Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Jasno 23°C

Vulgarizace politiky a rozdělení lidí zůstává, píší Slováci o volbě Zemana

Autor: ČTK, pk - 
29. ledna 2018
10:20

O vulgarizaci politiky, rozdělené společnosti do dvou táborů, ale také o očekávání, že úřadující prezident Miloš Zeman by se v dalším funkčním období mohl začít chovat jako státník, píše slovenský tisk v reakci na další Zemanovo vítězství v přímé volbě hlavy státu.

„S Milošem Zemanem zůstává v českém prezidentském úřadu i vulgarizace politiky, svévole a redukování zahraničně-politického rozhledu na anekdoty. Pokud by byl český volič hledal hlavního hrdinu pro lidovou komedii, kde absurdita, primitivní situační humor a neohrabanost povýšená na ctnost je žádanou kvalitou, tak by volby splnily svůj účel,“ napsal list Sme.

Podle listu se typ politika s jasnou evropskou orientací bez nástinu xenofobie stává ve střední Evropě ohroženým druhem. Dodal, že Zeman vyhrává v regionu, kde maďarský premiér Viktor Orbán demokracii pouze simuluje a Polsko se Maďarskem dlouhodobě inspiruje.

Video Vítězná tisková konference Miloše Zemana - Lukáš Červený

„Zemanův fyzický stav již není, co býval“

List Hospodárske noviny soudí, že Zeman by se v dalším funkčním období mohl začít chovat jako skutečný státník, a nikoliv jako samolibý muž.

„Zeman už není po fyzické stránce tím, čím býval ještě před pár lety. Lze předpokládat, že svou energii bude nyní věnovat spíše snaze dokončit ve vší důstojnosti druhé funkční období, než jí mrhat na nesmyslné souboje s oponenty z řad politiků a novinářů,“ napsal list. Doplnil, že Zeman se po skončení druhého mandátu v prezidentském úřadu patrně rozloučí s nejvyšší politikou a že bude usilovat o to, aby se do učebnic dějepisu zapsal jako státník, který společnost spojil a zanechal v ní pozitivní stopu.

„Česko je rozděleno téměř na dva stejné tábory, jeho prezident se hlásí ke krajně pravicovým politikům a pomáhá trestně stíhanému premiérovi udržet se u moci,“ uvedl list Denník N.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Volby byly demokratické, nikoliv férové

Neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš podle deníku prohrál ve volbách, které byly demokratické, ale nikoliv férové. „Zeman dělal kampaň za veřejné peníze, jeho přívrženci vedli dezinformační válku podle ruského scénáře a pravděpodobně i s ruskou a čínskou podporou. Opíral se o podporu českých oligarchů a jejich médií,“ napsal list.

Podle deníku Pravda se Zemanovi podařilo obhájit mandát, byť svými názory rozdělil společnost. „Zeman je stále jiný, ale přeci v něčem stejný. Co se nemění, je způsob jeho komunikace. Pro jeho příznivce jsou to bonmoty či sarkasmus. Kritici to označují za urážky,“ poznamenal list.

Video Napadení v Zemanově štábu: Jeho hosté zaútočili pěstmi na novináře - Televize Seznam

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
luder ( 30. ledna 2018 01:42 )

Údajný slušňák Drahoš se předvedl především s kradením. Piráti, kteří jej podporují, by to označili za sdílení. Podle rčení, že kdo lže, ten i krade. Jen bych připomněl, že až do voleb nevysvětlil svoji veřejnou lež o tom, že jsem proruský dezinformátor. Začalo to už vykrádáním celých textů protikandidáta Horáčka. Tam nezbylo, než se uboze přiznat s trapnými výmluvami, ale média na to bleskově zapomněla a překryla tuto ubohost a prázdnotu o to nenávistnějšími výpady proti Zemanovi. Chudák Drahoš ostatně nekradl jen cizí myšlenky, protože za celou dobu kampaně za padesát milionů žádné vlastní nepředstavil. On kradl i gesta. Mohu doložit svoji oficiální ateliérovou fotografii z volební kampaně roku 2016, která byla na internetu se zdviženými oběma palci. Pomlouvá a ještě krade. Prý slušnák s novým politickým stylem, jak se zoufalá média snažila zakrývat jeho ubohost. Neférovost, lži a krádeže jako z Chánova, nebo z Košického Luníku. Možná proto tak silná podpora ze strany parazitů z neziskovek. Prý elita národa.

fannyy ( 29. ledna 2018 18:59 )

Ale kteří slováci, prosím, kteří to je třeba napsat vy mamlasové,mám na slovensku rodinu a nikdo z nich takovou ***inu nikdy nenapsal ani neřekl ,tak bežte do***e s takovými hláškami, kašpaři

victor1 ( 29. ledna 2018 18:53 )

***,lidé byli vždy rozdělení.A nejvíce byli rozdělení za šmejda Havla.Ještě že ten hajzl tam už je.

montevideo ( 29. ledna 2018 13:54 )

Pojem "pražská kavárna" začali používat stoupenci ODS.

smfs ( 29. ledna 2018 13:39 )

Pražskou kavárnu vytáhl na světlo boží Zeman krátce po svém prvním zvolení. Proč předtím nikdo nedělil lidí na pražskou kavárnu a vesnickou hospodu? Prezident sjednotitel

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud