Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Mezinárodní ostuda, diplomatický zásek: Pražské radnice reagují na Babiše, vyvěsily vlajky NATO

Autor: diz, swp - 
24. ledna 2023
19:16

V ostře sledované a k tomu ještě vyostřenější debatě dvou prezidentských kandidátů na České televizi došlo hned ke dvěma překvapením. Ačkoliv dopředu deklaroval, že se jí nezúčastní, na poslední chvíli Andrej Babiš (ANO) usedl do křesla proti druhému kandidátovi Petru Pavlovi. A byl to právě také Babiš, který šokoval svým prohlášením, že by v případě vojenského napadení Pobaltí nebo Polska neposlal na pomoc české vojáky, ačkoliv tento závazek vyplývá ze smluv Severoatlantické aliance (NATO). Byť vzal Babiš svá slova zpět, neunikla pozornosti zahraničních médií. A symbolicky na ně reagují i některé pražské radnice.

Ačkoliv prezidentský kandidát a někdejší předseda vlády bral svá slova o tom, že by Česká republika nepomohla ve válečném konfliktu svým spojencům obratem zpět, stihla zaujmout i za hranicemi Česka. Na otázku, zda by jako prezident plnil závazky NATO a v případě hypotetického konfliktu v bezprostřední blízkosti České republiky poskytl vojenskou pomoc spojencům, překvapil v nedělní prezidentské debatě na České televize tuzemská i světová média.

„Ne, určitě ne,“ zněla odpověď na jasně položenou otázku. „Myslím si, že je potřeba mluvit o míru. Říkám, že je to čistě teorie. Já chci mír, nechci válku. V žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války.“ Slova, jimiž Babiš de facto prohlásil, že Česká republika by v případě jeho zvolení prezidentem nepomohla spojencům. Za tento výrok se na jeho hlavu snesla veliká kritika, na sociálních sítích se začali omlouvat ministři, pozadu nezůstaly ani některé z radnic pražské metropole.

»Nechte vlajky vlát«

Jako první v reakci na Babišovo prohlášení zareagovala ta žižkovská. Nad jejím vchodem se vedle vlajek České republiky, Evropské unie a vlajky městské části, zaskvěla v pondělí i vlajka NATO. Vyvěšení inicioval s podporou nynějšího starosty Prahy 3 Michala Vronského (TOP 09) nynější radní a v minulých letech též žižkovský starosta Jiří Ptáček (TOP 09).

„Ve svém okolí i v médiích, a to nejen českých, ale především i zahraničních, včetně těch na Ukrajině a v Rusku, se psalo, že by náš potenciální prezident odmítl plnit spojenecké závazky. Že by v případě konfliktu odmítl pomoci spřáteleným zemím. Z mého pohledu je to hrubá a neokázalá neochota dodržovat alianční úmluvy,“ vysvětlil pro Blesk Ptáček.

Praha 3 vyvěsila vlajku NATO v reakci na Babišova slova o tom, že by v případě vojenského konfliktu nepodpořil české spojence. Nad vchodem radnice se vlajka objevila hned v pondělí. Praha 3 vyvěsila vlajku NATO v reakci na Babišova slova o tom, že by v případě vojenského konfliktu nepodpořil české spojence. Nad vchodem radnice se vlajka objevila hned v pondělí. | ÚMČ Praha 3

Z toho důvodu inicioval vyvěšení vlajky jako gesto solidarity se spojenci, i s cizinci, kteří žijí v Praze, a dění kolem volby prezidenta sledují nezprostředkovaně na vlastní oči. „Chceme jim dát jasně najevo, že názory jednoho prezidentského kandidáta nejsou to samé, co zastává Česká republika. I u nás platí, že když by nedejbože došlo k nějaké kritické události, tak bychom si přáli, aby nás spojenci podpořili a ne naopak,“ dodal Ptáček, který Babišovo vyjádření považuje za „diplomatický zásek.“

Co původně začala Praha 3, se rozhodly následovat i další radnice. Vedle té ukrajinské, kterou má Praha 2 uvnitř radnice vyvěšenou v rámci solidarity s napadenou zemí, se ocitla rovněž vlajka NATO. A nad vchodem vysočanské radnice se podobně zařídila Praha 9.

„Vstupem do NATO se ČR stala pevnou součástí nejsilnější vojenské organizace světa. Jde tak o klíčovou garanci bezpečnosti naší země. Právě proto jsme na městské části Praha 2 vyvěsili vlajku Severoatlantické aliance. Česká republika by měla i nadále zůstat důvěryhodným a spolehlivým spojencem pro své partnery,“ komentovala to pro Blesk tamní starostka Alexandra Udženija (ODS). „Vlajku jsme vyvěsili z toho důvodu, že vnímáme spojenectví v NATO jako klíčové k zajištění bezpečnosti a nelze naše spojenecké závazky jakkoli zpochybňovat,“ sdělil stručně starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) s odkazem na pochyby, které mohl Andrej Babiš vyvolat.

Své kolegy se odhodlal napodobit rovněž Michal Biskup (STAN – Sdružení pro Vinoř) ze severopražské Vinoře. „Jde o symbolické gesto, o němž jsem nerozhodoval sám, nýbrž celá rada městské části,“ odpověděl.

„Vlajku NATO jsme na našem úřadu ještě v historii nevyvěšovali, proto jsem ji narychlo sháněl přes noc. Jelikož jsme se díky vstupu do Severoatlantické aliance v roce 1999 stali definitivně prozápadní, a ne provýchodní zemí, vnímám potřebu zareagovat takto na opakovaná slova jednoho z prezidentských kandidátů, který zjevně zastává jiné hodnoty, než jaké zastáváme my. Ani vyhrocená volební kampaň nemůže ospravedlnit takový nihilismus a poškození mezinárodní důvěry v naši zemi,“ dodal s tím, že vlajka na radnici bude vlát výjimečně do středeční noci.

Vedení vinořské radnice se usneslo v reakci na slova Andreje Babiše vyvěsit vlajku NATO v rámci solidarity se zahraničními spojenci. Vedení vinořské radnice se usneslo v reakci na slova Andreje Babiše vyvěsit vlajku NATO v rámci solidarity se zahraničními spojenci. | ÚMČ Praha Vinoř

Vyhrocená kampaň

Vůči praktikám některých pražských radnic se vymezil předseda pražského ANO a zastupitel hlavního města i Prahy 11 Ondřej Prokop. „Jediná vlajka, která u nás má viset, je česká. A to má svá pravidla. Obecně nesouhlasím s vyvěšováním vlajek během volební kampaně, zvlášť v případě tibetské vlajky, kterou mnozí zneužívají jen ke svému mediálnímu zviditelnění,“ uvedl za příklad, u kterého zůstal.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

„Nemám vůbec nic proti Tibetu, ale je řada dalších utlačovaných států na světě. Proč podporovat jen jeden? Proč teda nepodpořit všechny? Není fér ostatní ignorovat. Proto teď nevidím důvod, proč by se měla vyvěšovat vlajka NATO kvůli hystericky vyhrocené předvolební kampani.“ Blesk oslovil mimo jiné i radnice Prahy 18 a Prahy 22, kde jsou starostové z řad ANO, jmenovitě Zdeněk Kučera a Tomáš Kaněra. Odpovědi do doby publikování článku nepřišly.

„Mezinárodní ostuda, ale vlajku ne“

Naopak se k celé situaci vyjádřil primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který se o Babišově výroku vyjádřil jako o mezinárodní ostudě. Vlajka NATO ale na magistrátu dle jeho slov vystavena nebude. „Jejím vyvěšením bychom zbytečně ještě více upozorňovali zahraničí partnery na ostudný výrok Babiše v debatě kandidátů na prezidenta republiky. Nechci prohlubovat tuto mezinárodní ostudu ani zvětšovat bezpečnostní riziko, které Babiš svým výrokem České republice způsobil,“ odpověděl.

Podobně pragmatický názor zastává i starostka Dolních Chaber Kateřina Šilhová Šafránková (184 00.cz – Za lepší Chabry). „Myslím, že před druhým kolem je třeba hlavně spojovat a motivovat, aby lidé přišli k volbám. Ne dráždit symbolem, který teď rozděluje,“ míní.

A byť se slovy předsedy celostátního ANO a kandidáta na prezidenta nesouhlasí ani starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha 7 sobě), ani ten „svou“ radnici neobvyklou vlajkou „neozdobí“. „Když jsme si v roce 2019 připomínali výročí vstupu ČR do NATO, zajistili jsme, aby byly vlajky NATO umístěny na všech pražských tramvajích. Na radnici ale nyní vlajku NATO vyvěšovat nebudeme, jelikož jakýkoli vstup pražských radnic do prezidentské kampaně by mohl být spíše kontraproduktivní,“ míní.

Video  Souboj titánů: Zahraničí  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

Uživatel_5512061 ( 30. ledna 2023 07:31 )

LHloupoučcí ukvičenci bez špetky rozumu.

JaNat ( 26. ledna 2023 04:21 )

Takhle agresivní průběh ještě Česko nepamatuje. Agresivita je ze strany kandidáta Pavla a jak se agresivně dere nahoru, tak vám bude panovat. Dosazená loutka USA a NATO. Co mu řeknou, to udělá. Je to přeci voják.

JaNat ( 26. ledna 2023 04:10 )

Chci mír, proto volím pana Babiše, nechci aby moji příbuzní umírali na frontě a Pavel nás do války povede, to musí být i tomu největšímu hlupákovi jasné. Fiala zemi zadluží o dalších 140 mil. půjčKOU u EB, aby zakryl neschopnost této vlády a Pavel bude za miliardy kupovat zbraně u svých přátel - USA. Z těch dluihů se už nikdy nedostaneme a budeme navždy vazaly USA a v zájmu jejich zájmů budoui muset naši muži umírat. Navíc platy klesnou, vše se o hodně zdraží, takže nás Pavel s Fialou povedou nejenom do války, ale i do chudoby.

JaNat ( 26. ledna 2023 04:02 )

Tak to už voliči Pavla opravdu přehnali.

JaNat ( 26. ledna 2023 04:01 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa