Čtvrtek 22. února 2024
Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk
Zataženo, déšť 9°C

„Zbabělec a zoufalci.“ Babiš chce na poslední chvíli zmrazit politikům platy na pět let

Autor: Jakub Veinlich - 
20. září 2021
16:40

Vláda chce zabránit zvýšení platů politiků na poslední chvíli před rozpuštěním Sněmovny. Schálila proto návrh na jejich zmrazení. Sněmovna by o tom měla jednat těsně před volbami. Platy politiků se mají jinak zvýšit a změní se i jejich výpočet. Do letošního roku měli poslanci a další ústavní činitelé platy zmrazené, od ledna by si nově polepšili zhruba o šest procent, Víc než ostatní státní zaměstnanci.

O pět a půl tisíce korun si od ledna mají polepšit noví poslanci. O stejnou částku se má navýšit plat i senátorům. Ministři si mají polepšit o 10,5 tisíce za měsíc, prezident má pak mít na výplatní pásce o 18 tisíc korun navíc.

Nově jsou totiž platy politiků a dalších ústavních činitelů navázané na průměrnou mzdu v celé české ekonomice a navíc mají růst automaticky.

Politici se teď dohadují, kdo za to může. Premiér Andrej Babiš (ANO) už v květnu předložil jako poslanec návrh na další zmrazení platů. Sněmovna ho ale odmítla projednat.

„Co je to za drzost? Nestydíte se, šest procent na víc, za co? Za to, že máte celé léto prázdniny? Že se producírujete před kamerami? Co jste udělali pro lidi, konkrétně. Choďte příkladem, zmrazte si platy,” pustil se nyní do opozice premiér a chce předložit návrh znovu.

„Zoufalec týdne se jmenuje Andrej Babiš,“ reagoval na premiéra místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Vláda proto v pondělí a svém jednání schválila návrh na zmrazení platů. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Katel Havlíček (za ANO). Návrh má zmrazit platy poslancům na příštích pět let, tedy za celé volební období nové Sněmovny, která vzejde z říjnových voleb.

Maláčová: Premiér si asi všiml, že jsou volby za tři týdny

„Pan premiér se asi včera díval na Partii, kde jsem se rozčilovala, že zabil náš návrh za ČSSD na zmrazení platů politiků, nebo si všiml, že jsou za tři týdny volby. Dnes totiž to zmrazení navrhnul a rovnou na pět let. Už to mohlo být dávno hotové,“ reagovala na twitteru místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. 

„Myslím si, že ta solidarita samozřejmě musí jít i napříč všemi vrstvami, to znamená, že ani politici by si v této době neměli zvyšovat své platy,“ řekl k růstu platům politiků předseda hnutí STAN a poslanec Vít Rakušan

I když Babiš mluví o mimořádné schůzi, kde by měli poslanci jednat o zmrazení platů, svůj návrh ještě nepodal. „Tisk musí být podaný před schůzí alespoň 10 dnů. Takže to vypadá až na říjen,“ potvrdil Blesk Zprávám šéf Sněmovny Radek Vondráček. 

Kritika od šéfa odborů

„Jestliže ústavním činitelům včetně obou dam (Jana Maláčová, Alena Schillerová) z naprosto rozdílného základu poroste plat automatem o šest procent od 1. 1. 2022, nevidím důvod, proč by státním zaměstnancům, kteří pro ně pracují, měl růst jejich příjem o 3,5%,“ kritizoval chystané zvýšení platů politiků šéf odborové centrály Josef Středula, když odcházel z jednání tripartity.

Na tripartitě měli právě zástupci vlády, zaměstnanců i zaměstnavatelů řešit růst platů. Shodu ale nenašli. Ještě nedávno přitom státním zaměstnancům hrozilo, že jim vláda jejich platy zmrazí. Premiér si nakonec ale pozvla na kobereček ministryni financí, která dostala za úkol připravit kompromisní materiál.

Maláčová nevěří údajům o inflaci

„Teď tu máme inflaci, která přichází jednoznačně z globálních trhů, je všude, proto si myslíme, že by bylo fér, aby to navýšení mezd, u lidí, které zaměstnáváme, byl alespoň ve výši inflace tedy 3,5% což by znamenalo v průměru asi 1400 korun,“ řekl Babiš po neúspěšném jednání tripartity.

„Za ČSSD a ministerstvo práce a sociálních věcí trváme na tom požadavku 3 tisíce korun pro všechny státní zaměstnance,“ trvá si na svém návrhu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která se podle svých slov domnívá, že reálná inflace je 6% ne 3,5%.

Video  Kdy budou Češi brát konečně platy jako v Německu. Schillerová versus rivalové a výplatě v Česku  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

jajas ( 21. září 2021 10:58 )

Přesně! Ta jeho příspěvková organizace k h*o*u*n*u*! Studium demokracie? Časopis, o kterém téměř nikdo neví? K čemu to všechno je dobré pro stát? A jsou nějaké zprávy o tom, co je produktem tohoto spolku? Kde nám to nějak pomohlo nebo čemu to pomohlo nebo komu to pomohlo? Takže i když třeba Fiala nic z těch peněz neviděl, každopádně je těch peněz škoda, je to plýtvání a pokud tedy požadoval nějaké dotace, tak si mohl "vymyslet" něco praktického, co se využije v praxi a pro chod státu. Takhle, je to pro mne vyhazování peněz.

luder ( 21. září 2021 01:24 )

Předseda ODS a lídr koalice SPOLU Petr Fiala má problém. Nezisková organizace, ve které figuruje, dostávala z veřejných peněz desítky milionů na projekty typu „podpora žen v Barmě“. Co říci na tyto aktivity politika, který je hlavním kazatelem rozpočtové odpovědnosti?
Svědčí to o mimořádném pokrytectví a falši Petra Fialy a celé koalice SPOLU. Kritizuje Andreje Babiše za dotace z veřejných peněz, přitom je sám sosá plnými doušky a pumpuje "do své kapsy" miliony. Podle webu Hlídač státu jeho Centrum pro studium demokracie a kultury uzavřelo za dobu své existence 82 smluv se státem v hodnotě 48 milionů korun a získalo celkem 116 dotací v hodnotě více než 28 milionů...

jajas ( 20. září 2021 22:13 )

Super, to jsem netušil a stejně tak to netuší spousta lidí! Ostatní "hoši političtí" mají pořád málo!

mikima2 ( 20. září 2021 21:58 )

Babiš na tom platu není vůbec závislý. On žádný plat nebere.Pracuje zadarmo nebo ten plat posílá na nějakou charitu.

jajas ( 20. září 2021 20:18 )

Je fajn, že tě Babiš pobavil! Je zdravé mít dobrou náladu!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa