Paroubek mluví o podrazech. Centrále ČSSD nevoní, Ostrava se za něj pere dál

Autor: simao, ČTK - 
18. 6. 2018
18:43

Jiří Paroubek dostal stopku od vedení ČSSD, aby za stranu kandidoval v podzimních volbách do Senátu. Ostravská ČSSD však o expremiéra stojí dál. A po pondělním jednání adresovala stranickým špičkám výzvu, aby situaci kolem Paroubka přehodnotily.

Ostravská ČSSD trvá na kandidatuře expremiéra Jiřího Paroubkado Senátu. Pokud ho vedení strany nepodpoří, nepostaví ČSSD v tomto obvodu žádného kandidáta.

„Jsme velice znepokojeni,“ uvedlo dnes v prohlášení OVV ČSSD Ostrava. Prohlášení zaslalo členům Předsednictva ČSSD. Na prohlášení pracoval mj. lídr kandidátní listiny ČSSD Ostrava-Jih Adam Rykala. Paroubek v reakci na tuto aktitu uvedl, že rozhodnutí předsednictva ČSSD vnímá jako svého druhu podraz a že určitě kandidovat bude.

Petice za Paroubka

„Kandidatura Jiřího Paroubka do Senátu je velmi kladně přijímána i občany a voliči Ostravy-Jihu, Polanky a Proskovic, kteří již podle našich informací začali sepisovat petici na podporu kandidatury Jiřího Paroubka do Senátu,“ upozorňuje ostravská ČSSD. „O tom, že jde o velmi silného kandidáta, svědčí i nervozita ve volebních štábech protikandidátů, když se dozvěděli o kandidatuře Jiřího Paroubka a také radost, která v těchto štábech zazněla po pátečním předsednictvu ČSSD,“ podotýká. 

Podle místostarostky obvodu Ostrava - Jih Věry Válkové má Paroubek u lidí v Ostravě skutečně velkou podporu. „V tuto chvíli za mnou chodí občané a ptají se, co a jak bude. Pokud neschválí předsednictvo pana Paroubka, jsme připraveni a máme petici, kterou nám občané rádi podepíšou,“ řekla Válková.

Centrála ČSSD rozhodla v pátek o tom, že Paroubka do boje nevyšle. Nominaci doporučil vedení sám předseda strany Jan Hamáček, což ostravská ČSSD nyní kvituje. Stejně jako podporu ze strany statutárního místopředsedy Jiřího Zimoly či šéfa poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky.

„Proto nerozumíme tomu, že Předsednictvo ČSSD v pátek nepřijalo usnesení ke schválení kandidatury Jiřího Paroubka. A to s vědomím, že více členů Předsednictva hlasovalo pro, než proti,“ diví se ostravská ČSSD.

Neopakujme staré chyby

Podle ostravské ČSSD jde přitom v případě Paroubka o další z naschválů centrály. „Předsednictvo ČSSD už v minulosti házelo klacky pod nohy ČSSD v Ostravě (škrtání kandidátů z kandidátní listiny pro volby do PS, nařízená přeregistrace) a výsledkem byl nejhorší volební výsledek ČSSD při volbách do Sněmovny v roce 2017. Neopakujme staré chyby. Respektujme názory členů, tak jako je správně respektujeme u referenda o vstupu do vlády s hnutím ANO 2011,“ stojí dál v prohlášení.

Ostravská ČSSD proto žádá předsednictvo ČSSD, aby se v co nejkratší době sešlo a schválilo Paroubkovu kandidaturu do Senátu. Uspěje v boji za expremiéra?

Paroubek mluví o podrazech

„Já to vidím jako svého druhu, nechci to nějak dramatizovat, jako podraz vůči předsedovi strany Hamáčkovi, prvnímu místopředsedovi Zimolovi, kteří moji kandidaturu velmi silně podpořili, vůči ostravským sociálním demokratům, ale také vůči mně. Myslím si, že takové podrazy by se dělat neměly,“ řekl Paroubek. Dodal, že s podporou ostravských sociálních demokratů počítá a určitě kandidovat bude.

Z politiky odešel v roce 2014

Paroubek by mohl kandidovat ve volebním obvodě 71 Ostrava-město. V květnu uvedl, že na podzim zváží případný vstup do ČSSD. Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Z politiky odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy uvedl, že se bude věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Video Paroubek utekl z živého přenosu: Kvůli otázkám na jeho (ne)návrat do ČSSD - Český rozhlas Plus/pořad Interview Plus
720p 360p

Nyní pětašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005, kdy se stal premiérem i předsedou strany. Sociální demokraty vedl v letech 2006 až 2010, kdy přes vítězství ve sněmovních volbách nedokázal znovu vládu sestavit. Minulý rok Paroubek usiloval o návrat do ČSSD, obvodní výkonný výbor v Praze 5 ale tehdy jeho žádost nepodpořil.

Doporučujeme
tomik007 ( 18. června 2018 20:23 )

ANO - prestehujte ho do Ostravy !

horalysa ( 18. června 2018 19:33 )

Ještě by se měl vrátit Čunek, Topolánek, Langer, kníže,Bursík, Kačenka biomasa, Bárta a máme vymalováno.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa