Pátek 3. prosince 2021
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Pandora Papers: Babiš se snaží vykreslit jako oběť, říká analytik. Premiér se brání

Aktualizováno -
5. října 2021
14:17
Autor: ČTK - 
5. října 2021
11:47

Českého premiéra Andreje Babiše čekal těsný volební souboj v parlamentních volbách ještě před tím, než se v neděli objevil v takzvaných Pandora Papers, tedy v mezinárodním projektu, jenž odhaluje složité zámořské finanční sítě stovek miliardářů i světových politiků. Avšak odhalení, že miliardář Babiš poslal miliony dolarů prostřednictvím offshorových společností na nákup luxusní francouzské nemovitosti, vnáší do nadcházejících voleb další nejistotu, píše list Financial Times (FT), podle něhož šéf české vlády možná bude muset uzavřít dohodu s krajní pravicí.

Andrej Babiš (ANO) se dnes před jednáním ve Sněmovně v reakci pro Blesk ke kauze Pandora Papers rozlítil. „Transakce proběhla v roce 2009! Vám připadá obvyklé, že 5 dní před volbami vytáhnou 12 let starou věc, když jsem nebyl v politice? Je to načasování poškodit mě ve volbách. Neudělal jsem nic nezákonného. Český daňový poplatník nepřišel ani o korunu. Jasná snaha ovlivnit výsledek voleb,“ napsal v SMS premiér.

Sídlo Château Bigaud v francouzském městečku Mougins. Sídlo Château Bigaud v francouzském městečku Mougins. | ČTK / AP / Daniel Cole

Financial Times upozorňuje na v neděli zveřejněný průzkum veřejného mínění, z něhož vyplývá, že Babišovo hnutí ANO by v nadcházejících volbách mohlo zvítězit se ziskem 27 procent hlasů. Aby však současné vládní uskupení mohlo vytvořit opět vládu, bude Babiš potřebovat podporu alespoň jedné další strany - což nevypadalo jednoduše ani před nedělním odhalením.

„Vypadá to, že pro Babiše bude po volbách velmi složité vytvořit funkční většinovou vládu. Vypadá to na patovou situaci,“ cituje list analytika Milana Niče z Německé společnosti pro zahraniční politiku (DGAP).

„Vzhledem k tomu, že tato zpráva přišla těsně před volbami, bude mít pravděpodobně nějaký dopad. Ale Babiš se toho bude snažit využít, aby se vykreslil jako oběť... Pro jednu část společnosti je to velký skandál, ale ta další to může vnímat jen jako útok na Babiše,“ dodal v FT Nič.

Pro kritiky stávajícího šéfa vlády je premiérovo podnikání kontroverzní už dlouho, píše dále list, jenž připomíná vstup Babiše do politiky v roce 2011 a svěřenský fond, do něhož vložil svůj majetek v Agrofertu před tím, než se stal premiérem.

Dále mimo jiné upozorňuje, že v dubnu audit EU dospěl k závěru, že předseda české vlády je ve střetu zájmů kvůli svým pokračujícím vazbám na tento podnik, který v době jeho působení ve funkci dostával unijní dotace. Premiér to odmítá jako pokusy svých politických oponentů, jak ho oslabit, píše deník.

Obvinění zatím Babiše sice nepřipravila o voliče, ale zúžila jeho politické možnosti, uvedl list. Uskupení, která se v nedělním průzkumu umístila na druhém a třetím místě - tedy koalice SPOLU a koalice Pirátů se STAN - už případný vstup do vlády s Babišovým hnutím vyloučily.

Pokud se mu nepodaří získat část hlasů SPOLU, jeho jedinou šancí na zformování vlády by byla nějaká dohoda s krajně pravicovou SPD a dalšími menšími stranami, například komunisty, uvádí Financial Times a upozorňuje, že podle diplomatů by vládní koalice s ostře protiimigrační SPD mohla Babiše v Evropě izolovat.

O Babišovi bude diskutovat i skupina v europarlamentu

Vyhýbavě dnes o Babišovi mluvil nový lídr liberální frakce v Evropském parlamentu, k níž se řadí i europoslanci českého vládního hnutí ANO, když před novináři odpovídal na otázky související s kauzami českého premiéra. Konkrétní reakci skupiny na odhalení projektu Pandora Papers či na kritiku kolem Babišova setkání s maďarským protějškem Viktorem Orbánem dnes Malik Azmani z Nizozemska nezmínil.

