Neděle 9. května 2021
Svátek slaví Ctibor, zítra Blažena
Jasno 22°C

Lídři opozice tlačí na předčasné volby. Co říkají na konec Petříčka a co vzkazují vládě?

 • Autor: Dagmar Machotová - 
  13. 4. 2021
  05:40

  Vláda Andreje Babiše (ANO) zahájila nový týden odvoláním dalšího ministra. Po Babišovi a výměně ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) tentokrát zúčtoval se svým rivalem ze stranického sjezdu předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Nakolik stál za odvoláním Tomáše Petříčka Hrad kvůli postoji ministra zahraničí k Rusku v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany? A jak to bude v Česku s volbami, přijdou na konec na řadu ty předčasné? Na to jsme se zeptali lídrů opozice a politologa Jana Kubáčka.

  Další výměna ministra a váhání komunistů o pokračující toleranci vlády Andreje Babiše - co to znamená pro budoucnost stávajícího kabinetu? Budou volby dřív než v říjnu? Podle politologa Jana Kubáčka je pozornost veřejnosti upřena spíše na vakcinaci než na vyslovení nedůvěry vládě nebo na potenciální předčasné volby. Lídři opozice oslovení Blesk Zprávami to ale vidí jinak.

  „Vzhledem k tomu, že volby jsou za půl roku, tak by to veřejnost vnímala spíše směšně. Ty úkoly jsou teď někde jinde, veřejnost víc zajímá, kdy tady budou vakcíny a jak se pohne celkově očkování,“ uvedl pro Blesk Zprávy politolog. Podle něj by byla situace jiná, pokud by do voleb zbýval rok nebo více. 

  Podívejme se ale na názory lídrů Pirátů a STAN, kteří jsou ve společné koalici. A také na pohled předsedů stran sdružených v koalici SPOLU, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

  Video Hamáček o vyhazovu Petříčka: ČSSD musí být srozumitelnější. A promluvil o Sputniku V a jednání s Rusy - Blesk Zprávy / ČTK

 • 1.Měla by vláda požádat Sněmovnu o vyslovení důvěry?

  Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): Tato vláda ztratila důvěru i komunistů, ale ve chvíli, kdy jí vyslovíme nedůvěru, tak pojede dál, protože pan prezident se už vyjádřil, že bude pokračovat. Navíc pan prezident těmi vládními rošádami dosáhl svého, tedy odstranění ministrů, kteří představovali kotvu nějakých prozápadních hodnot. Ať už pan Blatný, který odmítal Sputnik, nebo pan Petříček, který odmítal vložit dostavbu Dukovan do rukou Rosatomu. 

  Ivan Bartoš (Piráti): Za Piráty vláda nikdy důvěru nedostala. Ta situace na ministerském poli je dána nějakým vnitropolitickým tlakem ČSSD a taky částečně tlakem z Hradu. Čistší způsob je řešení, které navrhuje koalice SPOLU, a to jsou předčasné volby. Nechci odevzdat řízení země úřednické vládě, kterou si nadiktuje prezident.

  Marian Jurečka (KDU-ČSL): Logicky by měla, protože tahle vláda ji už několik měsíců nemá. Ale nepředpokládám, že by se tady našla koalice, která by této vládě vyslovila důvěru.

  Petr Fiala (ODS): Navrhoval jsem to uz v říjnu. Důvěru lidí vláda ztratila, naši důvěru neměla nikdy. Pan prezident se ale vyjádřil tak, že by nechal dokončit vládu Andreje Babiše stávající volební období v demisi. Tak toto není řešení.

  Vít Rakušan (STAN): Já bych to považoval za zcela přirozené. Za prvé končí nouzový stav, což byl instrument, který tady fungoval opravdu dlouho a vláda v něm prováděla nejrůznější kroky, ke kterým jsem my jako opozice měli výhrady. Bylo by to fér, ale já to v žádném případě neočekávám.

 • 2.Byly by řešením stávající krize předčasné volby?

  Markéta Pekarová-Adamová (TOP 09): Domnívám se, že by to bylo nejlepší řešení, kdyby byla Sněmovna rozpuštěna a konaly se předčasné volby. Bylo by k voličům nejférovější.

  Ivan Bartoš (Pirati): Nechci odevzdat řízení této země úřednické vládě, kterou si nadiktuje prezident, takže za mě jsou předčasné volby nejelegantnější řešení.

  Marian Jurečka (KDU-ČSL): S ohledem na možná rizika, že by tady vznikla úřednická vláda Miloše Zemana, která by se nezodpovídala nikomu kromě prezidenta a jeho okolí, mi dává daleko větší logiku Sněmovnu rozpustit a jít k předčasným volbám.

  Petr Fiala (ODS): Ve chvíli, kdy bude schválen volební zákon, vidím nejlepší řešení v rozpuštění Sněmovny a předčasných volbách. Je to nejrychlejší cesta k ukončení současné vládní bídy.

  Vít Rakušan (STAN): Předčasné volby jsou z mého pohledu určitě čistší a korektnější řešení, protože dáváme volbu lidem a nikoli Hradu. Důležité je, aby Senát schválil volební zákon, což by mohlo být snad do konce dubna.

 • 3.Skončil ministr Petříček na přání Hradu ?

  Markéta Pekarová-Adamová (TOP 09): Podle mého názoru ten skutečný důvod přišel z Hradu, ale dost možná to bylo od obojího trochu. Panu Hamáčkovi se v danou chvíli hodilo odstranění svého stranického konkurenta, což něco vypovídá hlavně o panu Hamáčkovi. 

  Ivan Bartoš (Pirati): To, že by měl být pan Petříček vyměněn, o tom se mluvilo už před měsícem. Pokud bych mu dal za něco plus, tak je to ten jeho deklaratorní postoj k Rusku ohledně Dukovan. Ale pan Hamáček se prostě musel ve straně opřít o lidi, pro které politika Tomáše Petříčka nebo jeho osoba nebyla v pořádku. 

  Marian Jurečka (KDU-ČSL): Tomuto kroku předsedy Hamáčka nerozumím, ministři se odvolávají v situaci, kdy mají skandál nebo nezvládají svoji agendu. Ani jedno se u ministra Petříčka neprojevilo. Jeho odvolání je čistě politické, navíc na přání Hradu, který tady umetá cestu ruským a čínským zájmům v neprospěch zájmu občanů České republiky. Pan Petříček je po panu ministru Blatném další nepohodlný člen vlády, který byl odstraněn. Pan Blatný kvůli vakcíně Sputnik, pan Petříček kvůli dostavbě Dukovan.

  Petr Fiala (ODS): Měnit ministra zahraničí půl roku před volbami je zvláštní, asi byl někomu trnem v oku. Důvodu bude více, přání prezidenta je asi rozhodující. ČSSD už dnes žádnou svou politiku nemá, plní přání Miloše Zemana a Andreje Babise.

  Vít Rakušan (STAN): Svět není černobílý a nikdy není jenom jeden motiv. Tlak pana prezidenta je dlouhodobý, ten se k ministru Petříčkovi stavěl negativně delší dobu. A pan Hamáček nechce mít nepřítele na Pražském hradě. Objektivně vzato pan Petříček žádnou hrubou chybu neudělal. Jeho jedinou chybou bylo, že vstoupil do této vlády.

  Video Hamáček jako dvojče Havlíčka: Superministrování je nesmysl. Zaorálek ustoupí, míní politolog - Markéta Volfová, Lukáš Červený

 • 4.Pohled politologa

  V očích prezidenta Miloše Zemana byl ministr Tomáš Petříček tím, kdo bránil prosazování ruských zájmů v České republice. Dal na varování tajných služeb a upozorňoval na nebezpečí, které by hrozilo v případě, že by ruský Rosatom vyhrál zakázku na dostavbu JE Dukovany.

  „Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena,“ dodal prezident Miloš Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech. Varování českých zpravodajských služeb označil Zeman za „blouznění“.

  Politolog Jan Kubáček se domnívá, že za odvoláním Petříčka stojí primárně vyřizování účtů v ČSSD. „Pan Petříček šel tak ostře proti Janu Hamáčkovi, že ten to vnímá dost úkorně. Hamáček teď potřebuje tým, který se nebude okopávat a dohadovat. Možná, že se prostě jenom účty sečetly,“ míní Kubáček.

  Video Zeman pro Blesk: O očkování, koronaviru, Kate i výběru příštího premiéra - Blesk - Vera Renovica

gejsovic ( 13. dubna 2021 12:55 )

A dokonce mění podobu,z dálky vypadá jak japonec a z blízka je to pravda,uSoukupa s polečně s Kalouskem něco dají dohromady uvidíš

gejsovic ( 13. dubna 2021 12:24 )

Opoziční smečka komplet,ale dívím že si nechali dát na tablo Zemana s kterým zásadně nesouhlasí,aspoň je vidět že nemají čisté umysli korytáři

panda82 ( 13. dubna 2021 10:08 )

Lídři opozice , to jsou politici, kteří neví co to obnáší:, tak se třepou na koryta, že 6 měsíců je pro ně nekonečně dlouho, kde berou jistotu, že projdou volbami, vždyť lidi jich mají plné zuby, tak se jim vyhnou, bože to je kvalita , zamyslete se nad sebou, že už otravujete

Omasta ( 13. dubna 2021 10:06 )

Ale oni opravdu mají teď nejlepší dobu k volbám, když se Babiš zdiskreditoval korupočním prodejem roušek a testů. Nové strany jsou ještě nenámé, to je potřeba využít.

Omasta ( 13. dubna 2021 09:49 )

Pokud budete volit piráty nebo Spolu, tak určitě nepůjde dobře žít.

Zjistil jem, že jsou ještě 4 strany, kteréí odmítly pandemický zákon: Volný blok, Trikolora, Svobodní a Přísaha. V nejhorším Okaruma. Ale i on postupně dostává rozum a zlepšuje se.

Zobrazit celou diskusi
Další videa