Středa 6. července 2022
Oblačno, déšť 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Morava postižená tornádem se probouzí: Nové střechy, čisté ulice a hlavně naděje!

 • Autor: Hynek Zdeněk - 
  12. 7. 2021
  05:00

  Z prachu se pomalu zvedá jižní Morava, kterou ničivě zasáhlo tornádo. Mnohé domy šly k zemi, další to ještě čeká. V poničených obcích je ale vidět obrovský kus práce, situace se pomalu zlepšuje. Mnozí lidé se už dokonce vracejí do opravených domů.

  Obce postižené tornádem připomínají mraveniště. Téměř na každém poničeném domě usilovně pracují tesaři, pokrývači, zedníci, hasiči a dobrovolníci ze všech částí republiky. Společně s místními, policisty a vojáky odvedli neskutečné množství práce. Ostatně každá z dvojice fotografií, pořízených s dvoutýdenním odstupem, hovoří jasně a zřetelně o obrovské míře úsilí, které všichni vynaložili. 

 • 1.Vlastimil Glos, Mikulčice: Lidé pomáhají víc než vláda!

  Dům Vlastimila Glose přišel o střechu... Už je zase zpátky. Dům Vlastimila Glose přišel o střechu... Už je zase zpátky. | Hynek Zdeněk

  „Tornádo nám vzalo střechu, podkrovní místnost, zničilo okna i vinohrad u domu. Pomohla mi hlavně rodina, ale i dobrovolníci. Roztrpčen jsem nad vládou, která neuznává svépomoc. Představte si dva poničené domy, v nichž žijou zedníci. Jeden bude sedět celý den v hospodě a dostane dva miliony, druhý se sedře a dostane jen na stavební materiál. Je to spravedlnost?“ táže se bývalý starosta Mikulčic.

 • 2.Radek a Vendula Shánělovi, Mikulčice: Velké poděkování

  Dům Shánělových po tornádu... a dva týdny poté. Dům Shánělových po tornádu... a dva týdny poté. | Hynek Zdeněk

  Radku Shánělovi a jeho přítelkyni Vendule z Mikulčic sebralo tornádo střechu a jejich dcera měla zcela zničený pokoj. „Z těch velkých oprav ještě musíme udělat stropy a fasádu. Je neuvěřitelné, jak všichni pomáhají, dobrovolníci, vojáci i hasiči. Skvěle funguje krizový štáb. Starají se tady o nás opravdu dokonale. Všem neskutečně moc děkujeme,“ shodli se.

 • 3.Mikulčice: Nové střechy i mizející domy

  Cihelna značně prokoukla. Pozornému oku ovšem neunikne, že dům vedle ní už nestojí. Cihelna značně prokoukla. Pozornému oku ovšem neunikne, že dům vedle ní už nestojí. | Hynek Zdeněk

  V dosud nepojmenované ulici v Mikulčicích poblíž bývalé cihelny bylo odsouzeno k demolici po zásahu ničivého tornáda hned několik domů. Objevují se ale i první vlaštovky naděje, když se na prvních poničených domech opět objevily střechy.

 • 4.Vít Pavka, Mikulčice: Zůstala jen část domu

  Část domu byla stržena, část se ale už opravuje. Část domu byla stržena, část se ale už opravuje. | Hynek Zdeněk

  O ničivosti tornáda se přesvědčil i Vít Pavka z Mikulčic. „Tornádo se přehnalo přes můj dům. Jediné, co jsem mohl udělat, bylo, že jsem zalehl na zem a zacpal si uši. Když jsem pak uviděl tu spoušť, nechápu, jak jsem to mohl přežít. Dům, v něm žily tři generace naší rodiny, byl zcela zničen a určen k demolici. Zůstala mi jen postranní část, využívaná k hospodářským účelům,“ přiznal.

 • 5.Lužice: Důlní ulice zvolna ožívá

  Poničený dům v Důlní bude jako nový. Poničený dům v Důlní bude jako nový. | Hynek Zdeněk

  V Lužicích patřila Důlní ulice společně s Velkomoravskou k nejvíce zasaženým tornádem. Hned několik domů zde již šlo k zemi, jiné to ještě čeká. Na střechách domů, které mají stále dobrou statiku, se objevují první tesaři a klempíři.

 • 6.Petra Bilská z Mikulčic: Neuvěřitelná solidarita

  Také dům Petry Bilské už vypadá lépe. Také dům Petry Bilské už vypadá lépe. | Hynek Zdeněk

  „Tornádo nám vzalo střechu a zničilo okna. Následně přišlo krupobití, a to dokonalo dílo zkázy, přišli jsme o nábytek. Teď už máme aspoň střechu. Je neuvěřitelné, kolik lidí sem přijelo pomáhat. Neuvěřitelná solidarita, klobouk před všemi dolů,“ nešetřila díky Petra Bílská z Mikulčic.

 • 7.Lužice: Čisto u nepojmenované ulice

  Dnes už je v místě pospravená střecha a čisto. Dnes už je v místě pospravená střecha a čisto. | Hynek Zdeněk

  V dosud nepojmenované části Mikulčic, která leží u ulice Moravská, ležely krátce po řádění tornáda desítky tun odpadu a několik vraků osobních aut. I zde padlo několik domů k zemi. Prostor se o 14 dnů později změnil takřka k nepoznání.

 • 8.Při pohledu na zkázu po tornádu vynikne kolik práce se tu odvedlo.

   

verka1 ( 12. července 2021 21:42 )

V neděli jim přijel pomoc Andrej Babiš ml. Jde vidět, že se práce nebojí.

František Los ( 12. července 2021 16:58 )

Bohužel exekutoři jsou horší než mafie, a stát je proti ní bezmocný

František Los ( 12. července 2021 16:56 )

Při plném respektu k neštěstí které ty lidi potkalo tak vláda pomohla velkoryse ve finanční oblasti, ale na konkrétní práce musí vždy přijít konkrétní lidé - řemeslníci nebo dobrovolníci na úklid, máme v té oblasti příbuzné a pojišťovna jim odmítla zaplatit škody protože nebyli pojištění proti tornádu, na charitách se vybrala miliarda Kč a charity ty peníze taky drží, vyplácejí minimální částky, na to je vláda krátká, prostě charity je považují za svůj privátní příjem a podle toho s nimi i tak zachází

joanna5 ( 12. července 2021 15:51 )

nekde jsou silnice totalne rozmlacene, a nikdo je neopravuje, nesece se trava, nic, hlavne ze nekde se opravuje stale dokola kazdy rok a nanovo

joanna5 ( 12. července 2021 15:48 )

Neskutecne, co lidi dokazu. No, taky nam nekolikrat hrom uderil do hromosvodu a strechy, mame popraskane kridlice, jsou stare, musi se vymenit na cele strese, mame vysokou strechu, ale 500 tisic nebo kolik na to nikdy v zivote mit nebudeme- Tak se tady v CR mame-

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa