Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Jurečka odmítl vládu s fanoušky manželství pro gaye a lesby. A hned to schytal i od Hřebejka

Aktualizováno -
18. září 2021
17:18
Autor: ČTK, Mii - 
17. září 2021
22:40

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů, ale i celá řada veřejných osobností včetně režiséra Jana Hřebejka.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. „Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala,“ řekl. „V ten okamžik by vládní koalice skončila,“ dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Ferjenčík: Lpění na předsudcích minulosti

Hraje se o vládu bez člověka, který tento stát vysává jako nikdo jiný za posledních 30 let, reagoval na twitteru šéf STAN Vít Rakušan v narážce na premiéra Andreje Babiše (ANO). „Pro nás je prioritou koaliční vláda se Spolu. Chceme řešit zadlužení státu i zdražování, ne koho si mají lidé brát. Proto prosím kolegy, ať nezahazují naši budoucnost,“ dodal.

Podobně podle pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka by měl stát řešit zadlužení a zdražování, ne manželství lidí. „Věřím, že nakonec i lidovci upřednostní svobodnou budoucnost před lpěním na předsudcích minulosti. To musí být jasný směr příští demokratické vlády,“ napsal Ferjenčík na twitteru.

Nechápou ani zástupci Spolu

Jurečka se poté obhajoval, že jako lidovec má své hodnoty, které hájí. „Stejně tak to mají v druhé koalici a my chceme najít společnou řeč. Jde o víc než naše rozdíly. Musíme ČR po letech vlády Babiše s komunisty postavit na nohy a narovnat jí záda. To je, oč tu běží,“ reagoval na výtky na twitteru.

I tato slova ovšem vyvolala bouři. Ozval se například režisér Jan Hřebejk. „Vůbec neuvažujete empaticky o celých, kompletních lidech a jejich potřebách a citech. A to je sníh na vašich běžkách, kterým se lepíte k zemi,“ napsal s tím, že šéf lidovců uvažuje příliš archaicky.

Také zástupci Spolu byli poněkud zaskočeni. „Je mi to líto, ale na tom se s Jurečkou neshodneme. Jsem konzerva, ale vždycky budu bojovat za to, aby poslanci mého klubu (ODS) o hodnotových otázkách (jako je např. eutanasie, nebo manželství gayů a leseb…) mohli svobodně hlasovat tak, jak to cítí oni - tedy každý sám za sebe,“ uvedla poslankyně ODS Jana Černochová.

Jurečka, zahlcen salvou kritiky, proto v sobotu večer vydal další vyjádření, ve kterém se vše snažil vysvětlit. „V otázce manželství pro všechny platí již v minulosti deklarované, co jsme za SPOLU řekli, a to že bude každý poslanec hlasovat podle svého uvážení,“ sděli šéf lidovců a pokračoval: „Chci všechny ujistit, že rozhodně nebudeme bourat šanci na změnu v naší zemi.“

Uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry prošlo letos v dubnu ve Sněmovně prvním čtením. Dolní komora zároveň podpořila zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením. Poslanci už ale o předlohách před volbami nestihnou rozhodnout, dnes skončila poslední řádná schůze Sněmovny.

Video  Koalice SPOLU představuje, s čím jde do podzimních voleb  - abl
Video se připravuje ...

hejhej ( 19. září 2021 21:30 )

Jurečka odmítl.... už to neplatí, už neodmítá. Jurečka je trapný ubožák. Mění své názory častěji než ponožky, jenom, aby nepřišel ev. o koryto. HNUS !!!

PetPet ( 18. září 2021 17:32 )

Zajímavosti

PetPet ( 18. září 2021 17:31 )

Nebo je nějaká šance že si pořídí dítě, i k adopci? Nevím, možná jen pro pocit.

anna1234 ( 18. září 2021 16:52 )

.. protože pro homosexuály je manželství něco nového, víc si svazku podle mně váží, protože byly doby kdy byli za svojí orientaci trestáni no a teď se jim otevírá něco nečekaného - možnost dokonce uzavřít manželství. Zatím co heteráci v současné době berou manželství něco jako přítěž .. chtějí se cítit volně a nesvázaně .. si myslím.

Zdenek ( 18. září 2021 16:48 )

Podle posledních průzkumů je Česko nejvíce ateistickou zemí v Evropě. Na postupný pokles nábožensky orientovaných obyvatel se v tuzemsku snaží reagovat různé profesní skupiny. Lékaři, policisté či podnikatelé proto zakládají vlastní asociace či sdružení....

++ pracovníci z lékařských oborů, už od začátku 90. let totiž funguje Sdružení křesťanských zdravotníků v ČR...
++ Svoji skupinu mají i tuzemští strážci pořádku, a to díky Křesťanské policejní asociaci, která vznikla na začátku tohoto desetiletí. Sdružuje muže a ženy především z řad Policie ČR, občanských zaměstnanců policie, středních a vyšších policejních škol a Policejní akademie ČR....
++ Na názorově spřízněné hlasy v zahraničí se snaží obracet také Česká křesťanská environmentální síť. Tento zapsaný spolek odkazuje na Evropskou křesťanskou environmentální síť ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa