Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zeman: Babiš po volbách předčasně rezignoval. Šéf ANO: Jsem bojovník, ale nejdu do prohrané bitvy

Aktualizováno -
19. prosince 2021
13:02
Autor: kal, ČTK - 
19. prosince 2021
11:50

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) by byl podle Miloše Zemana dobrým kandidátem na prezidenta. Váží si výsledků jeho vlády, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News. Zároveň se ale podle prezidenta Babiš prokázal jako člověk, který nechce bojovat a možná i předčasně rezignoval v souvislosti s jednáním o novém kabinetu po letošních sněmovních volbách. Šéf ANO pro Blesk Zprávy kontroval, že je bojovníkem, ale nejde do prohraných bitev. Podle expremiéra Miloše Zemana mrzelo, že jmenování premiérem odmítl.

Zeman připomněl, že by po volbách dostál svému slovu a jako předsedovi nejúspěšnější samostatné strany ve volbách by dal první i druhý pokus pro sestavení vlády Babišovi. ANO skončilo v letošních volbách do Sněmovny druhé se ziskem 27,12 procenta hlasů za koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), jež získala 27,79 procenta hlasů a utvořila novou vládu s Piráty a Starosty a nezávislými (STAN).

Video  Rozloučení Andreje Babiše (ANO) s jeho kabinetem  - ČTK
Video se připravuje ...

Babiš prezidenta odmítnutím překvapil. „Od té doby si říkám, že když nemá zájem o funkci premiéra, tak to bude dobrý kandidát na prezidenta. O tom nepochybuji, protože si vážím výsledků jeho vlády. Ale na druhé straně se prokázal jako člověk, který nechce bojovat a který možná i předčasně rezignoval,“ dodal Zeman.

Babiš: Jsem rád, že se prezidentovi daří dobře

„Jsem velice rád, že podle vystoupení pana prezidenta se mu zdravotně daří dobře,“ okomentoval Babiš stav hlavy státu pro Blesk Zprávy.

„Vím, že ho mrzelo, že jsem nevyužil příležitosti, aby mě jmenoval premiérem. Ale ta situace byla daná jasně. V den vyhlášení voleb pětikoalice podepsala dohodu o společné vládě. Určitě jsem předčasně nerezignoval a jsem bojovník, ale jsem realista a nechodím do jasně prohraných bitev,“ řekl šéf ANO Blesk Zprávám. „Mám na to na rozdíl od pana prezidenta jiný názor. Myslím, že jsme předali vládu profesionálně a bez sebemenších průtahů a zbytečných emocí,“ dodal.

Bývalý premiér se opakovaně odmítl vyjádřit, zda bude na prezidenta kandidovat. Nedávno to ale připustil, v odpovědi na dotaz na svém facebooku to však podmínil sesbíráním dostatečného množství podpisů občanů.

Kdyby se skutečně rozhodl kandidovat, petiční podpisy občanů by pravděpodobně nepotřeboval. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně 20 poslanců, případně deseti senátorů nebo 50 000 občanů. Hnutí ANO, jehož je Babiš předsedou, má ve Sněmovně 72 křesel. Bez větších potíží by tak zřejmě splnil variantu s podpisy poslanců.

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

dynaty ( 20. prosince 2021 16:39 )

Miloš Knor (komik moderátor) je lepší kandidát než ty

dynaty ( 20. prosince 2021 16:32 )

nesuď podle sebe druzí jsou na tom líp než ty, věř mi

dynaty ( 20. prosince 2021 12:01 )

možná by ti komunisti byli lepší než to co je teďkom

dynaty ( 20. prosince 2021 11:59 )

a kdy máš ten nástup?

andorea ( 20. prosince 2021 06:18 )

Gratulovali? Tak to byli dost škodolibí.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa