Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Čaputová překvapila Česko. Její přítel promluvil o tom, jak mu role prvního pána změnila život

Autor: Darina Jíchová - 
29. ledna 2023
22:03

S novým prezidentem Hrad a celé Česko dostane i novou první dámu - Evu Pavlovou. Ji i jejího muže, vítěze voleb Petra Pavla, překvapila příjemně ve štábu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pro Českou televizi pak o roli prvního pána promluvil její partner Juraj Rizman. Co prozradil?

Jako první se vyjádřil ke svému oslovení „partner prezidentky“ případně „první frajer“. „Je to jedna z těch věcí, které tolik neřeším. Nejsem manžel, jsem partner paní prezidentky,“ reagoval Rizman.

Dodal však, že na Slovensku neexistuje rozdíl mezi manželem a partnerem prezidentky, neboť ta funkce není upravená zákonem. „Je to jen o nastavení, které si zvolí daný prezident nebo prezidentka.“ Doplnil, že oni to pojali poměrně volně.

„Určitě nejsem frajer, my spolu žijeme více než 3 roky, takže preferuji více partner,“ prohlásil k slovenskému oslovení první přítel. „Tím, že to u nás není nijak stanovené, měli poměrně volné nastavení toho, jak tuto pozici uchopit. Samozřejmě jsem se dohodli, abych eliminoval všechny aktivity, které by mohly být v konfliktu zájmu či něco, co by mohlo být vnímáno nevhodně pro partnera prezidentky. Toto všechno jsem musel přerušit a dávám si mnohem větší pozor na to, jakým způsobem vystupuji, co se týče médií, sociálních sítí,“ řekl Rizman.

Jak se jeho život změnil?

„Ale konkrétně v běžném životě se dál snažím hlásit k tématům, které mě zajímaly i předtím, abych držel nějakou kontinuitu. Byla to témata ochrany životního prostředí, občanské společnosti, paměti národa,“ uvedl Rizman, že jsou i otázky, které velmi zajímají prezidentku Čaputovou. Připustil však, že se kvůli své roli partnera hlavy státu musel i mnohého vzdát.

„Musel jsem se vzdát velké části svých veřejných vystoupení, velké části moderní komunikace například na sociálních sítích a samozřejmě mnohých aktivit, které jsem například pracovně vykonával. Já jsem člověk, který působil v občanském sektoru, věnoval jsem se komunikaci, lobbingu směrem k některým legislativním normám, směrem na Národní radu Slovenské republiky. A nebylo vhodné, aby partner prezidentky chodil lobbovat k poslancům,“ zhodnotil Rizman.

Na rozdíl od něj Pavlová má na koho navazovat, jak zmínila Lucie Mádlová, ředitelka Asociace společenské odpovědnosti. „Masaryková byť byla v roli krátce, pak ji zastoupila její dcera Alice, se významně zasadila o formování rovnoprávnosti žen a mužů. Hana Benešová byla velice aktivní. První dámy jsou i dnes vzorem toho, jak by měly ženy vypadat a vystupovat,“ vylíčila Mádlová a poznamenala, že „za komunismu první dámy moc vidět nebyly“. Jejich tradice jako taková byla obnovena až po roce 1989.

Pískot Havlové: Zatím jsem se ovládl, tvrdí Rizman

„Mrzí mě, že s Dagmar Havlovou je nejvýrazněji spojován tento moment,“ komentovala výstup Dagmar Havlové v Poslanecké sněmovně, kdy doslova vypískala Vika, který vzkázal Václavu Havlovi, že by se měl stydět. „Značí to, že to byla první dáma, které velice záleželo na jejím manželovi. Byla velice osobitá, měla svůj styl. Za své působení dokázala mnoho,“ doplnila

