Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Středula odstoupil z voleb a rozhodl se podpořit Nerudovou. Babiš tomu nerozumí a mluví o šoku

Aktualizováno -
9. ledna 2023
12:38
Autor: Mii, ČTK, swp - 
8. ledna 2023
21:58

Takhle dynamickou přímou volbu prezidenta ještě Česko nezažilo! Odborový předák Josef Středula oznámil, že z klání o hlavu státu odstupuje. Udělal tak ve prospěch své soupeřky Danuše Nerudové. Středula o tom informoval během volební superdebaty na České televizi. V pondělí na ministerstvu vnitra osobně učinil prohlášení o vzdání se kandidatury. Ve volebních místnostech informaci o jeho odstoupení zveřejní. Andrej Babiš v pondělí uvedl, že Středula svým rozhodnutím šokoval a zklamal své příznivce.

Pětapadesátiletý Středula své odstoupení ohlásil v závěrečném slovu kandidátů, kterých se v takzvané superdebatě sešlo osm. Nerudová, která patří mezi tři favority, už na jeho rozhodnutí nereagovala. Později na twitteru uvedla, že si jeho kroku i podpory váží. „Dokážu si představit, že to po téměř roční kampani nebylo nic jednoduchého. Pane Středulo, beru to jako velký závazek a udělám maximum pro to, aby u mě i vaši voliči našli při volbě prezidenta zastoupení,“ napsala.

Zisk předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů se v průzkumech ze závěru roku pohyboval od 2,4 procenta do čtyř procent, obsazoval tak dlouhodobě jednu ze spodních pozic.

Oproti tomu Nerudové dávaly průzkumy ze závěru roku 23,5 procenta až 28 procent lidí. Počátkem letošního roku jí v modelu STEM klesla podpora meziměsíčně o dva body na 24,4 procenta voličů. Nejlepšího výsledku tak dosáhla loni v listopadovém průzkumu agentury Median, v následujících si však pohoršila. 

Výzvy k odstoupení přitom během současné volby poslouchali zejména dva jiní kandidáti – Pavel Fischer a Marek Hilšer. Právě od nich bylo požadováno, aby tak učinili ve prospěch Nerudové nebo generála Petra Pavla. Oba dva to stabilně odmítají.

Kalousek: Nemyslí jen na sebe

Odstoupení Středuly bylo překvapivé, sklízí za to ale pozitivní komentáře. „Pepo, jsi frajer,“ reagoval například expremiér a bývalý prezidentský kandidát Mirek Topolánek. „Tak přišlo to odjinud, než jsem čekal, ale musím uznat a kvitovat, že Středula vystoupil jako chlap s odpovědností a nemyslí jen na sebe,“ hodnotí krok podobně Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Středula…největší překvapení dnešní debaty, a to nejen tím závěrem… Gratuluji ČSSD k novému předsedovi…“ napsal hejtman jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).

Voliči se zachovají jinak, než si přeje Středula?

Politolog Miloš Gregor upozornil, že voliči Středuly se zřejmě nezachovají tak, jak odborový předák chce. „Sice podpořil Nerudovou, ale většina z jeho 3 % půjde Babišovi,“ napsal na twitteru.

Zda Středulovo rozhodnutí Nerudové body přinese, pochybuje i politolog Petr Just. ČTK řekl, že odborář byl sice osobně k Babišovi velmi kritický, ale některé průzkumy ukazovaly, že jeho voliči mají jako alternativní varianty hlavně Babiše, případně jiné kandidáty, kteří se profilují protivládně, což Nerudová nedělá.

„Spíš jeho odstoupení může přidat body Babišovi, v drobné míře to může přidat Jaroslavu Baštovi nebo jiným více kritičtějším kandidátům,“ konstatoval Just. Načasování odstoupení podle Justa zřejmě nedovolí, aby jeho předpokládaný dopad zaznamenaly poslední průzkumy veřejného mínění. Ty mohou být naposled zveřejněny v pondělí.

Babiš: Zklamal své příznivce

„Pan Středula mě velice překvapil. My jsme byli ve vládě se sociální demokracií, pan Středula byl de facto součástí sociální demokracie. Myslím si, že jsme byli úspěšná vláda (...), včera pan Středula šokoval,“ uvedl

„On dobře ví, že na tripartitě jsme sice spolu bojovali, ale vždycky jsme našli řešení pro lidi. Včera v podstatě šokoval všechny, protože vyjádřil podporu de facto pravicové kandidátce,“ podotkl Babiš. „Vůbec tomu nerozumím, proč to udělal. Já myslím, že zklamal i své podporovatele a příznivce,“ dodal Babiš.

Šmarda: Neúspěch pro levici

Prezidentská volba kvůli odstoupení Středuly končí pro levici neúspěchem, uvedl v tiskové zprávě předseda ČSSD Michal Šmarda. „Chápu, že Středula byl pod obrovským tlakem. Sám jsem si to mnohokrát při volbách zažil. Není to snadné vydržet a někdy je toho na člověka zkrátka moc,“ uvedl Šmarda.

Podle šéfa ČSSD bylo logické, že bývalá vládní strana, která je nyní mimo Sněmovnu, nenasadila vlastního kandidáta. „Poté, co se k boji o Hrad rozhodl šéf odborů, bylo logické a správné, že jej sociální demokraté podpořili a netříštili síly,“ dodal. Středulovo odstoupení podle Šmardy nic nemění na tom, že strategie byla správná.

Získal podporu senátorů

Středula prezidentskou kandidaturu oznámil v květnu loňského roku. Několik týdnů před tím jej k tomu vyzval stávající prezident Miloš Zeman.

„Lidé začali spontánně sbírat podpisy na podporu mé kandidatury na nadcházející prezidentskou volbu. Velmi si toho vážím. Budu se ucházet o podporu občanů ČR, abych mohl kandidovat na prezidenta ČR jako občanský kandidát,“ uvedl tehdy.

Před odevzdáním přihlášky do voleb v pražské budově ministerstva vnitra 8. listopadu řekl, že bude kandidovat na prezidenta s podporou 11 senátorů a že nasbíral také více než 60 000 podpisů občanů. Mezi senátory, kteří podpořili Středulovu kandidaturu, jsou Tomáš Jirsa (ODS), Petr Vícha (ČSSD) či Adéla Šípová (za Piráty).

Video  Den s Josefem Středulou 
Video se připravuje ...

Celé prohlášení Josefa Středuly

„Necelý týden před prvním kolem prezidentské volby jsem se rozhodl učinit zásadní krok týkající se mé kandidatury.

Nechci, aby prohrála slušnost a korektnost. Vždy mi na prvním místě záleželo na zájmech občanů a na republice samotné. Koho chceme jako prezidenta? Komunistického udavače, navíc stojícího aktuálně před soudem? Komunistického vojenského rozvědčíka? Já tedy ne! S tím se nedokáži smířit a nesmířím.

Proto jsem se rozhodl odstoupit z prezidentské kandidatury a podpořit ve volbě jedinou pro mě přijatelnou kandidátku z vámi favorizované trojice - a to profesorku Danuši Nerudovou. Jsem přesvědčen, že je to žena, která potvrdí své sociální cítění a zasadí se o důstojný život občanů České republiky. Pokud tedy budete zvažovat při prezidentské volbě mé doporučení, tak já osobně budu volit paní profesorku Nerudovou.

Děkuji všem, kteří mě podpořili. Všem, kteří za mnou celou dobu stáli. Všem, bez kterých bych se touto cestou nikdy nemohl vydat. Mé rodině, mým přátelům, týmu, podporovatelům a v neposlední řadě odborářům.

A co chci dělat dále? Slibuji vám, že budu s ještě větší vervou bojovat za důstojný život lidí i firem, tak jak to ostatně neúnavně dělám již 30 let.“

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

defakto ( 10. ledna 2023 10:23 )

... Středula je 3x ženatý , tak jako neměl problém zradit své vlastní ženy , nemá problém zradit kohokoliv !!!
Tím , že podpořil pravicovou Nerudovou , zradil aj své vlastní odboráře , měli by jej konečně vykopnout z jeho teplého , dobře placeného místečka !!!

modrosvazak ( 10. ledna 2023 09:47 )

Bašta to je jiná bašta to je náš člověk vlastenec a demokrat do hlouby srdce.. to je naše budoucnost...

modrosvazak ( 10. ledna 2023 09:44 )

Co také chtít po staré babě na důchodku..

modrosvazak ( 10. ledna 2023 09:38 )

Je to vlastně takový malý český překabátek .

modrosvazak ( 10. ledna 2023 09:37 )

Středula člověk malého vzrůstu a malých ambicí .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa