Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Valachová chce v ústavě zakázat zavírání škol. A co očkování dětí? Střet politiků v debatě Blesku

Autor: Jakub Veinlich, Jaroslav Šimáček - 
14. září 2021
12:51

Blesk Zprávy pokračují sérií předvolebních debat. Druhá v pořadí byla na téma školství. Politici se shodli, že by se v případě zhoršování situace neměly už školy v Česku plošně zavírat. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) je kvůli tomu podle svých slov připravená dokonce podat i ústavní zákon. Opoziční kandidáti pak ve studiu kritizovali vládní „laxnost“ při propagaci očkování. Během diskuse přišla řeč také na očkování nejmenších dětí mezi 5 a 12 lety.

Za vládní hnutí ANO diskutoval ve studiu hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, vládní ČSSD reprezentovala bývalá ministryně školství Kateřina Valachová, KSČM vyslala bývalou poslankyni a kantorku Martu Semelovou.

Opoziční strany reprezentovali také jen tři zástupci. Koalice SPOLU – tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09 - nevyužila nabídky obsadit tři křesla a do diskuse vyslala jen poslance a primátora Plzně Martina Baxu (ODS). Za druhou koalici Pirátů a STAN dorazili diskutovat místopředseda sněmovního školského výboru Lukáš Bartoň za Piráty a vysokoškolský pedagog Jan Berki za hnutí STAN.

Žáci, studenti, kantoři, ale i rodiče se museli během pandemie koronaviru vypořádat s distanční výukou celkem 282 dní. Mnohem déle, než sousední země.

Video  Další zavírání škol politici v debatě Blesku odmítli. A co očkování dětí a změna výuky?  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Chyběly výjimky

„Mezi otevíráním škol a jednotlivými vlnami nákazy byla určitá korelace. Odráželo to situaci, která tady byla,“ řekl v diskusi Blesku na téma školství poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák. „Myslím, že se nemusely tak přísně zavírat vysoké školy. Zcela určitě to mělo dopad na sociální interakci,“ dodal s tím, že dětem chyběl kontakt s okolím.

„Ještě pořád bych byl opatrný s tímhle tvrzením,“ mírnil pak Vondrák ve studiu slova jeho předsedy hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše o tom, že covid končí. Sám věří, že pokud se bude situace okolo koronaviru zhoršovat, už se nebudou muset zavírat školy. „Pevně v to věřím,“ dodal.

„To, co se odehrálo okolo škol, bylo naprosto jednoznačně selhání vlády Andreje Babiše,“ je přesvědčený opoziční poslanec Martin Baxa z ODS, která kandiduje v koalici SPOLU.

(Ne)spolupráce mezi politiky

„Chyb byla celá řada a ještě dlouho a dlouho s nimi budeme bojovat,“ je přesvědčený Baxa. Vláda navíc podle něj dostatečně nevysvětlovala svá rozhodnutí.

„Na rozdíl od jiných vlád tady selhala naprosto spolupráce s opozicí,“ oponoval Vondrák, který se odvolával na slova mikrobiologa Václava Hořejšího, s tím, že kdyby byly přijaté návrhy opozice, bylo by mrtvých dvakrát tolik. „Není čas na to, abychom si říkali, kdo za co může,“ kontroval Baxa. Opozice podle něj vládu varovala a doporučovala různé kroky.

„Chtěli jsme navázat kontakt s vládou, byli jsme odsouváni, bylo nám řečeno, ať to necháme na nich,“ ohradil se za koalici Pirátů a STAN poslanec Lukáš Bartoň z Pirátské strany.

Zlom ve školách podle něj přišel v době šíření britské mutace. Sám by se při případné podzimní vlně zaměřil na lokální opatření. „Musí se k tomu přistupovat lokálně, více pravomocí ředitelům a krajským hygienickým stanicím,“ přidal svůj recept, co na podzim podle Bartoně nefungovalo.

Konec zavírání škol v ústavě

Ministerstvo školství podle Bartoně jednalo navíc v loňském školním roce plošně a neudělovalo výjimky. „Mělo podchytit studenty, kteří se neodkážou soustředit na online výuku,“ tvrdí Bartoň, podle kterého mohly fungovat při běžné výuce menší skupiny.

Poslankyně ČSSD a bývalá ministryně školství je matkou dvou dcer. Obě školou povinné. „Nelze opět plošně uzavřít školy. Nelze. Studie napovídaly, že se školy mají uzavírat jako poslední. My jsme to udělali obráceně. Jsem připravena dát ústavní zákaz na uzavření škol,“ dodala silné prohlášení Valachová.

Video  Covid a zavřené školy  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

V prvních dvou vlnách byl ministr školství Robert Plaga podle Valachové neviditelný. „Ten hlas boje za práva dětí na vzdělávání zněl málo,“ vyčetla ministrovy z menšinové koaliční vlády, ve které má ČSSD také zastoupení.

„Nejen vzdělání, ale i zdraví na prvním místě, mrzí mě, že mnohdy politici netáhli za jeden provaz. Měli by naslouchat odborníkům a na základě jejich doporučení rozhodovat,“ vyčetla politikům bývalá poslankyně a bývalá kantorka Marta Semelová z KSČM, načež kritizovala zmatečná vyjádření v průběhu pandemie.

„Klobouk dolů před kantory a klobouk dolů před rodiči,“ ocenila dospělé za zvládnutí distanční výuky. „Učitelé mají mnohdy problémy, že se jim zhoršil zrak a zhoršily se také závislosti – především pak kyberšikana,“ dodala Semelová. Právě kyberšikany chce KSČM uzákonit jako trestný čin.

Covid zvýšil riziko kyberšikany

„Bohužel doba covidová zhoršila tu situaci, takže to riziko kyberšikany je vyšší,“ připojila se k hrozbě šikany na online sítích Kateřina Valachová. Sama ve své funkci řešila šikanu učitelky na střední školy na Třebešíně v Praze. Podle bývalé ministryně je potřeba pracovat více s prevencí, aby školní metodici měli více času na děti a také více finančních prostředků.

Video  Otázky na tělo  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Podle zástupce koalice Pirátů a STAN, vysokoškolského pedagoga Jana Berkiho (STAN) chyběla během covidu také vyšší pravomoc ředitelů škol, stejně tak jako nepřehlednost opatření. „To se nedělo, školy nevěděly, kdy budou otevírat. Studenti nevěděli, na co se připravit,“ dodal.

Očkování malých dětí: Chybí jasné slovo

Slovensko umožní očkování dětí od pěti let. Česko zatím s tímto rozhodnutím vyčkává a čeká na jasné stanovisko Evropské lékové agentury, která schvaluje nezávadnost vakcín pro všechny věkové kategorie. Stejně tak chtějí raději vyčkat i kandidáti na poslance, kteří se účastnili diskuse Blesku na téma školství.

Video  Opatření ve školách a očkování dětí  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

„Nutnou podmínkou je, že odborníci řeknou, že ano,“ uvedl v diskusi Jan Berki. Jsem proti očkování dětí pod 12 let, reagovala Valachová. „Musíme se v tomto ohledu držet vědeckých doporučení, měla bych obavu o jejich zdraví,“ dodala bývalá ministryně, která má jednu dceru ve druhé a druhou v šesté třídě. „Jako dospělí možná podstupujeme určité riziko očkováním, ale chráníme tím seniory a seniorky a chráníme tím své děti,“ dodala Valachová.

Jako cestu z pandemie vidí očkování Marta Semelová z KSČM. „Měli bychom k tomu motivovat dospělé jedince,“ je přesvědčená. Na očkování malých dětí se nedokážou shodnout podle bývalé poslankyně ani odborníci. „To znamená, za této situace ne,“ nepodpořila by očkování mladších 12 let.

Za odbornou má otázku očkování malých dětí poslanec a primátor Plzně Martin Baxa (ODS), který zastupoval koalici SPOLU. „Pokud řeknou autority, ať už je to Evropská léková agentura, nebo česká lékařská odborná společnost, nechť toho rodiče využijí,“ přidal svůj názor. Sám by ale podle svých slov nebyl pro to, aby se děti očkovaly povinně.

Baxa ale zároveň také upozornil, že řada lidí, kteří už mohli být očkovaní, toho nevyužila. „Vláda na podzim loňského roku přípravu na očkování zpackala. Pak musely iniciativu převzít kraje,“ vyčetl kabinetu Baxa s tím, že tu nebyla v podstatě žádná očkovací kampaň.

„Nejsem schopen říct, jak má vypadat očkovací kampaň pro mladé,“ kontroval hejtman Vondrák. I u něj v rodině jsou prý mladí lidé, kteří stále váhají nad tím, zda je očkování nepoškodí. „Čím více instancí nákazy bude, tím více hrozí mutací,“ varoval Vondrák a vyzval lidi, aby se očkovali.

U očkování dětí chce mít ale jasné stanovisko. „Pokud EMA neřekne, že to může být pod 12 let, tak je to nepřijatelné,“ dodal. Děti nemají podle něj riskovat nějaké nežádoucí příznaky.

Ano jako reklama na jogurt

Vondrák se vrátil také k očkovací strategii v Moravskoslezském kraji, který vede. Lidé tam dostávají motivační odměnu. „Ve vyloučených oblastech nabízíme lidem stravenku 200 korun, aby se přišli naočkovat, protože jsou potenciální hrozbou,“ uzavřel hejtman, který zůstal zároveň také poslancem, i když hnutí ANO vyzvalo všechny své zástupce, aby si vybralo, mezi funkcemi ve vedení kraje a v Poslanecké sněmovně.

„Ještě bych upozornila na další argument, který tu nezazněl, a sice že to je byznys ve zdravotnictví,“ dodala v debatě zástupkyně KSČM Marta Semelová.

Předvolební debata Blesku o školství (14. 9. 2021): Marta Semelová (KSČM) Předvolební debata Blesku o školství (14. 9. 2021): Marta Semelová (KSČM) | Blesk - Martin Přibyl

Podle Bartoně měla vláda najít způsob jak motivovat lidi k očkování. „Shodou okolností pan Vondrák je z hnutí ANO, které má výborný marketing a dokáže hnutí prodat jako reklamu na jogurt, ale v právě v kampani na očkování selhává,“ vytknul vládnímu ANO Bartoň z koalice Pirátů a STAN. Vláda podle něj nedokázala vyvrátit dezinformace. Chyběla podle něj také osobnost, která by propagovala očkování.

„Jedinou motivací je to, že se ti lidé budou cítit ohroženi. Už neexistuje žádná cesta pozitivní motivace k očkování,“ dodal Vondrák s tím, že hejtmani podle něj udělali vše, co mohli.

Volby už v říjnu

Debaty Blesku budou pokračovat až do voleb. Ve čtvrtek 16. 9. budou jejím hlavním tématem daně. Pátého října pak přijdou do studia předsedové parlamentních stran, včetně kandidátů na příštího premiéra. 

Volby do Poslanecké sněmovny budou 8. a 9. října. 

sorgedoktor ( 14. září 2021 18:22 )

Ono pri tze inkliusi mel ten zak k sobe extra vychovatelku, takze to az zas takova brzda pro tu tridu nebyla.Ovsem zacleneni nekolika m romskych deti do tridy jakysi problerm byl/ absence, nezajem rodicu/No a ostatni rodice meli tzajem decka preradit jinam/ do jine skoly/..

Matos7 ( 14. září 2021 17:10 )

Kačena to nemá v rozkroku v pořádku, a proto tak vyvádí

panda82 ( 14. září 2021 16:06 )

Vláda že selhala, ? pracuje jan s tím hnojem co si říkají poslanci a co ji dovolí, Valachová co děláte konkrétně vy, že tak kritizujete

rodrigos ( 14. září 2021 14:27 )

Valachová Kačena? Neuvěřitelná hlupaňa. Pokud se to jméno řekne před kterým koliv učitelem - začíná být okamžitě sprostý. Je s podivem jak se tady toto ještě drží ve sněmovně. Ta její inkluze - bylo to začlenění nepřízpusobyvých a jim podobných do tříd! Taková konina může napadnout jedině socanku.Jediný žák se stává brzdou třídy. Napořád! Zákonem nařídit nezavírání škol?Celý svět se řídil aktuálními opatřeními. A tady hlupaňa světu navzdory by chtěla díru do světa?To může napadnout jedině bezmozky v ČSSD. Proto též vyfičí ze sněmovny!

krapotkin ( 14. září 2021 13:09 )

Valachová, ty tvý bláboly o inkluzi stály nás, daňové poplatníky, pěkných pár vyhozených miliard. Tak konečně zavři tu svojí kla***ku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa