Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Babiš razí změnu i kvůli své Vivien: Začne Česko uznávat u covidu hladinu protilátek?

Autor: Jan Kálal, vei, ČTK - 
20. července 2021
16:00

Kdo chce do hospody, kina nebo penzionu, musí mít v Česku plné očkování, negativní test, nebo potvrzení o prodělané nemoci staré nejdéle 180 dní. Dlouho se ozývá volání po čtvrté cestě, kterou by měla být vysoká hladina protilátek. A zatímco odborníci od toho odrazují a ministerstvo zdravotnictví ještě na začátku července nechtělo o změně slyšet, premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý pro CNN Prima News takovou možnost připustil. I kvůli tomu, že vysoké protilátky má jeho dcera Vivien, která tak zatím nebyla na očkování. Protilátky uznávají jako bezinfečknost například v Rakousku.

„Bohužel, i když teď je to výhoda, jsme nejpromořenější národ na světě na počet obyvatel. Výhodu by měli mít i lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky. To ještě musí dořešit klinická skupina,“ podotkl Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS. Předtím zmínil, že zatímco syn Frederik už má po první dávce, dcera Vivien je ještě nenaočkované – a má vysoké protilátky.

„Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže,“ prozradila na svou dceru už dříve Blesku Monika Babišová. Důvod? Dcera premiéra zřejmě prodělala covid, aniž by o tom věděla.

„Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což jsme byli všichni překvapení. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí vůbec nebylo,“ je překvapená Monika Babišová výsledky své dcery, která procházela podle jejích slov i pravidelnými firemními testy. „Pravidelně se testovala a nikdy jí nevyšel pozitivní test,“ dodala paní premiérová.

Ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (za ANO) ještě na začátku července uvádělo, že žádnou změnu v tomto ohledu nechystá. Podle ministra je nutná odborná mezinárodní shoda na hladině těchto protilátek, která zatím chybí.

Vojtěch: Na protilátkách není shoda

„Do doby, než bude shoda na ochranné hladině protilátek, bohužel nelze tyto zohlednit v opatřeních,“ uvedl Adam Vojtěch. Nález protilátek podle něho znamená jen to, že daný člověk covid-19 s největší pravděpodobností prodělal, ale nelze stanovit, kdy a ani zda je dostatečně chráněn. „Pokud bude odborné stanovisko na mezinárodní úrovni, budeme ho aplikovat. Není to věc, která je uzavřená,“ nechal si ministr dveře otevřené.

Nejvyšší správní soud označil koncem června za diskriminační, že test na protilátky není uznávaný jako potvrzení o bezinfekčnosti - na rozdíl od očkování, nedávno prodělané nemoci nebo negativního testu. Odborníci se nad verdiktem pozastavovali. Například biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka poznamenal, že rozhodnutí soudu nepovažuje za kontroverzní, ale za „ptákovinu“.

Mimochodem, na vysokou hladinu protilátek se odvolával také hokejista Jaromír Jágr, když odpovídal Babišovi na jeho apel, aby se nechal veřejně naočkovat.

Video Babiš vyrazil po rozvolnění do hospody: Zajděte na pivo, vyzýval Čechy - Facebook - A. Babiš

MAMKA2316 ( 24. července 2021 14:20 )

Skoro všichni mají v sobě rakovinu ale jen někomu se rozšíří to budeme všechny ozařovat aby to náhodou nedostali ?? Tak kde začneme ???, Že by na hygieně ministerstvu zdravotnictví nebo soklu ??,

MAMKA2316 ( 24. července 2021 14:15 )

KDYŽ MÁM DOST PROTILÁTEK PROČ SE MÁM NECHAT OČKOVAT ??TI CO TO NAVRHUJI BY SE ASI MĚLI BEZ ROZDILU POHLAVI OČKOVAT PROTI RAKOVINĚ DĚLOŽNIHO ČÍPKU VOLOV,,,

Covid_19 ( 21. července 2021 10:15 )

po 7 měsících od nákazy jsem měl přes 150, za další 2 měsíce se snížily protilátky o 3 jednotky, potom očkování, abych mohl cestovat ( musím služebně), před druhou dávkou jsem jim s protilátkami utekl ze stupnice. Každý má jiný imunitní systém a protilátky vychází každému jinak. Jinak profesor Thon provádí studii na protilátky, toho se mají ptát

Covid_19 ( 21. července 2021 10:08 )

minulý rok v srpnu chtěl Vojtěch i primátor Hřib preventivní opatření, premiér je nedovolil, on má odpovědnost za nařízení, nyní chyby hází na exministra Blatného a jeho poradce... Babiš se vždy chtěl ukazovat jako akční hrdina a rozhodoval o pandemii v Čau lidi....

pokrok ( 21. července 2021 10:03 )

Ty můj ubohej chudáčku,-
ty jsi nepoznal že to jsou příspěvky které se týkají skutečné
kriminality podrazáka a lháře -


Zeman o Babišovi (2011) - YouTube
http­s://ww­w.you­tube­.com › watch

Jak vidět ty vidíš pouze Babišovo čapí brko
a jeho trus ,- ale alespoň trošku přemýšlet zkus !

Ale to bude jak vidím můj milý - určitě nad tvoje síly !

Zobrazit celou diskusi
Další videa