Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 24°C

Policie o plánovaném útoku na Babiše: Šílenec s pistolí skončil v Bohnicích, byl agresivní

Aktualizováno -
3. prosince 2021
12:55
Autor: ČTK - 
3. prosince 2021
12:01

Incident na úřadu vlády, o němž informoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve videu na svém facebookovém profilu, se stal ve středu 24. listopadu kolem poledne. V pátek to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Babiš uvedl, že se ho pokusil napadnout ozbrojený muž a že útočník s pistolí a nožem byl zadržen na vrátnici Úřadu vlády ČR. Podle Rybanského chtěl třiatřicetiletý muž předat dopis konkrétní osobě, což mu nebylo umožněno. Muž začal být agresivní a pracovníci ochranné služby ho poté, co chtěl vytáhnout pistoli, zadrželi, doplnil Rybanský. K setkání Babiše a útočníka tak nedošlo, později se přitom ukázalo, že pistole byla plynová.

Muž je podle mluvčího podezřelý ze spáchání trestných činů výtržnictví a násilí proti úřední osobě a pokud bude odsouzen, hrozí mu až šestiletý trest odnětí svobody. V současné době je v lékařském zařízení v Bohnicích, byly zadány znalecké posudky z oboru zdravotnictví, uvedl mluvčí.

Babiš uvedl, že kvůli opatřením proti šíření onemocnění covid-19 čelí výhrůžkám. „Včera sem přišel takovejhle borec a chtěl mě napadnout,“ řekl ve videu premiér a ukázal fotografii, na které je vidět pistole, nůž či vrhací hvězdice. „Policie ho zpacifikovala na vrátnici,“ dodal Babiš.

Policejní mluvčí k tomu doplnil, že muž se na vrátnici dožadoval osobního předání dopisu konkrétní osobě. Pracovníci úřadu vlády mu ale vysvětlili, že to není možné a ať dopis nechá na vrátnici, že později dojde k jeho předání. Muž to podle policie rázně odmítl a dožadoval se osobního předání. „Jeho verbální agrese se začala stupňovat, na což zareagovali policisté ochranné služby a muže opakovaně upozornili, aby se choval slušně. Ten se na ně obořil a se slovy ´pojď na férovku´ si pravou rukou sáhl pod kabát, kde měl pistoli. Členové ochranné služby okamžitě zareagovali a muže z obavy, že zbraň použije, za pomoci donucovacích prostředků zadrželi a zbraň zajistili,“ popsal dnes policejní mluvčí.

„Policie odvedla skvělou práci,“ řekl Babiš k incidentu na páteční tiskové konferenci v O2 areně. Konflikt podle něj zvládla dobře i ochranka. „V tomhle směru jsme chráněni. Samozřejmě to není jednoduché, stále nám někdo vyhrožuje,“ dodal s tím, že podobně jako třeba u předsedy lékařské komory Ladislava Duška nebo epidemiologa Jaroslava Flégra se u něj před domem objevili lidé, kteří tam pokřikovali. „Já už to ani nehlásím. V sobotu taky bylo u mě doma asi šest lidí, kteří křičeli,“ uvedl premiér v demisi.

Babiš čelil výhrůžkám již v minulosti. Na konci února v diskusním pořadu CNN Prima News uvedl, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům. Podezřelý muž byl zatčen ve Španělsku a policie ho obvinila za vydírání. „Ten pán mi napsal omluvný dopis,“ uvedl Babiš v půlce dubna. O měsíc později se muž dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu a soud dohodu schválil.

Babisova_drahota ( 3. prosince 2021 23:51 )

S pouty na Babiše.
Ať si zvyká.

rozez ( 3. prosince 2021 22:52 )

Ukázal mu i nějaký ten graf?

PraPor ( 3. prosince 2021 21:45 )

Výborně, nic Babišovi nežerete.

faaic ( 3. prosince 2021 21:31 )

Mohlo to být vyřešené

e.lesanova ( 3. prosince 2021 19:58 )

A kdo se zasloužil o stav společnosti, která je dnes?? Politici...Není divu, že spousta lidí se bude chovat nestandardně Dlouhodobý stres, výhrůžky, diskriminace, omezování svobody, mnoho jich přišlo o zaměstnání, živobytí...Bezmoc a stres, nejhorší kombinace ... Není možné jen tlačit na pilu, je potřeba ten tlak uvolnit, zklidnit, ale to Babiš zjevně nepochopil

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud