Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
22:54
28. 1. 2023

Příznivci čekali na zvoleného prezidenta Petra Pavla i před jeho volebním štábem, kam se vracel po rozhovoru pro ČT v budově Národního muzea.

Příznivci Petra Pavla před jeho volebním štábem. (28.1.2023) Příznivci Petra Pavla před jeho volebním štábem. (28.1.2023)
22:47
28. 1. 2023

Předvolební návštěva v Liberci a Jablonci nad Nisou, kam prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) zavítal v pátek 20. ledna, mu k získání hlasů příliš nepomohla. V obou statutárních městech zvítězil s výrazným náskokem jeho protikandidát Petr Pavel. V Liberci pro něj ve druhém kole hlasovalo 63,42 procenta voličů, v Jablonci 60,73 procenta. Podle údajů z www.volby.cz zvítězil Pavel v kraji ve všech okresních městech s výjimkou České Lípy, tam oba kandidáty dělilo 34 hlasů.

O tom, že nejsou obyvatelé Liberce a Jablonce Babišovi příliš nakloněni, svědčila i vysoká účast jeho odpůrců při návštěvě obou měst v minulém týdnu. Návštěvu provázely potyčky a strkanice, policie ale zasahovat nemusela. Výrazně hlasitější byli Babišovi odpůrci, kteří pískali a hlasitě skandovali „Babiše nechceme“, „Vrať se domů“ nebo „Už ti jede tramvaj“. Dokonce mu v Jablonci zablokovali přístup na náměstí a prezidentskému kandidátovi tak nezbylo, než aby obklopen pískajícím davem prošel několika bočními ulicemi a pak z města odjel.

22:39
28. 1. 2023

Přehnaná kampaň Andreje Babiše s řadou chyb a přešlapů, čehož tým Petra Pavla využil jako souboje dobra se zlem, a aktivní podpora Pavla od méně úspěšných kandidátů v čele Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. To jsou podle německého politologa Kaie-Olafa Langa z Nadace pro vědu a politiku (SWP) tři klíčové prvky, které vedly k Pavlovu vítězství v prezidentských volbách. V dnešním rozhovoru řekl ČTK, že ani přes porážku nelze Babiše podceňovat, neboť se za něj postavilo takřka 42 procent voličů, což je značná část české společnosti.

Po prvním kole před dvěma týdny Lang prohlásil, že bylo pozoruhodné, jak relativně mírná dosavadní kampaň byla, pokud ji srovnává s předvolebními souboji v jiných zemích střední Evropy. „To bylo ale jen zahřívací kolo,“ poznamenal dnes.

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa