Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Fischer si v rozhlasu postěžoval na Babišův „faul“. Pavel by kromě sebe volil Nerudovou

Autor: ČTK, for - 
13. ledna 2023
13:08

Do poslední debaty před začátkem prezidentských voleb dnes v Českém rozhlase přišli všichni kandidáti s výjimkou Andreje Babiše (ANO). Kandidáti dostali možnost například uvést na pravou míru některé své předchozí výroky v kampani či představit svůj tým. Odpovídali také na dotaz, koho by volili, kdyby sami nekandidovali.

Koho by volili kandidáti na prezidenta, pokud by nešli do boje o Hrad? Na to odpovídali všichni kromě Babiše v debatě Radiožurnálu. 

„Pana Pavla Fischera,“ uvedl Marek Hilšer. „Volil bych toho, kdo by porazil Andreje Babiše,“ řekl Pavel Fischer. „Nikoho,“ uvedl rázně Jaroslav Bašta. „Nevím,“ konstatoval Karel Diviš

„Jakéhokoliv demokratického kandidáta,“ odpověděla Nerudová. „Já bych volil někoho, kdo by měl šanci porazit ve druhém kolem Babiše a volil bych asi Danuši Nerudovou,“ uvedl generál Petr Pavel. „Já bych volil Marka Hilšera,“ ukončil otázky Tomáš Zima.

Babiš před volbami diskutoval s ostatními kandidáty jen jednou, když se ve čtvrtek večer na Nově zúčastnil debaty s Nerudovou a Pavlem. Kandidáti dnes v jeho nepřítomnosti v ČRo odpovídali například na to, co udělali první, když se rozhodli voleb zúčastnit.

23:03
30. 5. 2023

Milí čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

22:16
30. 5. 2023

Ramzan Kadyrov, prezident Čečenska, slíbil, že se „pomstí v plném slova smyslu“ za nedávný útok bezpilotního letadla na Moskvu. Pohrozil také západní Evropě, že Rusko „zaklepe na dveře například Německa nebo Polska“. Napsala o tom Ukrajinská pravda.

21:25
30. 5. 2023

Ukrajina má zájem, aby britská zbrojovka BAE Systems, vyrábějící tanky Challenger 2, houfnice M777 či bojová vozidla pěchoty Bradley, otevřela opravárenský a výrobní závod na Ukrajině, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj během jednání se zástupci vedení BAE Systems. Jednání prostřednictvím videokonference vedlo k předběžné dohodě, že zbrojovka na Ukrajině otevře svou kancelář, oznámila dnes agentura Unian.

Zobrazit celý online

Fischer využil prostor pro vysvětlení špatně pochopených výroků, aby se ohradil proti Babišovi. Ten dnes na Facebooku sdílel Fischerův příspěvek s komentářem ke čtvrteční debatě na Nově.

„Vzal ho jako podporu, což mi přijde jako faul. Babiše v žádném případě nepodporuji. Pokud tam nebudu já, podpořím každého, kdo proti němu bude ve druhém kole,“ řekl. Míra manipulace na Babišových sociálních sítích je podle něj mimořádná. „Ne vše, co napíše, se stalo,“ uvedl Fischer.

Čím Fischer pochybnosti vyvolal? „Z diskuze ‚privilegovaných‘ kandidátů na TV Nova jsem rozčarován. Petr Pavel i Danuše Nerudová stále něco vysvětlovali, pohybovali se v minulosti nebo mluvili obecně. Andrej Babiš je svým svěžím populismem systematicky válcoval. A když došlo na politické zkušenosti, a to i zahraniční, Pavel ani Nerudová neměli co říct. Dalo se to předpokládat, bohužel,“ uvedl na Facebooku k debatě na Nově.

„Citelně chyběl hlas člověka s přímou politickou zkušeností, který by Babišovi oponoval. Tato diskuze Andreji Babišovi výrazně pomohla v jeho tažení na Hrad. Ti, kdo prosadili dělení kandidátů v diskusích podle preferencí, si mohou blahopřát – umožnili Babišovi v nejdůležitější diskusi prezidentské volby lehce převálcovat oba solidní, ale politicky naprosto nezkušené kandidáty,“ napsal také Fischer.

První volební kolo se koná dnes a v sobotu, kdy by výsledky měly být známy během odpoledne. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční podporu, druhé kolo dvou nejúspěšnějších se uskuteční za dva týdny. Mezi prezidentské kandidáty původně patřil i odborářský předák Josef Středula, který však v neděli oznámil, že kandidaturu stahuje.

Video  Superdebata Blesku kandidátů na prezidenta 2023  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa