Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Kde a jak volit v karanténě již ve středu: Tohle je 82 stanovišť pro volby z aut

Aktualizováno -
5. října 2021
19:00
Autor: ČTK - 
5. října 2021
14:29

Lidé, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru, budou moci ve středu hlasovat ve volbách do Sněmovny z auta na jednom z 82 míst v republice podle okresů, kde žijí. Tato volební stanoviště jsou nejčastěji na parkovištích nebo v areálech státních institucí.

Přesné adresy najdou zájemci na webech krajských úřadů a pražského magistrátu nebo na webu ministerstva vnitra, kde naleznete soupis všech 82 míst.

Volební stanoviště pro drive-in hlasování byla zřízena v zásadě pro každý z okresů. Výjimkou je stanoviště na brněnském výstavišti, které poslouží pro voliče z Brna i okresu Brno-venkov. Lidé z klatovského okresu naopak budou mít možnost podle místa bydliště volit v Klatovech nebo v Sušici.

V samotné Praze bude k dispozici pět stanovišť, a to na parkovištích Braník, Kotlářka, Letná, Letňany a Skalka I. Obyvatelé okresu Praha-východ budou muset zajet do hasičské zbrojnice v Brandýse nad Labem, lidé z okresu Praha-západ na Husovo náměstí do Hostivic. Ve středních Čechách je tak nejvíce stanovišť, a to 12. Naopak v Karlovarském kraji jsou pouze tři.

Například v Jihočeském kraji jsou všechna stanoviště v areálech Správy a údržby silnic. V Kolíně mohou lidé s koronavirem odvolit v areálu zámku, v Chebu v areálu nemocnice, v Hodoníně na parkovišti u městského hřbitova.

Hlasování z auta bude možné pouze ve středu od 08:00 do 17:00. Voliči se musí prokázat lékařským potvrzením, rozhodnutím krajské hygienické stanice o karanténě, případně vyplní a vlastnoručně podepíší před volební komisí pro hlasování čestné prohlášení, že jsou v karanténě nebo izolaci.

„Za osobu v karanténě nebo izolaci se považuje též osoba, která se prokáže listinným nebo elektronickým potvrzením o pozitivním výsledku testu na přítomnost viru způsobujícího onemocnění covid-19,“ uvedla Hana Malá z ministerstva vnitra.

Lidé po příjezdu na stanoviště podobně jako při loňských krajských a senátních volbách po stažení okénka automobilu prokážou volební komisi v ochranných oblecích svou totožnost a potvrzení o karanténě či izolaci a dostanou hlasovací obálku a lístky. Popojedou za plentu, kde vloží vybraný lístek do obálky a tu pak následně do volební urny.

Video  Otázky na tělo v debatě Blesku o bydlení a dopravě  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa