Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 29°C

U Schillerové „testují“ Brusel. Úřad poslal k proplacení dotaci pro Agrofert

Autor: ČTK - 
16. června 2021
16:20

Platební a certifikační orgán při ministerstvu financí dnes na žádost ministerstva průmyslu a obchodu předložil Evropské komisi žádost o proplacení projektu plastikářské společnosti Fatra, která spadá do holdingu Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Cílem je otestovat, zda Brusel peníze opravdu neproplatí, a tedy získat rozhodnutí o zamítnutí platby. Podle expertů ministerstva zahraničí je to jediný způsob, jak může Česká republika v případě nesouhlasu s proplacením předložit záležitost k posouzení Soudním dvorem EU.

„Jedná se tedy o krok, který byl s Evropskou komisí předem konzultován, jeho jediným cílem je získat žalovatelný akt, který následně bude moci být Českou republikou napaden s cílem získat rozsudek Soudního dvora EU,“ uvedlo MF.

Podle auditorů EK je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Dotace ze strukturálních fondů Evropské unie v celkovém řádu stamilionů korun, které dostaly firmy z holdingu Agrofert od 1. září 2017, jsou proto podle závěru auditorů neoprávněné. Premiér i Agrofert střet zájmů odmítají.

MF uvedlo, že respektuje požadavek EK a výdaje společností z holdingu Agrofert do žádostí o platbu nevkládá. „V tomto případě však Česká republika učinila výjimku a předložila žádost na základě odpovědi zástupců Evropské komise, kteří v reakci na dopis ministerstva pro místní rozvoj a ministerstva průmyslu a obchodu potvrdili, že předložení žádosti, které obsahuje výdaje pouze jednoho projektu za účelem možnosti obrany České republiky před Soudním dvorem EU, bude znamenat pozastavení pouze této žádosti, nikoli ostatních prostředků z Evropských strukturálních a investičních fondů,“ uvedl úřad.

Podle serveru iROZHLAS.cz, který v květnu na plánovaný postup upozornil, získala Fatra peníze už v únoru. Šlo o 547.000 korun.

Video Džihád proti Babišovi? Premiéra rozlítil dotaz na dotace: Účelový audit, udání a manipulace. - ČTK / Blesk Zprávy

honzikjenik ( 17. června 2021 05:17 )

Čínské zákony a republika bude od gaunerů vyčištěna. další si krást a rozkrádat nedovolí

tomik007 ( 17. června 2021 03:41 )

ANO - hlavně ze pomohla Buresovi 🐀

stemik ( 17. června 2021 00:24 )

tobě nepomuže ani VUML politruka Fischera

tomik007 ( 17. června 2021 00:12 )

Pis slovensky kubo !!! 🦦

tomik007 ( 17. června 2021 00:11 )

OBA mate pravdu 👍

Zobrazit celou diskusi
Další videa