Prohlásil jen, že členové frakce Babiše soudí na základě jeho činů. „Samozřejmě, že budeme diskutovat i uvnitř skupiny, ale vždy budeme soudit podle činů,“ reagoval na otázku ČTK Azmani, který se stal prozatímním předsedou frakce Obnova Evropy (Renew Europe) poté, co tento týden z jejího čela odstoupil Rumun Dacian Ciolos. Podle Azmaniho Babiš „ví, kde jako Obnova Evropy stojíme“.

Azmani k Pandora Papers uvedl, že je podle něj důležité nekomentovat „každý individuální případ“. Před novináři zdůrazňoval, že jeho frakce, v Evropském parlamentu třetí největší, prosazuje daňovou transparentnost a eliminaci mezer v pravidlech.

Video Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) - Videohub

luder ( 8. října 2021 11:22 )

Škoda Auto končí výrobu. Zatím pro letošek. Tak hlavně že se řeší Green Deal hovadiny, ale práce pro lidi nebude. V době brutálního zdražení úplně všeho nás VW zase obětoval. Díky německá matko! --- Za to můžeme především poděkovat předsedovi senátu Vystrčilovi z ODS- SPOLU alias Tchajwanci, který nám narušil vztahy a dodávky s Čínou!

luder ( 8. října 2021 08:36 )

Proč volit ANO a Ing. A. Babiše!
Od nástupu do vlády zvedl: - minimální mzdu z 8 500 na 15 200 kč - průměrnou mzdu z 25 768 na 35 285 kč - průměrný důchod z 11 065 na 15 351 kč - plat sestřičkám z 28 963 na 55 000 kč - plat lékařům z 59 556 na 95 669 kč - plat učitelům z 26 535 na 41 469 kč - ostatním profesím ve školství z 15 480 na 24 125 kč - policistům z 32 646 na 49 534 kč - hasičům z 33 904 na 50 146 kč - lidem v armádě z 36 961 na 51 308 kč - ve státní sféře z 25 880 na 39 569 kč! -- Minulé vlády v čele s ODS nedali nic; Kalousek za top přidal důchodcům 45 kč a to už musel! - Jeden za všechny, všichni za Andreje Babiše!

luder ( 7. října 2021 12:13 )

Tady to nepustí, někde si to otevřte!

luder ( 7. října 2021 12:12 )

http­s://ww­w.par­lamen­tnilis­ty.cz­/are­na/po­lito­logo­ve/Ste­pan-Kotrba-Strasne-chteji-Fialu-zni-Prahou-Sorosovci-Brusel-a-byznys-Volte-Babise-nebo-aspon-Hamacka-Doba-bude-zla-679440

luder ( 6. října 2021 19:10 )

Kampaň se dva dny před volbami přesunula na nečekané místo – do jižní Francie,
kde premiér Andrej Babiš vlastní nejasně financované nemovitosti. Článek U brány Château Bigaud, kam se jezdí rekreovat český premiér s rodinou, je ve středu před polednem znát, že se čerstvé kauzy Andreje Babiše rozhodli jeho rivalové využít přímo na místě. Na jinak nepopsané poštovní schránce přibyla samolepka od aktivistů, na níž se píše: „Trestně stíhaného premiéra v ČR nechceme“. Není to ale jediná česká stopa. Do francouzského městečka Mougins přijeli také Piráti, kteří zvolili vizuálně výraznější akci. Na vstupní bránu nalepili „zajišťovací“ plakáty, jimiž majetek symbolicky zabavili. A cestu sem vážili i Zelení, kteří se rozhodli voličům ukázat, jak honosné premiérovo prázdninové sídlo je - natočili celý areál pomocí dronu. Podle informací serveru Investigace.cz nakoupil premiér nemovitosti skrytě přes firmy na Britských Panenských ostrovech a ve Spojených státech. Babiš vysvětluje, že mu tento postup doporučili právníci.

Zobrazit celou diskusi
Další videa