„Partner/partnerka prezidenta či prezidentky je velmi náročná pozice, musíme se krotit a musíme být na takové situace připraveni, brát je s jistým nadhledem a trpělivostí. Já velmi těžce nesu útoky směřované na moji partnerku, ale zatím jsem se dokázal ovládnout. Nežijeme v 17. či 18. století, abych politické oponenty a lidi, kteří často velmi nechutně útočí na paní prezidentku, vyzýval na souboj,“ reagoval Rizman.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Rizman přiznal, že příspěvek na svém facebooku, kdy se obracel k členům strany Směr i jejímu lídru Robertu Ficovi, kteří vyzývali dav, aby vulgárně nadával Čaputové, s nikým nekonzultoval. „Byl to autentický projev toho, co jsem v tu chvíli prožíval,“ dodal, že některé projevy členů extrémistických stran na Slovensku překračují veškeré meze slušnosti. „Je to jejich vizitka a jejich ubohost.“

„S takovými lidmi se nemám, o čem bavit. Snažím se je ignorovat,“ navázal Rizman.

Odkazy prvních dam

Ve spojitosti s prvními dámami se vždy mluví o jejich odkazu, odkaz Olgy Havlové a Dagmar Havlové je nezpochybnitelný. Mádlová vyzvedla, že Dagmar Havlová nadále zastává a šíří odkaz svého muže a je aktivní doma i v zahraničí, zvláště v rámci nadační a charitativní činnosti. U Livie Klausové zmínila, že navenek nebyla tak aktivní. „Ale to neznamená, že charitativní činnost nevykonávala. Za těch posledních 10 let víme, že z Hradu je jedno velké prázdné ticho. To mě mrzí,“ podotkla na adresu Ivany Zemanové. Té vyčetla i neaktivnost v době pandemie a při vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

„První dáma by měla aspoň umět obejmout národ v době, kdy jde do tuhého. Věřím, že nastávající první dáma se té role zhostí skvěle,“ řekla na adresu budoucí první dámy Česka.

A jaký odkaz by rád zanechal Rizman na Slovensku? „Slušné vystupování, to je základ. Být podporou pro toho ústavního činitele, být dobrým partnerem, nejen v té osobní oblasti, ale také při vystupování na veřejnosti, aby dobře reprezentoval Slovenskou republiku. V neposlední řadě jsou to také ta témata, kterým se věnuji, v poslední době je to téma paměti národa,“ řekl partner Čaputové.

Video  Čaputová sklidila ovace ve štábu Pavla: „Zvítězila naděje!“  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Tom Zach ( 30. ledna 2023 13:41 )

Neurážím, kdybych urážel použil bych patřičný slovní výraz. Máte problém v tom, že si informace neověříte z vícero zdrojů. Vy se spokojíte s jedním a hned komentujete, což je pak komentář hloupý. Media manipulují, ale jak říkám, jen ty co si nedohledají informace z vícero zdrojů!

oltec ( 30. ledna 2023 12:46 )

krivan super

JaNat ( 30. ledna 2023 12:05 )

Urážet vám jde, to je vidět skoro v každém příspěvku. To co jsem naposledy četla bylo, že přijela nečekaně, pak, že čekala v pozadí a nikdo o tom nevěděl a ted píšete, že to bylo den předem dohodnuté. A zítra to bude zase jinak. Na vítezství pana Pavla se bezesporu podílela manipulativní média a televize. O tom žádná. O Babiše nejde, nebyl to můj kandidát. A ano, pan Pavel mluví kultivovaně, vezměte si z něho příklad.

ferryx ( 30. ledna 2023 10:54 )

První dáma je jen manželka prezidenta. Nic víc, ani není specifikována v ústavě. Je to prostě žena prezidenta. Není nutné, aby se někde předváděla, jako na jevišti. Svého muže doprovází všude tam, kde je to třeba, ale není žádný důvod, aby se míchala do politiky. Stačí, že existuje a je svému muži oporou.

Tom Zach ( 30. ledna 2023 10:33 )

Jste opravdu tak neskutečně hloupá a nebo to hrajete? Kdybyste to sledovala, víte, že to bylo den předtím domluvené. Píšete jen zoufalé hlouposti. Je to balzám pro poslech, slyšet kultivovanou řeč a hlavně Pavel odpovídá na otázky. Ne to kňučení a sebestředné plky, které nikdy nekorespondovaly s otázkou. Hulvátství a sebestřednost bude snad na nějakou dobu méně slyšet.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa