Čtvrtek 23. září 2021
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Polojasno 20°C

„Lžete! Kecy!“ Babiš a Bartoš se střetli o covid i dárky důchodcům v ostré debatě

Aktualizováno -
1. září 2021
23:45
Autor: simao - 
1. září 2021
21:10

Premiér Andrej Babiš (ANO), Ivan Bartoš (Piráti), vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) a za koalici Spolu Marian Jurečka (KDU-ČSL) se střetli v první velké televizní debatě před sněmovními volbami 2021 na CNN Prima News. Řeč byla hned od počátku o covidu. Bartoš vytkl vládě předvolební dárečky důchodcům, Babiš několikrát tvrdil, že lídr Pir+STAN lže, načež dredatý opozičník kontroval slovy, že je premiér nevychovaný. Spory mezi politiky pokračovaly i ohledně zvládání pandemie.

Premiér Andrej Babiš (ANO) postup vlády během pandemie bránil. „Já myslím, že jsme dělali všechno pro to, abychom ochránili hlavně životy seniorů,“ uvedl v debatě CNN Prima News. „Dělali jsme maximum,“ tvrdil.

Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) je nutné porazit covid a už nikdy nebýt nucen zavádět plošná opatření.

Ivan Bartoš (Piráti) míní, že vláda rozdělovala společnost, politici by se však naopak měli snažit o její větší soudržnost. „Já jsem vozil respirátory do domovů důchodců, když je vláda nedodala. Lidi se starali o sebe navzájem,“ poznamenal Bartoš.

Žádné dárečky před volbami, odrážel Babiš útok Bartoše

„Mě fascinuje, že kolega Bartoš tady viní vládu z rozdělování,“ kontroval Hamáček narážkou na debatu ohledně valorizace důchodů. „A vy jste říkali, že to jsou dárečky a že ti důchodci si ty peníze nezaslouží. Tohle je rozdělování společnosti,“ uvedl Hamáček.

Bartoš totiž obvinil vládní představitele, že si před volbami kupují seniory. „Žádné dárečky před volbami,“ odmítal jeho slova premiér Babiš. „My jsme vláda, která podpořila nejvíc důchodce. Nejvíc,“ čílil se.

Podle Bartoše jde však Babišovi a spol. jen o PR. „Já se nefotím, když jdu navštívit seniory, kteří poprosí, abych tam přišel zahrát na harmoniku,“ podotkl šéf Pirátů s narážkou na Babišovo focení mezi seniory. „Já si myslím, že každý politik má někde fotku s hasičem nebo policistou,“ zaznělo naopak v průběhu debaty od Hamáčka.

Jurečka: Selhali v komunikaci

Zástupce koalice Spolu v debatě, šéf KDU-ČSL Marian Jurečka na vládu udeřil také. „Příkopy jsou dost často vykopány právě tím, že tady vláda a ministerstvo zdravotnictví především selhalo v otázce komunikace,“ podotkl.

„Strašně důležitá je srozumitelná, předvídatelná a lidsky uvěřitelná komunikace vlády a ministrů. Nemůže tady v jeden den být věc, která je třikrát změněna a dementována i třeba premiérem této vlády. Ten chaos znamenal i nedůvěru těch lidí, že přestávali těm věcem věřit,“ míní Jurečka, podle kterého Babiš během pandemie nekompetentně vstupoval do rozhodnutí.

Babiš: Opozice zneužila covid

Babiš na Jurečku s Bartošem reagoval slovy, že ničemu nerozumí. „Koukejte se na Čau lidi v neděli, tam máte ty clustery,“ vybídl je a chválil např. pokrok v digitalizaci na ministerstvu zdravotnictví. „Velice přesně se trasuje, všechno funguje,“ tvrdil. „Tito dva pánové jsou úplně mimo, nic o tom nevědí, jenom vykládají nesmysly,“ čílil se.

