Sobota 24. července 2021
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Polojasno 29°C

Krok za krokem: Jak si stáhnout aplikaci o covidu do mobilu a nahrát si očkovací certifikát

 • Autor: tsv - 
  Aktualizováno -
  30. 6. 2021
  19:29
  30. 6. 2021
  14:40

  Nová mobilní aplikace od ministerstva zdravotnictví Tečka představuje jednoduchý způsob, jak se identifikovat a prokázat bezinfekčnost při cestování do zemí Evropské unie. V článku nabízíme stručný a jednoduchý popis, jak aplikace funguje, a návod, jak s ní pracovat. Program už je dostupný jak na iOS, tak na Android. Pozor, nezaměňujte ho s druhou aplikací čTečka. Tečku můžou lidé použít i cestování po EU, funguje jako covid pas a můžete mít u sebe v mobilu doklad o bezinfečknosti pro celou rodinu.

  Aplikace Tečka na rozdíl od aplikace čTečka, která má pouze informovat o platnosti očkovacího certifikátu, uloží konkrétní QR kód vakcinované, testované osoby nebo osoby po prodělání covidu. Dotyčný se tak bez nutnosti vytištěného dokumentu může prezentovat jako bezinfekční ať už na hranicích či při jakékoli jiné kontrole - třeba na pivu v hospodě. Do aplikace je možné uložit i certifikáty členů rodiny a dalších osob.

  Video Covid pas a aplikace Tečka - Videohub

 • 1.Stažení aplikace

  Tečka je dostupná pro telefony s operačními systémy iOS a od středečního večera i pro Android. Nalézt ji tak můžeme v obchodech App Store a Google Play.

  Aplikace Tečka pro iOS je ke stažení zde

  Aplikace Tečka pro Android je ke stažení zde

  Nebo ji můžeme nalézt pod těmito QR kódy:

  QR kód pro aplikaci Tečka QR kód pro aplikaci Tečka | Ministerstvo zdravotnictví

  QR kód pro aplikaci Tečka QR kód pro aplikaci Tečka | Ministerstvo zdravotnictví

 • 2.Nastavení PIN kódu a zabezpečení aplikace

  Při prvním spuštění aplikace bude uživatel vyzván k nastavení vlastního PIN kódu, který po potvrzení může doplnit i o ověření pomocí otisku prstu či FaceID, pokud mu to jeho mobilní telefon dovoluje. Poté je třeba již jen potvrdit souhlas s informacemi o zpracování osobních údajů, a to kliknutím na tlačítko „Rozumím“. Detailní podmínky používání naleznete zde.

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

 • 3.Přidání osoby

  První osobu přidáme kliknutím na modré tlačítko „Přidat osobu“ či za pomoci ikony „+“ nacházející se v horní liště aplikace. Načíst certifikát do Tečky můžeme hned třemi způsoby – za pomoci eidentity, jednorázového SMS kódu po přihlášení k Očkovacímu portálu nebo načtením QR kódu certifikátu přes fotoaparát mobilu (ať už na papíru či v elektronické podobě). Jak získat eidentitu, zjistíte zde.

  Do aplikace můžeme uložit i několik dalších osob, ty se pokaždé přidávají stejným způsobem.

 • 4.Hotovo - seznam certifikátů

  Po úspěšném propojení aplikace s Očkovacím portálem popsaném v předešlém kroku máme nyní k dispozici přehled našich certifikátů. Platnost je znázorněna barvami – zelená značí platný a červená neplatný certifikát. V přehledu osob vidíme vždy jméno a datum narození, po rozkliknutí konkrétního jména nám aplikace ukáže detail. Vidíme zde QR kód certifikátu, data vakcinace a další podrobnosti.

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

  Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti Aplikace Tečka přináší jednoduché prokázání bezinfekčnosti | AppStore

 • 5.Další funkce

  Aplikaci lze kdykoli přizpůsobit v menu Nastavení. Můžeme si upravit zabezpečení, zobrazit si nápovědu a podmínky používání aplikace nebo i zavolat na linku covid podpory. S operátorem se spojíme po kliknutí na ikonu telefonu a nápis „Kontakt: 1221“. Tento hovor je bezplatný. Aktuálně je nicméně linka přetížená dotazy na změnu termínu druhé dávky.

Melberi ( 2. července 2021 17:02 )

A co osoby očkované mimo EU, např. v USA? Ty mají kartičku s názvem vakcíny, datumem a podpisem, ale bez kódů

abcdefghijkl ( 2. července 2021 15:13 )

To se moc nepovedlo, když Tečka není instalovatelná na Androidu 5. To fakt myslí, že mají všichni nové mobily?
Svého staršího mobilu se kvůli tomu nevzdám, ony totiž novější Androidy neumožňují automatické nahrávání hovorů (protože GDPR) a já si rád uložím hajzlíka co mě chce po telefonu přehlásit na jiného dodavatele a třeba sestříhá hovor tak jak se mu zlíbí.

bullshit ( 2. července 2021 12:56 )

Možná by ho Rusové nestačili vyrábět pro celý svět, nemají ho dost ani pro svoje občany. Jinak co vysílá a "přiznává" jakákoliv TV je zcela irelevantní a nemá to téměř žádnou hodnotu, natož vypovídající.

bullshit ( 2. července 2021 12:53 )

Babiš před rokem zcela vylučoval, že budou nějací občané "druhé kategorie". Slibem neurazíš...

pindokuk ( 2. července 2021 09:48 )

A už se ti grázli politici šprajcují všema čtyřma.
Mají strach ze Sputniku, že by přišli o ty úplatky v milionech od těch západních darebáků.

Až tak viditelně se bojíte SputnikuV ?? Na tu trapnou masáž a překrucování vám můžou skočit jen naprostí ignoranti a duševní chudáci .

Dne 13.3.2021 v časných ranních hodinách vysílala a přiznala česká televizní stanice CNN ve zprávách,že ruská vakcína SputnikV je nejlepší vakcína na světě.

Zobrazit celou diskusi
Další videa