Utrum s mořem v Tunisku a Egypt jako další na řadě? Papež: Škody mohou být až 700 milionů
Tunisko jako »černá« země, kam se nesmí. Na stejný seznam možná brzy přibudou i Egypt či Velká Británie. Za vše může mutace covidu delta, dříve známá jako indická. Jejího šíření se obává ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34, za ANO), a chce tak znovu přitvrdit.
Vojtěch jde ve čtvrtek na vládu s několika návrhy, jak zabránit masivnímu šíření nakažlivější, indické varianty. „Největší riziko je import delta mutace,“ nechal se slyšet ministr v rozhovoru pro Frekvenci 1. Má jít především o povinnost každého předložit v práci negativní test, pokud se vrátil z dovolené. A to nejen ze zahraničí, ale i z tuzemska. Týkat se to má i těch, kdo jsou naočkováni jen první dávkou vakcíny.
Otazníky zůstávají
Blesk zjišťoval na ministerstvu zdravotnictví, jak to bude s lidmi, kteří plánují trávit volno u sebe na chatě, či s těmi, kteří prodělali covid a jsou v lhůtě 180 dní, kdy jsou považováni za dezinfekční. Rezort ale odvětil, že se jen chystá oznámené opatření. „Detaily se nyní připravují, zítra (dnes) s nimi seznámíme vládu a následně bude možné poskytnout více informací,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového odboru ministerstva.
Sem určitě ne
Vojtěchův rezort také tak trochu v tichosti rozšířil tzv. seznam černých zemí. Ode dneška na něj přibylo Rusko a k 5. červenci i Tunisko. „Chceme zařadit Velkou Británii na seznam černých zemí, kde se šíří mutace delta. Možná tam zařadíme i další země,“ prozradil Vojtěch v rádiu Frekvence 1. I o tom má dnes jednat vláda a podle Deníku N může být jednou z těchto zemí Egypt.
To by ale byl obří problém pro desetitisíce Čechů, kteří chtějí na severu Afriky strávit dovolenou. Podle mimořádného opatření se totiž „nařizuje všem občanům České republiky zákaz vstupu do zemí s extrémním rizikem nákazy onemocnění covid-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru“. Výjimku mají neodkladné cesty, které byly předem ohlášeny na ministerstvo zahraničí.
Vedle nových zemí jsou v černých barvách také Botswana, Brazílie, Eswatini, Indie, JAR, Kolumbie, Lesotho, Namibie, Malawi, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzanie, Tunisko, Zambie a Zimbabwe.
Papež: Škody mohou být až 700 milionů
Měl jste schůzku s premiérem Babišem a ministrem Vojtěchem. Řešili s vámi zařazení Tuniska na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy?
S panem ministrem a panem premiérem jsme o zařazení Tuniska do černých zemí nemluvili. Diskutovali jsme spíše obecně o tom, za jakých podmínek nebo podle čeho se návraty mají řídit. Ale rozhodně to nebylo o tom, že se Tunisko a další země dají na černou listinu. Předem nás o rozšíření seznamu zemí s extrémním rizikem nákazy nikdo neinformoval.
Ruší už turisté své zájezdy?
Je to hodně čerstvá zpráva a my nyní musíme s klienty jednat. Samotné cestovky k tomu musí zaujmout nějaké své stanovisko, jak budou postupovat, takže reakci klientů neumím nyní přesně popsat. (Cestovní kanceláře začaly nabízet lidem možnost změny zájezdu do jiné destinace, například do Bulharska. A nebo vracení peněz, pozn. red.)
Jak moc velký průšvih by byl, kdyby se na seznam přidal i Egypt?
Veliký, vezměte si, že se letos do Tuniska chystá dvacet tisíc lidí, do Egypta dalších šedesát tisíc lidí. To je celkově 80 tisíc lidí, kterým ministerstvo zdravotnictví zkazí dovolenou. Velká část z nich použila poukazy za zrušenou loňskou dovolenou. Jestli se tato situace nějak ještě vyhrotí, tak za to může jenom rezort zdravotnictví.
Mohou lidé přijít o své peníze?
„Pokud se podíváte do okolních zemí, tak Němci do Egypta i do Tuniska normálně cestují. To samé je u Poláků, Maďarů či Rumunů. To znamená, že cestovatelé díky kroku ministerstva nebudou mít možnost na vrácení svých peněz, které už tam zaplatili, prostě to propadne stoprocentnímu stornu. Ty škody se tak mohou rovnat až sedmi stům milionům korun u těch dvou zemí dohromady. A já se ptám, kdo to zaplatí.“
Co platí od 1. 7.?
Země s nízkým rizikem nákazy
- vstup umožněn za stejných podmínek jako před pandemií
Země se středním rizikem nákazy
- vstup umožněn, nutno vyplnit příjezdový formulář
- Češi, kteří využili individuální dopravu, musí mít po příjezdu antigenní/PCR test (během 5 dnů po příjezdu); výjimka platí pro očkované alespoň první dávkou (nejméně 22 dní po aplikaci) a pro ty, kdo v uplynulých 180 dnech prodělali covid
- ostatní přijíždějící musí mít negativní antigenní/PCR test před cestou do Česka (ne starší než 72 hodin u PCR a 48 u antigenního testu); výjimku mají očkovaní alespoň první dávkou (nejméně 22 dní po aplikaci) a ti, kdo v uplynulých 180 dnech prodělali covid
Země s vysokým rizikem nákazy a země s velmi vysokým rizikem nákazy
- vstup umožněn, nutno vyplnit příjezdový formulář
- negativní PCR test před cestou, ne starší než 72 hodin, Češi při cestách individuální dopravou ze zemí s velmi vysokým rizikem nemusí podstoupit test před cestou, čeští občané mohou při cestě ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy nahradit PCR test před cestou testem antigenním
- PCR test po příjezdu (ze zemí s vysokým rizikem během pěti dnů od příjezdu, s velmi vysokým rizikem nejdříve pátý den po příjezdu)
- samoizolace (do doby získání výsledku PCR testu)
- Češi a občané zemí EU mohou podstoupit PCR test ihned po příjezdu, pakliže jsou plně očkovaní nebo prodělali v posledních 180 dnech covid
Země s extrémním rizikem nákazy
- vstup umožněn pouze občanům a rezidentům Česka, akreditovaným členům diplomatických misí, a pokud je vstup osoby v zájmu státu, nutno vyplnit příjezdový formulář
- negativní PCR test před cestou, občané Česka mohou při cestě ze zemí s extrémním rizikem nákazy nahradit PCR před cestou testem antigenním
- 2x PCR testy po příjezdu, 1. do 24 hodin 2. nejdříve 10. den
- samoizolace (do doby získání výsledku PCR testu)
vem cert dovolenou.....me spise zajima, co bude s temi, co lezou do EU bez ockovani,bez covidpasu, bez cestovnich dokladu.......tech se bude uz konecne take tykat cestovni omezeni???