„Já jsem celé léto makal. Celé léto. Já jsem nebyl na žádné dovolené,“ podotkl Babiš a opozici vytkl, že je jediná na světě, která zneužila covid proti vládě, sama neudělala vůbec nic, a když se zaváděl lockdown, chtěli rozvolňovat. „Vy jste měli celé léto prázdniny a my jsme makali, od rána do večera. Stále jsme to řešili, vy jenom teoretizujete,“ opřel se o opozici.

„Jediná opozice v celé EU zneužila covid politicky. Čím bylo hůř pro lidi a pro nás všechny, tak tím líp bylo pro opozici. Házeli nám klacky od začátku (...) My nepotřebujeme jejich teoretické návrhy, oni o tom z praxe neví vůbec nic,“ čílil se Babiš.

„Já bych byl rád, kdyby oficiální komunikace vlády probíhala na tiskových konferencích a ne na Čau lidi, ale to je volba pana premiéra,“ rýpl si Babišův koaliční partner Hamáček.

Video Volební lídři 2021: Andrej Babiš (ANO) - Videohub

Jak přesvědčit neočkované?

Právě kolem komunikace a toho, jak přesvědčit lidi, kteří se nechtějí nechat očkovat, se točila část debaty. „My samozřejmě se snažíme hlavně přesvědčit maximum lidí, aby se očkovali. Děláme teďka kampaň. Chceme přesvědčit 9 procent lidí, aby se očkovali,“ uvedl Babiš.

Přemítal nad možnostmi finančně motivovat ty, kteří vakcínu odmítají. „Na Slovensku dělali celostátní loterii, to nedopadlo, takže my jsme samozřejmě bylo těžko rozhodnout, že teďka začneme někomu dávat peníze, ale ti, kteří byli uvědomělí a jsou zodpovědní vůči nám všem, tak se očkovali, aby si chránili hlavně život, pokud by měli ten covid,“ podotkl Babiš.

„Musíme vysvětlovat pečlivě, musíme bojovat s dezinformacemi. Já souhlasím s panem předsedou Bartošem, že ty dezinformace jsou šílené. Já chci všem jasně říci, že jsem očkován a žádný 5G vysílač se ze mě nestal, všichni moji blízcí jsou očkováni,“ vzkazoval Hamáček.

Podle něj by se politici před volbami měli hádat o jiných věcech, ale všichni společně podporovat očkování, protože jiné řešení není. „My musíme udělat všechno pro to, abychom ten národ proočkovali a tím tu nemoc dostali pod kontrolu,“ vyzývá. „Nikdo nic lepšího než očkování, nevymyslel, tak pojďme všichni společně přesvědčovat ty, kteří tomu nevěří, že je za pět minut dvanáct a je potřeba se nechat očkovat. Tečka,“ vzkázal v debatě CNN Prima News vicepremiér.

Lžete! Jste nevychovaný! Kecy!

Bartoš vytkl Babišovi, že na to, kolikrát děkoval zdravotníkům, hasičům a dalším v 1. linii, faktická péče o jejich zdraví a dostupnost pomůcek byla mizivá. „A peníze, které byly slíbeny, v řadě případů nedoputovaly,“ uvedl Bartoš.

„Není to pravda, zase lžete, pane Bartoš,“ reagoval Babiš. „Pane Babiši, tady nejsme v holdingu ani u vás ve vládě, nechte mě domluvit,“ odmítal Bartoš a při dalším skočení do řeči o Babišovi prohlásil: „To je strašně nevychovaný člověk (...) Oni zachránili ty lidi, vy jste nezachránil tisíce mrtvých.“

Do miliardáře Babiše si Bartoš rýpl i později. „To je strašně zábavné, když pan premiér tady vykládá, že lidi neví nic o obyčejném život. No hlavně že vy víte,“ podotkl.

Babiš posléze opozici vytkl, že má „jen kecy“, ale vždy hlasovala proti nim. „Vy fakt asi nejste v realitě. Běžte za doktory, kteří slouží v Jeseníku, běžte za učiteli, kteří učí. Moje manželka je učitelka na 1. stupni ZŠ, fakt nemá navýšení platu o 150 procent. Vy jste úplně mimo realitu,“ šil do Babiše Jurečka. Babiš útoky opozice odrážel tím, že se platy za jeho vlády navyšovaly nejvíc.

Jsme připraveni, tvrdí Babiš

„Stávající situace je úplně jiná, než minulý rok. Minulý rok ten návrat z dovolených a z prázdnin nebyl dobře zvládnut. Tento rok jsme připraveni. Testujeme, testy jsou nadále zdarma,“ hájil dál vládu Babiš.

„Uvidíme, co se stane po 9. září, kdy budeme potřetí testovat děti ve školách a pokud to dobře dopadne, tak já očekávám, že bude další rozvolnění a že žádný lockdown nebude. Se žádným lockdownem se ani nepočítá,“ pokračoval premiér.

Bartoš má obavy

„Já mám trochu obavy, aby se neopakovala ta situace z minulého podzimu,“ uvedl Pirát Bartoš. Řada věcí stále není splněna, s pandemií je však třeba umět pracovat lokálně, regionálně, podotkl. „Pokud něco řešit, tak skutečně ne nějakým plošným, celostátním opatřením,“ apeloval Bartoš.

Upozornil na to, že jsme měli příliš dlouho - sedm měsíců, celkem 177 dní - zavřené školy. Vláda podle něj řešila jen jednu či dvě dílčí věci a „školy vždycky zůstaly nakonec“, ačkoliv premiér a spol. tvrdili, že jde o prioritu. „Návrat žáků do škol mohl být výrazně dřív,“ míní Bartoš.

Pod rouškou nouzového stavu se podle Bartoše dělo „rodeo zejména s nákupem zdravotních pomůcek a s různými šmelami“. To Hamáček ve studiu odmítl, nákupy dle něj byly v pořádku a opozice si udělala z nouzového stavu „fetiš“.

Babiš připustil chyby. Hamáček: Plány jsou

Babiš připustil, že vláda loni chybovala. „Léto (2020 - pozn. red.) jsme bohužel nezvládli, proto jsme se poučili a teď to vypadá celkem dobře,“ tvrdí.

Vicepremiér Hamáček na dotaz, zda existují plány pro případ, že budou narůstat na podzim čísla nakažených, reagoval slovy: „Plány samozřejmě jsou, má to na starosti ministerstvo zdravotnictví.“ Podotkl, že dál funguje Ústřední krizový štáb.

„Takže jsme připraveni reagovat, ale rozhodně nechceme jít cestou nějakých plošných lockdownů nebo zavírání škol. Ta děcka byla doma už dost. Uděláme vše pro to, abychom školy a školky nechali otevřené. První, co by bylo asi logickou reakcí, je, že bychom obnovili testování plošně,“ uvedl Hamáček.

„Vy říkáte, že kdyby vládli Piráti, tak by neumřel ani jeden člověk na covid? Nezlobte se na mě, mně je líto každého lidského života, mě to mrzí, že tolik lidí zemřelo na covid,“ reagoval Hamáček i na výkřiky z publika. „Dodnes přemýšlíme, jestli ta naše rozhodnutí byla správná,“ podotkl s tím, že ve chvíli, kdy epidemie exploduje, není možného nic jiného, než plošná opatření.

„To je přece demagogie, tady nikdo neříká 30 tisíc nebo 0 mrtvých. Ale když se objektivně podíváme na státy, které to zvládly, tak prostě ta čísla máme druhá nejhorší. Dneska pan premiér tweetne, je to skoro rok přesně, opět best in covid. To je výsměch těm lidem, i těm učitelů, i těm, kterým někdo zemřel,“ uvedl Bartoš. „To je opět vytržené z kontextu. Já zásadně protestuju,“ odmítal Bartošova slova Babiš.

Další videa