Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Polojasno 21°C

Topolánkova žena: Svého „Dalíka“ jsem bohužel nenašla. Kvůli manželovi mě i napadli

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. prosince 2017
05:00

Mirka Topolánka si vzala Lucie Talmanová v roce 2010. Když jí nyní manžel doma říkal, že zvažuje prezidentskou kandidaturu, stačilo pár minut na to, aby ho podpořila. V Praze kvůli tomu už čelila slovnímu napadení. Někdejší poslankyně však vzkázala v pořadu „Káva s první dámou“, že se umí bránit. Chránit chce i svého 10letého syna Nicolase, se kterým si doma řekli: „Zima se blíží.“ Talmanová se však nebránila ani dotazu na Marka Dalíka.

„Žiji s mužem, u kterého nikdy nevíte, jaká změna nastane, a musíte být permanentně připraven k tomu býti akční. Takže já jsem akční. A já bych samozřejmě zvládla lecjakou roli po boku svého manžela,“ řekla Blesk.cz Lucie Talmanová, manželka Mirka Topolánka.

Topolánek poznal pokoru

Na první dámu si nehraje, je prý dnes především „první mámou“. Roli manželky prezidenta republiky by však dle svého muže zvládla „zcela dokonale“.

I při rozhovoru na ní jsou znát bohaté zkušenosti, které ve světě vysoké politiky nabrala. Talmanová však zcela lidsky a s úsměvem upozorňuje na to, že se věkem i odloučením od politických funkcí s manželem změnili. „Mirku Topolánkovi je dnes 61 let a ten výbušný, impulzivní muž už se velmi zklidnil a do jeho života vstoupila i pokora, což je jeho nová průvodkyně,“ říká Talmanová.

Video  Topolánkova žena o prezidentské "Hře o trůny": Se synem (10) jsme si řekli, že přichází zima  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

O přátelství manžela s Dalíkem

Expremiér Mirek Topolánek má dle své ženy stále energii, drajv a chuť jít dopředu. Je „nemarťan“, který zná svět i jako politik, takže se nemusí nikomu představovat, upozorňuje na jeho klady coby kandidáta. I Topolánek se však setkal brzy s narážkami kritiků. Ti upozorňují mj. na to, že kandidaturu oznámil v době, kdy do vězení nastupoval opět Marek Dalík, odsouzený v kauze Pandurů.

Topolánek o něm i při oznámení kandidatury uvedl, že to byl jeho nejlepší kamarád. „A bude s ním spojovaný nadosmrti a je to v pořádku, protože je to jeho přátelství, které já jsem neskutečně obdivovala. Bylo to přátelství, které já jsem v životě bohužel nikdy neměla. Bylo to přátelství, které jsem předpokládala, že překoná věky. Nechci říct, že jsem na něj žárlila, ale byla to obrovská hodnota, předpokládám, pro oba dva,“ říká dnes Talmanová.

Video  Talmanová: Topolánkovo přátelství s Dalíkem jsem neskutečně obdivovala  - Jaroslav Šimáček, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Stačilo pár minut

I v jejich okolí se prý v posledním roce objevila spousta „dobrých“ kamarádů, kteří jejímu manželovi říkali, aby do prezidentské volby šel. „Ale my jsme se k tomu oba dva stavěli velmi zdrženlivě, protože těch 8 let mimo politiku náš život obohatilo, nikoliv ochudilo,“ poznamenává.  

Viděla však, jak se v manželovi střádaly pochyby, jestli je správné, na jaké trajektorii Česko je - a také, zda je opravdu zralý na absolutní politický důchod. „Když jsem s tím rozhodnutím byla seznámena, tak jsem dostala několik minut, protože víc času nebylo potřeba. Takovéto rozhodnutí se musí činit spíš pod dojmem intuice než nějaké chladné úvahy,“ říká rozhodně Talmanová. A tak si od ní její muž vyslechl „jasné a pevné ano“. „Jsem přesvědčena, že můj manžel má veškeré odborné i lidské předpoklady pro to, aby byl dobrým prezidentem naší země,“ míní Talmanová.  

Talmanová: Napadení? Jsem zvyklá na leccos

Prezidentská kandidatura však má i stinné stránky. Topolánek, který přece jen ustoupil do ústraní, ve studiu Blesku uvedl, že jeho ženu v Praze na Dejvické slovně napadli.

Talmanová si z toho však těžkou hlavu nedělá. „To jsou detaily, já jsem se 15 let pohybovala nejprve v komunální a posléze parlamentní, tedy téměř vrcholné politice, takže jsem zvyklá na leccos. Trošku mě zarazilo, že to přichází tak rychle, ale moje profesní zkušenost mě absolutně obrnila proti tomu, abych takovýmto drobným atakům přikládala větší váhu. A já se umím bránit,“ upozorňuje Talmanová.

Video  Mirek Topolánek o napadení manželky: Na provokace jsme připraveni  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Poslankyní byla od června 1998 do června 2010, působila i coby místopředsedkyně Poslanecké sněmovny. „V okamžiku, kdy skončíte, tak opravdu jste ve stavu, který se blíží nějakému posttraumatickému syndromu a syndromu vyčerpání. Život v politice je neskutečně intenzivní, je plný emocí, i negativních emocí, které si potom samozřejmě do následného života odnesete zpátky. Ale když potom dokážete absolvovat zdravou detoxikaci, pustíte se do práce a máte kolem sebe báječnou rodinu, tak ten návrat už je téměř nemožný,“ říká s odstupem času po svém politickém konci.  

Vždy ale prý bude „homo politicus“ a aktivně se bude o politiku zajímat, i když už není aktivní členkou ODS. „Budu se zajímat o politiku, budu to sledovat, budu to glosovat, budu na to mít svoje názory, budu se rozčilovat, budu zvedat obočí – to byla skoro klausovská věta,“ směje se Talmanová, dnes jednatelka poradenské a konzultační firmy, kterou založili s manželem a vydali mj. jeho třeskutou knihu Hlavně se nepos*at. Její sen však je, že vnoučatům odkážou pár soudků calvadosu, protože také obnovili velký jablečný sad.

Chránit syna. I další děti před nástrahami sítí

Situaci o prezidentské kandidatuře řešili doma i se synem Nicolasem, kterému je 10 let. „Se synem jsme seděli naproti sobě a téměř stejně jsme řekli tu oblíbenou větu o přicházející zimě,“ naráží Talmanová na seriál Hra o trůny a její heslo „Winter is coming“.

Syna chce coby matka Talmanová logicky chránit, držet stranou. „Já jsem doufala, že ten můj obranný štít, který jsem postavila mezi syna a současné rozhodnutí Mirka bude natolik pevný, že se ho to vůbec nebude týkat. Ale samozřejmě v dnešní době desetileté děti mají přístup ke všem informačním kanálům a on, až já stavím zdi a stavím pevné štíty, tak si samozřejmě ty svoje informace najde a tátovi neskutečně fandí,“ připouští.

Coby případná první dáma by se však Talmanová ráda zaměřila mj. i na otázku bezpečnosti dětí ve virtuálním světě. Bojuje s dilematem – na jedné straně synovo soukromí, na které má právo, na straně druhé obava o jeho bezpečí. „Já mu samozřejmě nekoukám do telefonu, ale snažím se být natolik v obraze, když to řeknu takto zjednodušeně, abych zabránila možným problémům, které plynou z toho, že tři hodiny sedí na počítači a já mu nestojím za zády,“ dodává Talmanová.   

Video  Topolánek oficiálně představil manželku Lucii Talmanovou. Dali si pusu  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Průzkumy volebních preferencí najdete zde

Vše o okrskových volebních komisích čtěte zde

Jak volit s voličským průkazem čtěte zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
vlasok ( 11. prosince 2017 20:36 )

No dajte pozor, aby ste si nezvolili ako my Kisku, ten tak rozhádal národ, až až, Už dva roky nevymenoval sudcov ÚS, hoci mu to ústavný súd prikázal, požiadal Benátsku komisiu, aby rozhodla, či má alebo nemá vymenovať sudcov, táto koimisia mu už 2x povedala, že má vymenovať sudcov, teraz 9.12. mu to ÚS prikázal po lopate, aby sa nemohol vyhovárať. Tento človek nám prelietal na súkromných letoch jedenmilion euro na súkromné cesty do Popradu a späť, ba dokonca si dal pristaviť vládnu letku z Bratislavy do Popradu a odtiaľ odletel do Košíc, či je 112 km, na tenis, spáchaL daňové podvody, skúpil podvodom pozemok pri V. Slavkove a naše média mlčia, presstitútky, médiá mu sústavne pochlebujú a velebia ho, bratislavská kaviareň dokonca nadáva Ficovi, že poslal prezidentovi faktúru na milion euro na zaplatenie, takže pozor, aby ste nedopadli ako my, my vám závidíme vášho prezidenta, ktorý je národovec, nie ako náš, ktorý vám vybavil v Číne a neviem kde obchody za nekoľko milionov euro, čo náš ešte doteraz nedokázal.

majojo ( 10. prosince 2017 17:12 )

Vždycky si šlapala na jazyk. Měla by navštívit logopedii.

majojo ( 10. prosince 2017 13:44 )

Zajímavé je, že dnes už se mlčí o ní a Ďuričkovi, po kterém ji Topolánek zdědil..... To že je minulých deset let obohatilo, je ale pravda, ovšem ne v tom smyslu, v jakém to lidem nastrkuje. A jestli si myslí, že ten její chachar s tím plnovousem vypadá jako tatíček Masaryk, tak je snad úplně blbá.

ellenic ( 10. prosince 2017 10:47 )

prochaskapomostě Máš pravdu

prochaskanamoste ( 10. prosince 2017 00:18 )

Co chce komu tato osoba dnes vyprávět? Známe je přece oba. Ona ráda pouze v luxusu a nic jiného se jí hlavou neprohání. On,jestli by chtěl zacházet s národem jako se svou rodinou, no, potěš pometlo! Zachoval se sprostě, zradil manželku, která mu dala 3 děti a pomohla k velké kariéře. Sprosťák, hulvát a teď má takovou luxusní tuctovku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa