Úterý 23. července 2024
Svátek slaví Libor, zítra Kristýna
Polojasno 26°C

Kuba už koalici SPOLU začal torpédovat, Fiala ji navzdory rozhodnutí o mandátech hájí

Autor: ČTK - 
4. února 2021
16:00

Středeční škrt Ústavního soudu ve volebním zákonu podle předsedy ODS Petra Fialy nemění nic na argumentech, se kterými občanští demokraté vstupovali do koalice s TOP 09 a lidovci. Těmi jsou zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů a spojit síly napravo od středu, aby se neštěpily a společně přečíslily ANO, uvedl Fiala na dotaz ČTK. Ohradil se tak proti názoru jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) v dnešních Hospodářských novinách, kdy podle něho rozhodnutím o přepočtu hlasů na mandáty padl hlavní argument pro společnou cestu k volbám pod značkou SPOLU. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové „hlasy pár jednotlivců z vnitřních řad“ neznamenají vnitřní tlak na spojení.

„Hlavní argumenty pro sestavování koalice SPOLU byly vždy dva. První z nich: musíme zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů, a druhý: musíme spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily a společně přečíslily hnutí ANO. A ty stále platí,“ uvedl Fiala. Středopraví voliči podle něj dávají jasně najevo, že si přejí politickou změnu.

„Na výkonné radě se vždy říkalo, že spojení je výhodnější při přepočítávání, že dosáhneme více mandátů, tento hlavní argument ale nyní padá,“ uvedl Kuba v dnešních HN.

Na smyslu a fungování koalice SPOLU se po rozhodnutí Ústavního soudu nic nemění ani podle předsedkyně TOP 09. „Hlasy pár jednotlivců z vnitřních řad bych opravdu nenazývala nějakým vnitřním tlakem,“ uvedla na dotaz ČTK Adamová Pekarová. Smyslem koalice SPOLU nebyl předvolební kalkul, ale společná chuť změnit poměry v Česku k lepšímu. Na tom se nemění zhola nic, zdůraznila. Doplnila, že o finální podobě kandidátky za TOP 09 rozhodne 25. února výkonný výbor strany.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka napsal, že účelem vzniku koalice je od počátku jasná vize, jak ČR vyvést z pandemie covidu-19 a ekonomické krize. „To platí i nadále, volby chceme vyhrát a sestavovat vládu. Máme kompetentní lidi a pro práci v týmu jsme silnější, personálně, odborně i z hlediska prosazení našich priorit. Pokud bychom koalici sestavovali jen z pragmatických důvodů kvůli výhodnosti, rozpustili bychom ji, ale my v ní vidíme velký potenciál a jsme dál spolu,“ uvedl.

Podle šéfky TOP 09 je nejvyšší čas najít takové řešení úpravy volebního zákona, které zabrání potenciální ústavní krizi a umožní všem voličům přijít v říjnu k volebním urnám. „Za dobrý podklad pro jednání považujeme návrh KDU-ČSL z roku 2019, který ostatně odpovídá aktuálnímu nálezu Ústavního soudu,“ uvedla. Podle Jurečky bude spolupráce koalice při úpravě volebního zákona důležitá. „Máme rozhodující vliv v Senátu, což bude klíčové,“ uvedl.

Na sociálních sítích reagoval na Kubova slova také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Začít teď nahlas besedovat o tom, zda na tomto cíli Ústavní soud něco změnil, je nejspolehlivější cesta k volební porážce všech koaličních subjektů,“ uvedl. Koalice má podle něj potenciál zvítězit ve volbách, nominovat premiéra a vrátit zemi demokratickou vládu.

Video  Babišův útok na Ústavní soud: Ztratil všechny zábrany  - Youtube
Video se připravuje ...

denisz ( 6. února 2021 21:50 )

Dalo se čekat, že v koalici Spolu to bude drhnout.KDU-ČSL
ještě ujde, ale TOP09 s šílenou demagožkou Pekarovou je
spíše rizikové, zvláště že by se sami do sněmovny nedostali.
Takže aspoň těch 4% má koalici pomocí. Je to zoufalý pokus.
ANO spolu s ODS by opravdu zemi nejvíc prospělo. . .

LuCo ( 5. února 2021 20:56 )

Konečně někdo v ODS uznává, že Fiala je silný jak třídení ratlík. Haf, haf...

tojar ( 4. února 2021 21:01 )

Restart Kubovy kariéry v přímém přenosu. Myslím, že Kuba je pro Fialu daleko větší soupeř než Babiš. A dovolím si tipnout, že po podzimu tady bude neprůstřelná koalic ANO-ODS.

istyl ( 4. února 2021 20:11 )

Mrzi me, ze nemaji stinovou vladu, ktera by rozebirala preslapy, ulety teto silene vlady. A ze by mela prace dost, o tom neni pochyb...Jednotlivi stinovi ministri by predkladali volicum sve reseni a aktualne by komentovali vladni vyroky i covidove opatreni...vim, ze je to narocne, ale chteli-li vyhrat, meli by do toho jit...dnes uz je skoro pozde!

nespokojeny ( 4. února 2021 19:38 )

Koalice pozbývají účel. V PS by stačilo , "na hádání" 3 až 4strany. Strana KDU ČSL, a Top 09 + další "trpaslíci", by tam např. nebyla..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa