Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Oblačno 23°C

Krok za krokem: Jak si stáhnout aplikaci o covidu do mobilu a nahrát si očkovací certifikát

 • Autor: tsv - 
  Aktualizováno -
  30. 6. 2021
  19:29
  30. 6. 2021
  14:40

  Nová mobilní aplikace od ministerstva zdravotnictví Tečka představuje jednoduchý způsob, jak se identifikovat a prokázat bezinfekčnost při cestování do zemí Evropské unie. V článku nabízíme stručný a jednoduchý popis, jak aplikace funguje, a návod, jak s ní pracovat. Program už je dostupný jak na iOS, tak na Android. Pozor, nezaměňujte ho s druhou aplikací čTečka. Tečku můžou lidé použít i cestování po EU, funguje jako covid pas a můžete mít u sebe v mobilu doklad o bezinfečknosti pro celou rodinu.

  Aplikace Tečka na rozdíl od aplikace čTečka, která má pouze informovat o platnosti očkovacího certifikátu, uloží konkrétní QR kód vakcinované, testované osoby nebo osoby po prodělání covidu. Dotyčný se tak bez nutnosti vytištěného dokumentu může prezentovat jako bezinfekční ať už na hranicích či při jakékoli jiné kontrole - třeba na pivu v hospodě. Do aplikace je možné uložit i certifikáty členů rodiny a dalších osob.

  Video  Covid pas a aplikace Tečka  - Videohub
  Video se připravuje ...

 • 1.Stažení aplikace

  Tečka je dostupná pro telefony s operačními systémy iOS a od středečního večera i pro Android. Nalézt ji tak můžeme v obchodech App Store a Google Play.

  Aplikace Tečka pro iOS je ke stažení zde

  Aplikace Tečka pro Android je ke stažení zde

  Nebo ji můžeme nalézt pod těmito QR kódy:

  QR kód pro aplikaci Tečka QR kód pro aplikaci Tečka | Ministerstvo zdravotnictví

  QR kód pro aplikaci Tečka QR kód pro aplikaci Tečka | Ministerstvo zdravotnictví

 • 2.Nastavení PIN kódu a zabezpečení aplikace

  Při prvním spuštění aplikace bude uživatel vyzván k nastavení vlastního PIN kódu, který po potvrzení může doplnit i o ověření pomocí otisku prstu či FaceID, pokud mu to jeho mobilní telefon dovoluje. Poté je třeba již jen potvrdit souhlas s informacemi o zpracování osobních údajů, a to kliknutím na tlačítko „Rozumím“. Detailní podmínky používání naleznete zde.

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

 • 3.Přidání osoby

  První osobu přidáme kliknutím na modré tlačítko „Přidat osobu“ či za pomoci ikony „+“ nacházející se v horní liště aplikace. Načíst certifikát do Tečky můžeme hned třemi způsoby – za pomoci eidentity, jednorázového SMS kódu po přihlášení k Očkovacímu portálu nebo načtením QR kódu certifikátu přes fotoaparát mobilu (ať už na papíru či v elektronické podobě). Jak získat eidentitu, zjistíte zde.

  Do aplikace můžeme uložit i několik dalších osob, ty se pokaždé přidávají stejným způsobem.

 • 4.Hotovo - seznam certifikátů

  Po úspěšném propojení aplikace s Očkovacím portálem popsaném v předešlém kroku máme nyní k dispozici přehled našich certifikátů. Platnost je znázorněna barvami – zelená značí platný a červená neplatný certifikát. V přehledu osob vidíme vždy jméno a datum narození, po rozkliknutí konkrétního jména nám aplikace ukáže detail. Vidíme zde QR kód certifikátu, data vakcinace a další podrobnosti.

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

 • 5.Další funkce

  Aplikaci lze kdykoli přizpůsobit v menu Nastavení. Můžeme si upravit zabezpečení, zobrazit si nápovědu a podmínky používání aplikace nebo i zavolat na linku covid podpory. S operátorem se spojíme po kliknutí na ikonu telefonu a nápis „Kontakt: 1221“. Tento hovor je bezplatný. Aktuálně je nicméně linka přetížená dotazy na změnu termínu druhé dávky.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

pavoukmartas ( 14. srpna 2021 12:50 )

1. i na nových androidech lze nahrávat hovory, ale pouze díky aplikacím 3.stran - nativně už ne.
2. nemusíte se prokazovat v aplikaci, co jsem pochopil stačí mít i třeba jen v peněžence kopii QR kódu jak máte třeba průkaz do knihovny nebo starou občanku (když ještě byly papírové a zalaminované.
Doufám že jsem vám pomohl. Přeji hezky den

Melberi ( 2. července 2021 17:02 )

A co osoby očkované mimo EU, např. v USA? Ty mají kartičku s názvem vakcíny, datumem a podpisem, ale bez kódů

bullshit ( 2. července 2021 12:56 )

Možná by ho Rusové nestačili vyrábět pro celý svět, nemají ho dost ani pro svoje občany. Jinak co vysílá a "přiznává" jakákoliv TV je zcela irelevantní a nemá to téměř žádnou hodnotu, natož vypovídající.

bullshit ( 2. července 2021 12:53 )

Babiš před rokem zcela vylučoval, že budou nějací občané "druhé kategorie". Slibem neurazíš...

HonzaK72 ( 30. června 2021 19:22 )

Není lepší mít certifikát v nativní appce Wallet? Já ho tam mám a nepotřebuju žádnou další zbytečnou appku….

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa