Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Vystřídá Zemana na Hradě žena? Boj zvažuje rektorka Nerudová, zmínila zklamání i pokoru

Autor: ČTK - 
13. dubna 2021
09:13

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová přemýšlí o kandidatuře na prezidentskou funkci, zatím se ale nerozhodla. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny dvaačtyřicetiletá ekonomka uvedla, že je zklamaná z přístupu současných politických elit. Z české politiky se podle ní vytratily pokora a důvěra.

Nerudová uvedla, že jí chodí řada zpráv, aby o nejvyšší funkci ve státě usilovala. Prezident je podle ní pojistka demokracie, který kromě toho, že má řadu důležitých pravomocí, by měl dávat občanům naději a tlačit na vládu, aby krizi zvládla. V současné politické reprezentaci postrádá pokoru, politici podle ní nedůvěřují občanům, což se prokázalo i v současné epidemii koronaviru.

„Takže uvažovat o kandidatuře do veřejné funkce, jako je prezidentka, člověk nemůže proto, že se cítí polichocen, že mu někdo píše. Musí to vnímat skutečně zeširoka. V tuto chvíli jsem rektorkou univerzity, což je práce, které se věnuji na 100 procent. Ale ano, o té věci přemýšlím. A až přijde čas, učiním rozhodnutí,“ řekla HN Nerudová.

Mandát rektorky vyprší Nerudové v únoru příštího roku, prezidentské volby se mají konat začátkem roku 2023. Nerudová se specializuje na daně a jejich harmonizaci s Evropskou unií, je profesorkou a vedoucí Ústavu účetnictví a daní na Mendelově univerzitě. Od ledna 2018 je předsedkyní komise pro spravedlivé důchody. Loni v dubnu společně s dalšími ekonomy založila občanskou iniciativu KoroNERV-20, jejímž hlavním cílem je zmenšit dopady pandemie na českou ekonomiku.

Video  Rektorka Nerudová: Na důchody bude vždycky. Co ale jiné věci? Krize musí být impulsem k reformě  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Jako o možných kandidátech do příští prezidentské volby se mluví o předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefu Středulovi, zmiňuje se generál Petr Pavel, kandidáti z minulé volby a současní senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer nebo šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Prezident Miloš Zeman, který už podle ústavy kandidovat nemůže, by za svého nástupce podle dřívějších vyjádření volil premiéra Andreje Babiše (ANO), který kandidaturu dosud odmítal.

Video  Zeman pro Blesk: O přesunu na vozík, přeočkování Sputnikem i problémech ochranky  - Blesk
Video se připravuje ...

plejer ( 13. dubna 2021 16:18 )

Blondýna co ještě dodat, tak ve 40 letech ekonomka, to je vtip? Moéžná ale přes p.o.s.t.e.l.
Tato pravděpodobně sluníčkářka je ztracená.

frantacizek ( 13. dubna 2021 14:15 )

no já bych teď po těch nepovedených 8 letech na Hradě uvítal taky raději ženu, tahle hodně citovaná ekonomka by se mi docela líbila, byl by to i bič na politiky u podpisu některých kontroverzních zákonů a feedback pro ně stran možnosti disputací o pozměňovacích návrzích

nespokojeny ( 13. dubna 2021 13:53 )

Rektorka Nerudová pro ČR velmi dobrá volba. Inteligentní, vzdělaná, pěkná paní.

ruda43 ( 13. dubna 2021 13:40 )

A nebo Vonáskovou ze Solopysk..

Citronel ( 13. dubna 2021 12:39 )

Neznám ji, ale od pohledu to bude taková ta o které celé období člověk neuslyší, stále se bude usmívat a všechno odkýve, taková druhá Lejnová. Prezident musí být někdo z lidu, se selským rozumem a musí z něj čišet síla, né někdo z kavárny se sluníčkem v duši a mastnou hlavou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa