokracie, s důrazem na digitalizaci, vedoucí k odstranění většiny zásadních problémů, který současný stav přináší a za který jsme, po právu, z domova i zahraničí hlasitě kritizováni. Odpovědnosti se Senát vzdal, na řadě je Poslanecká sněmovna,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.

Podle něj musí Sněmovna jednat rychle, vrácený zákon neprodleně projednat a schválit. „Není čas čekat. Rekodifikace bude buď největším úspěchem současné Poslanecké sněmovny, nebo naopak jejím největším neúspěchem,“ doplnil Dlouhý.

Největším problémem ve stavebnictví je podle něho zkostnatělá legislativa, zdlouhavé povolovací řízení nebo často zbytečné soudní přezkumy, které stavební projekty neúměrně zdržují. „Přitom to jsou právě stavební projekty, které umožní rychlý postcovidový návrat tuzemské ekonomiky do kondice,“ sdělil Dlouhý.

Developeři: Hrozí fatální dopad na ekonomiku

Městům podle něj chybí vybavenost a infrastruktura, firmám předvídatelnost a společně volají po jednoduchém procesu. „České republice podle něj ujíždí vysokou rychlostí vlak konkurenceschopnosti. Bez skutečné reformy se nepodaří v dalších letech dosáhnout nezbytné změny například k efektivnímu čerpání evropských, ale i národních dotací,“ dodal Dlouhý.

Pokud by nebyl schválen nový stavební zákon, mělo by to fatální dopad na celé české stavebnictví a snížilo by to konkurenceschopnost ekonomiky proti okolním zemím. ČTK to sdělila Asociace developerů. Senát ve čtvrtek vrátil zákon k projednání do Sněmovny, k jeho schválení tam bude potřeba 101 hlasů. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako předkladatel si od zákona slibuje zásadní zjednodušení a zrychlení stavebního řízení, norma má však řadu kritiků. Podle některých z nich sněmovní verze zákona nahrává právě developerům.

Bylo by nešťastné, kdyby se proces rekodifikace stavebního práva nyní nepodařilo dokončit, uvedl ředitel Asociace developerů Tomáš Kadeřábek. „Znamenalo by to faktické oddálení tolik potřebné změny minimálně o další čtyři roky, ne-li déle. To by přineslo fatální dopad na celé stavebnictví, české hospodářství, naši konkurenceschopnost,“ doplnil. Podle něj už nyní situace v Česku zvýhodňuje Polsko, Maďarsko nebo Slovensko.

Změna zákona je potřebná pro drobné stavebníky, stavební společnosti a developery, ale také pro města, obce, kraje i stát, napsal Kadeřábek. „Protože i oni jsou dnes obětí nefunkčního stavu. Nehraje se o politické body, ale o budoucnost jednoho z nejdůležitějších průmyslových odvětví v České republice, navíc v době velmi křehké a nejisté,“ dodal.

mattoni ( 2. července 2021 00:52 )

Ty jsi pěknej debil přál bych ti aby jsi šel do důchodu to by jsi mluvil jinak .je vidět že jsi mladej fracek kterej si rukama nevydělal ani korunu.

ingmarie ( 1. července 2021 21:40 )

On to tenhle servilní Babišův macek v klidu vysedí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa