Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Kriminálka konečně vyslechla Babiše juniora v kauze Čapí hnízdo. Syn premiéra „má dobrý pocit“

Aktualizováno -
13. září 2021
16:00
Autor: ČTK - 
13. září 2021
09:45

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) dnes více než šest hodin vypovídal na policii v kauze padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Andrej Babiš mladší, který byl v případu původně také obviněn a jehož stíhání bylo později zastaveno, novinářům řekl, že z něj otec udělal tzv. bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu. V kauze Čapí hnízdo jsou nyní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu obviněni premiér a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.

„Jsem rád, že konečně mám možnost vypovídat v kauze Čapí hnízdo, kvůli které jsem byl později zavlečen na Krym,“ řekl před budovou pražské policie v Kongresové ulici novinářům Babiš mladší. Na další dotazy nechtěl odpovídat. K výslechu Babiše mladšího se dostavili i obhájci Babiše a Nagyové Michael a Josef Bartončíkovi.

„Mám z toho dobrý pocit. Jsem rád, že jsem dnes mohl konečně vypovídat v kauze Čapí hnízdo, ve které ze mě můj otec udělal bílého koně. Chci zdůraznit, že jsem nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu,“ řekl Babiš mladší novinářům před budovou pražské policie v Kongresové ulici. Na další dotazy odpovídat nechtěl.

Babišův právník bez překvapení

K výslechu Babiše mladšího se dostavili i obhájci Babiše a Nagyové Michael a Josef Bartončíkovi. Michael Bartončík novinářům řekl, že se k okolnostem výslechu vyjadřovat nemůže, nicméně uvedl, že ho výpověď Babiše mladšího s ohledem na jeho předchozí mediální vyjádření nepřekvapila.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uvedl, že farma byla od počátku projektem jeho otce.

Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Policie v kauze Čapí hnízdo v květnu navrhla premiéra i Nagyovou obžalovat, dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch ale na konci srpna vrátil případ k došetření, zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků. Lhůtu pro doplnění dokazování Šaroch stanovil do 17. září.

Babiš junior tvrdí: Na Krym kvůli Čapímu hnízdu

Babiš mladší také dlouhodobě tvrdí, že ho premiér nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym, a to právě proto, aby mu znemožnil vypovídat v dotační kauze Čapí hnízdo. Babiš tvrzení svého syna odmítá a tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií. V souvislosti se svou cestou na Krym Babiš mladší vypovídal na policii minulý týden.

V kauze bylo původně obviněno 11 lidí, včetně Andreje Babiše mladšího a dalších členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných, bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Stíhání Babiše mladšího, jehož případ byl z hlavní větve vyčleněn, protože se policii muže nedařilo vyslechnout, bylo pravomocně zastaveno loni v únoru. Premiérův syn v té době žil ve Švýcarsku. V Česku je od letošního července a proti svému otci veřejně vystupuje.

Minulý týden na policii kvůli Čapímu hnízdu vypovídali například podle serveru iRozlas.cz i další z dříve obviněných. Podle deníku Právo také kriminalisté ve středu vyslýchali někdejšího manažera společnosti Farma Čapí hnízdo, který se podle webu Seznam Zprávy v létě přihlásil žalobcům s tím, že u dřívějších výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit.

Video  Babiš mladší o svém otci: Lže národu! Půjdu vypovídat kvůli Čapáku i Krymu, jsem zdravý člověk.  - Blesk
Video se připravuje ...

sorgedoktor ( 16. listopadu 2021 13:04 )

Pokeok...Ja teda nechapu jakou mate motivaci tady psat takove dlouhe eleboraty.Proc si treba neco neprectete a pid. Myslite, ze to nekdo po Vas cte, ci nikoliv

sharp ( 10. listopadu 2021 12:31 )

Babiš ml. není hodnověrný svědek. Pokud ho vyšetřovatelé berou vážně, pak to o nich něco vypovídá.

Lomikel ( 22. září 2021 05:43 )

A to ti kriminalisti vyslýchali Babiše juniora přímo v blázinci, nebo si ho dali přivést na služebnu ve svěrací kazajce??
(To aby jim neuletěl coby pilot, nebo se netransmutoval na letadlo).

denisz ( 16. září 2021 15:01 )

Můj dojem. Brilantní podnikatel v zemědělství chtěl něco předat i svým dětem, aby se také naučili podnikat, řídit farmu, mít povinnosti. Jako stovkám jiných se tehdy rozdávaly miliardové dotace z EU, urychleně jinak by propadly, na menší či střední firmy. Jako dobří hospodáři o ni také požádali. Podmínky farma Čapí hnízdo splňovala. O její renovaci se otec hodně zasloužil. Vyžádalo si to celkem 3/4 miliard na investicích. 50 milionová dotace byly opravdu jen drobné. Nepovedlo se, děti neměli zájem, takže farmu raději začlenil do holdingu Agrofert, po uplynutí zákonné lhůty. I tak dotaci vrátili. Prozřetelně dětem tehdy nedal všechny akcie do ruky, když o ni projevili tak malý zájem, zvláště juniorovi Andrejovi.
Neuvěřitelné, co Babiš junior dnes sděluje za hrůzy. Např. dle něj spravedlnost funguje jen tehdy, když premiér Babiš a jeho otec půjde do vězení. Podal konečně výpovědi své verze na policii, tak to na ní a justici má nechat vyšetřit. Já bych mu už zakázal se dále o kauze a otci vyjadřovat a ovlivňovat tak řízení. Přesně jak to dělá opozice. Nemůže být v naprostém pořádku. Projevuje stále abnormálně zvláštní, podivné chování a je intelektuálně dezorganizován, jak už před 3 lety konstatoval jeho švýcarský psychiatr Joseph Marchand z Ženevské Hôpitaux universitaires de Geneve, kam jej poslala jeho matka na vyšetření.

KuSuS ( 13. září 2021 22:00 )

Pravdy cca 80% premiérův syn má. Fungovat mu lépe čeština tak více %. Já mu věřím, kdo by chtivě vydal na dovolenou na okupovanou krajinu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa