Pátek 28. ledna 2022
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 4°C

Policie o plánovaném útoku na Babiše: Šílenec s pistolí skončil v Bohnicích, byl agresivní

Aktualizováno -
3. prosince 2021
12:55
Autor: ČTK - 
3. prosince 2021
12:01

Incident na úřadu vlády, o němž informoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve videu na svém facebookovém profilu, se stal ve středu 24. listopadu kolem poledne. V pátek to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Babiš uvedl, že se ho pokusil napadnout ozbrojený muž a že útočník s pistolí a nožem byl zadržen na vrátnici Úřadu vlády ČR. Podle Rybanského chtěl třiatřicetiletý muž předat dopis konkrétní osobě, což mu nebylo umožněno. Muž začal být agresivní a pracovníci ochranné služby ho poté, co chtěl vytáhnout pistoli, zadrželi, doplnil Rybanský. K setkání Babiše a útočníka tak nedošlo, později se přitom ukázalo, že pistole byla plynová.

Muž je podle mluvčího podezřelý ze spáchání trestných činů výtržnictví a násilí proti úřední osobě a pokud bude odsouzen, hrozí mu až šestiletý trest odnětí svobody. V současné době je v lékařském zařízení v Bohnicích, byly zadány znalecké posudky z oboru zdravotnictví, uvedl mluvčí.

Babiš uvedl, že kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 čelí výhrůžkám. „Včera sem přišel takovejhle borec a chtěl mě napadnout,“ řekl ve videu premiér a ukázal fotografii, na které je vidět pistole, nůž či vrhací hvězdice. „Policie ho zpacifikovala na vrátnici,“ dodal Babiš.

Policejní mluvčí k tomu doplnil, že muž se na vrátnici dožadoval osobního předání dopisu konkrétní osobě. Pracovníci úřadu vlády mu ale vysvětlili, že to není možné a ať dopis nechá na vrátnici, že později dojde k jeho předání. Muž to podle policie rázně odmítl a dožadoval se osobního předání. „Jeho verbální agrese se začala stupňovat, na což zareagovali policisté ochranné služby a muže opakovaně upozornili, aby se choval slušně. Ten se na ně obořil a se slovy ´pojď na férovku´ si pravou rukou sáhl pod kabát, kde měl pistoli. Členové ochranné služby okamžitě zareagovali a muže z obavy, že zbraň použije, za pomoci donucovacích prostředků zadrželi a zbraň zajistili,“ popsal dnes policejní mluvčí.

„Policie odvedla skvělou práci,“ řekl Babiš k incidentu na páteční tiskové konferenci v O2 areně. Konflikt podle něj zvládla dobře i ochranka. „V tomhle směru jsme chráněni. Samozřejmě to není jednoduché, stále nám někdo vyhrožuje,“ dodal s tím, že podobně jako třeba u předsedy lékařské komory Ladislava Duška nebo epidemiologa Jaroslava Flégra se u něj před domem objevili lidé, kteří tam pokřikovali. „Já už to ani nehlásím. V sobotu taky bylo u mě doma asi šest lidí, kteří křičeli,“ uvedl premiér v demisi.

Babiš čelil výhrůžkám již v minulosti. Na konci února v diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům. Podezřelý muž byl zatčen ve Španělsku a policie ho obvinila za vydírání. „Ten pán mi napsal omluvný dopis,“ uvedl Babiš v půlce dubna. O měsíc později se muž dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu a soud dohodu schválil.

putna ( 4. prosince 2021 15:30 )

Jak se do lesa pakárna, tak se z lesa sekera.

Babisova_drahota ( 3. prosince 2021 23:51 )

S pouty na Babiše.
Ať si zvyká.

rozez ( 3. prosince 2021 22:52 )

Ukázal mu i nějaký ten graf?

PraPor ( 3. prosince 2021 21:45 )

Výborně, nic Babišovi nežerete.

faaic ( 3. prosince 2021 21:31 )

Mohlo to být vyřešené

Zobrazit celou diskusi
Další videa