Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Češky už nemusí používat -ová, kývl Zeman. A v občance bude nově čip s otisky prstů

Aktualizováno -
8. července 2021
16:15
Autor: ČTK, Mii - 
1. července 2021
16:02

Všechny Češky si budou moci nechat úředně zapsat své příjmení v mužském tvaru. Počítá s tím úprava zákona o matrikách, která je součástí soubor novel souvisejících s novým zákonem o občanských průkazech, ve čtvrtek novinky podepsal prezident Miloš Zeman. Zároveň budou lidé pravděpodobně už letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Naopak z nich vypadne rodné číslo nebo akademické tituly.

Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová měly dosud jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost nepřechylování svého příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost. Sněmovna na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) tyto podmínky zrušila.

Kritici návrhu označovali změnu za přílepek. Senátor Michael Canov (SLK) uvedl, že návrh je genderově nevyvážený, neboť mužům nedovoluje zvolit si příjmení v ženské podobě. Nemůže se tak stát, že by v čele Senátu byl „Miloš Vystrčilová“, což je podle senátora „zjevně nespravedlivé“.

Místopředseda Senátu a učitel češtiny Jiří Růžička z klubu Starostů poukázal na to, že příjmení v ženském tvaru mají svou informační hodnotu. Zatímco z věty „Horníková zdraví Vystrčilovou“ je zřejmé, kdo se zdraví, z věty „Horník zdraví Vystrčil“ už to zřejmé nebude, uvedl Růžička.

Válková změnu zdůvodnila tím, že vzrůstá zájem žen zvolit si nepřechýlené příjmení, čemuž stávající právní úprava brání a vytváří nerovné postavení. Například Češka trvale žijící na území Slovenska si může nechat příjmení v matriční knize zapsat v mužském tvaru, kdežto Češka s trvalým pobytem na českém území to učinit nemůže.

Občanky v novém kabátu

Soubor novel k novému zákonu o občanských průkazech obsahuje změny dvou desítek právních předpisů, mimo jiné zákona o cestovních dokladech. Jejich součástí také je, že občanské průkazy budou muset mít i strojově čitelnou část, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO).

U lidí starších 15 let budou mít občanské průkazy stejnou platnost jako dosud, tedy deset let. Děti mladší šesti let, které nyní mohou dostat občanský průkaz s platností na dva roky, budou moci dostat průkaz s pětiletou platností. To je nyní možné zatím jen u dětí od šesti do 15 let věku. Průkazy, které budou vydány lidem nad 70 let, budou mít platnost 35 let.

Lidé si podle předlohy budou moci nově znehodnocený občanský průkaz ponechat. Při vyzvednutí nové občanky nebudou muset dokládat svou totožnost jiným průkazem.

Děti mladší šesti let a lidé, u kterých je odebrání otisků fyzicky nemožné, budou od povinnosti poskytnout otisky prstů osvobozeni. Stejně budou moci být osvobozeny i děti do 12 let. V případě, že je nemožné otisky odebrat dočasně, bude podle novely průkaz vydán s platností na rok.

Zákon má zrušit vydávání občanských průkazů bez strojově čitelných údajů s měsíční platností, které byly vydávány v souvislosti s výkonem volebního práva. Návrh totiž upravuje vydávání průkazů ve zkrácené lhůtě, a to buď do 24 hodin v pracovním dnu, nebo do pěti pracovních dnů.

Podle zákona už také nebudou v občanském průkazu zapisovány některé údaje, jako je akademický titul nebo rodné číslo. To by se podle návrhu ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) mělo v průkazech zapisovat do konce roku 2023. Jako identifikátor by podle dřívějších informací ministerstva vnitra mohlo sloužit číslo průkazu, ze kterého na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další osobní údaje.

krtek. ( 11. července 2021 11:03 )

ono je jednodušší řešit podobné ptákoviny a vykazovat činnost, než řešit trestní stíhání premiéra, vracení dotací atp.

priserak77 ( 8. července 2021 19:20 )

Fakt nevím, kde to žijeme. Já mám v poslední době takový dojem, že jsem se zbláznil. Tady se řeší takové nesmysly a s prominutím debilotiny. Mám dojem, že je tu příliš demokracie.

padrino ( 8. července 2021 18:52 )

To sou starosti,takže ženská nebude P.í.č.o.v.á,ale P.í.č.a.

Citronel ( 8. července 2021 18:38 )

K. Zeman - Kamila Zemanová, je to škoda, teď člověk nebude vědět s kym si domlouvá pich, jestli s Karlem, nebo Kamilou.

krtek. ( 8. července 2021 18:05 )

jaká zas přípona ? to -ova je vyjádření toho komu dotyčná patří .. čili Frantova, Pepova atp. Ted v tom akorát bude bo*el

Zobrazit celou diskusi
Další videa