Nově zvolený prezident Pavel už má dočasnou ochranku. Tu hradní dostane až po inauguraci

Autor: Jakub Veinlich, Pavlína Horáková - 
28. ledna 2023
20:53

Hned po zvolení prezidentem dostal Petr Pavel ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. V tuto chvíli je ale zatím dočasná. Pavel se totiž stane prezidentem až po inauguraci. Ta by měla být devátého března. Nyní dohlíží na budoucí hlavu státu útvar Ochranná služba Policie České republiky. Ředitel útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Martin Baláž v Epicentru studia Blesk Zpráv ještě před 2. kolem voleb popsal, kdo se může stát bodyguardem takto střežené osoby a zda může nejvyšší ústavní činitel vůbec ochranku odmítnout.

Petr Pavel dostal po zvolení ochranku. Blesk Zprávám to potvrdil zdroj z Pražského hradu. Nyní se o nově zvoleného prezidenta stará útvar Ochranná služba Policie České republiky.

„Náš útvar začne pana Pavla chránit v den inaugurace,“ potvrdil Blesk Zprávám ředitel policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR, tedy generál Martin Baláž.

Útvar pro ochranu prezidenta byl před druhým kolem prezidentských voleb v kontaktu s týmy obou kandidátů. Ani jeden z nich před finálovou volbou ale nabídku na přidělení ochranky nevyužil.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
15:32
14. 1. 2023

„I když to dopadne tak, jak to vypadá teď, že se Danuše Nerudová nedostane do 2. kola, tak rozhodně nelitujeme podpory, kterou jsme jí vyjádřili. Myslíme si, že i kampaní, kterou vedla, udělala velkou službu české společnosti, menšinám, ženám, stejnopohlavním párům, lidem, kteří chtěli, aby nastala větší změna než tradiční pánský klub, který nás očividně čeká znovu," řekli Blesk Zprávám Michal a David alias Dva tátové. 

„Já jsem v pohodě s tím, že podpoříme generála Pavla, protože si nedovedu představit, že člověk, který spolupracoval s StB, by byl prezidentem ČR. Doufám, že všichni podporovatelé demokratických kandidátů se spojí ve 2. volbě a budou volit proti Babišovi,“ dodali. 

15:31
14. 1. 2023

„Pokud se týká mého výsledku, všichni vidíme, že to není dobrý výsledek. Nejsem s ním spokojen. V mém případě je to prohra,“ uvedl Marek Hilšer kolem čtvrt na čtyři odpoledne, kdy měl podle průběžného sčítání 2,6 procenta hlasů. „Nabízel jsem se jako kandidát s čistým štítem polistopadové generace. Voliči se rozhodli jinak a já to naprosto akceptuji,“ dodal.

Jak se tak dívám na průběh, doufám že zvolen bude Petr Pavel. Nelituji, že jsem nevyslechl výzev, abych odstoupil. Člověk musí bojovat do konce,“ uvedl s tím, že zatím neví, zda bude znovu kandidovat na senátora. „Rozhodovat se budu, až to bude namístě,“ dodal. A co by vzkázal svým voličům? „Moc děkuji, že nepodlehli různým tlakům, ale že volili hodnoty, o kterých byli přesvědčení, že to není menší zlo. Doufám, že nakonec budeme mít prezidenta, kterému se podaří nevyvolavat takové vášně, jako tomu minulému,“ dodal.

15:31
14. 1. 2023

Končící prezident Miloš Zeman chce předčasně jmenovat nástupce Pavla Rychetského v čele Ústavního soudu. Tyto plány považuje ústavní právník Jan Kysela za nepatřičné, ústavně kontroverzní až protiústavní. „Záleží na tom, koho byste se ptala. Můžete určitě najít někoho, kdo to bude považovat za originální tečku za tím prezidentstvím Miloše Zemana, které bylo naplněno celou řadou skutků nebo naopak nekonání. V mých očích je to spíše smutné završení toho mandátu trpícího deficity,“ řekl ve studiu Blesku.

Prezidentské volby 2023: Ústavní právník Jan Kysela ve studiu Blesku. (14.1.2023)

„Samozřejmě od nás mají nabídku, že policie vstoupí do ochrany podle § 49 zákona o policii, kde se jedná o krátkodobou ochranu. A pokud bude zájem ze strany nově zvoleného prezidenta, tak budeme chránit do vlastně inauguračního slibu,“ řekl ve středečním Epicentru šéf hradní ochranky Baláž.

„My jsme vlastně útvar, který chrání prezidenta republiky. A máme na starosti bezpečnost prezidenta republiky,“ popsal, proč do inaugurace střeží nově zvoleného prezidenta, jenž se ale ujme úřadu až v březnu, ochranná služba Policie ČR, ne hradní útvar.

Bez ochranky jen výjimečně

Prezident má pak ochranku nepřetržitě. Ale může požádat i o krátkodobé přerušení ochrany. „Je tam institut, kdy může být přerušená vlastně krátkodobě ta ochrana z nějakého přání té hlavy státu, ale co já jsem ředitelem útvaru ochrany prezidenta, zatím to nevyužil nikdy pan prezident,“ dodal Baláž ve studiu Blesk Zpráv.

Bývalý vedoucí útvaru obecné kriminality ve Zlíně, vyjednavač, kriminalista a později také ředitel speciálního vyšetřovacího týmu Tempus Martin Baláž začal šéfovat prezidentské ochrance v listopadu 2019.

Spolu s novým prezidentem nastoupí na Hrad také jeho aparát a nová první dáma. Ta ze zákona nárok na ochranku nemá. Hradní útvar i přesto chránil dočasně donedávna bývalou první dámu Livii Klausovou, která byla také svého času českou velvyslankyní na Slovensku.

Výhrůžky Klausové

„Paní Klausová nemá ochranu, řešili jsme tam ale nějaké výhrůžky, a proto jsme se o ni nějakou dobu starali,“ uvedl Baláž v Epicentru bez dalších podrobností.

Na doživotní ochranku má ze zákona nárok po skončení mandátu každý prezident. Hradní bodyguardy tak má přidělené Václav Klaus a brzy to bude platit také pro Miloše Zemana. K tomu mají nárok také na auto s řidičem, doživotní rentu i příspěvek na provoz kanceláře. Útvar pro ochranu prezidenta České republiky čítá podle Baláže zhruba 300 lidí. Stát se ochráncem tak důležité osoby přitom není nic jednoduchého.

„Bodyguardem se může stát pouze policista, nemůže to být žádný občanský zaměstnanec nebo podobně, jak si spousta lidí myslí. Samozřejmě jsou tam psychologická vyšetření, která jsou dosti náročná, pak jsou tam samozřejmě fyzické testy a samozřejmě nějaké pohovory. Když je to ochránce řidič, tak samozřejmě učíme řidičské umění, které provádíme na různých polygonech, ale snažíme se, aby to byl opravdu policista, který to má trošku srovnané v hlavě. A nehledáme žádné Jamese Bondy,“ dodal Baláž.

Celý rozhovor s Martinem Balážem si můžete připomenout zde:

Video  Šéf hradní ochranky Baláž pro Blesk: Jak probíhá ochrana prezidenta a co čeká novou hlavu státu?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa