Schwarzenberg: Zeman kvůli návykovým látkám ztratil zábrany, budou ho volit fanoušci Ruska

Autor: ČTK - 
23. listopadu 2017
09:33

Prezident Miloš Zeman se kvůli dlouhodobému užívání návykových látek změnil a přišel o zábrany. V rozhovoru to řekl čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který zároveň Zemana kritizoval za jeho výroky při návštěvě Ruska či za jeho tvrzení, že nevede kampaň za své znovuzvolení. Jako o vhodném kandidátovi do prezidentského úřadu mluvil o bývalém velvyslanci Pavlu Fischerovi.

V poslední době se objevily spekulace o Zemanově zdravotním stavu a Schwarzenberg doufá v to, že to bude mít jistý vliv i na rozhodování voličů. „Lidé by si měli uvědomit, že nejenom fyzický stav, což je očividné, je důvod k zamyšlení, ale především také jistá změna osobnosti,“ řekl. „Já ho znám už 20 let a on se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé používání návykových látek odstraňuje zábrany,“ uvedl s tím, že to považuje za velký problém.

Schwarzenberg, který proti Zemanovi kandidoval na prezidenta před pěti lety, kritizoval například chování hlavy státu při současné návštěvě Ruska. „Co se tam říkalo, je bohužel trapné. Odmítnutí tlumočení s poznámkou, že čeští novináři by měli umět rusky, to bychom se přímo vraceli do roku 1969, do normalizace,“ řekl.

Za směšné pak označil Zemanovo srovnání ekonomického významu Ruska a Francie pro české exportéry, které prezident pronesl v souvislosti s velikostí podnikatelské mise, která ho doprovází. „On to jenom srovnává podle počtu lidí, které sám pozval do letadla. Náš export do Francie je o tolikrát vyšší než do Ruské federace, že tvrzení, že je Rusko pro nás důležitější, je směšné,“ řekl. Podle informací ministerstva zahraničí je Francie z hlediska objemu obchodu pro Česko čtvrtým nejdůležitějším exportním trhem, Rusko je na 13. místě.

Schwarzenberg: Budou ho volit obdivovatelé Putina

Prezidentovy výroky v Rusku ale podle Schwarzenberga mohou Zemanovi pomoci ve snaze o znovuzvolení. „Budou ho volit jak staří přívrženci Ruska v rámci KSČM, tak noví přátelé Ruska z SPD, tak obdivovatelé Putinova režimu. Tím jistě nějaké sympatie získá. Bezčetní ruští trollové, kteří pracují v České republice, mu budou také pomáhat,“ řekl.

Hlavu státu Schwarzenberg kritizoval také za její výroky o tom, že za své znovuzvolení nepovede kampaň. Připomněl v této souvislosti Zemanovy pravidelné návštěvy jednotlivých krajů. „Je mi to líto, ale pan prezident má k pravdě odtažitý vztah, když poté, co dva roky dělal intenzivní kampaň ve všech krajích, tvrdí, že nedělá kampaň. To je opravdu směšné tvrzení,“ řekl.

Koho bude sám v lednu volit za prezidenta, Schwarzenberg neřekl, za kvalitního kandidáta ale označil Fischera. Připomněl, že se s ním zná ze svého působení v diplomacii. „Zajisté by to byl velice vhodný kandidát. Otázka je, jestli získá dostatečnou podporu, aby se dostal do druhého kola, ale že je to velice vhodný kandidát, o tom nebudiž pochyb,“ řekl Schwarzenberg.

Video Michail Gorbačov přišel navštívit prezidenta Zemana 

Termín a systém prezidentských voleb 2018 najdete zde

Všechny kandidáty na prezidenta 2018 najdete zde

Výsledky prezidentských voleb 2018 budou zde

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Autorské komentáře k volbám prezidenta ČR čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
robyno1 ( 27. listopadu 2017 21:01 )

 Berg je asi opravdu de..nt. Právě proto, že je náš export do Francie "o tolikrát" vyšší než do Ruska, musíme export do Ruska zvýšit, ty rakouský dědku! Jak ty vypadáš, jak vodník Kebule, ty Evropane. Hymnu ČR ses už naučil, nebo je na tebe moc dlouhá? Jo, a Putin je mi Putna, ale pana Zemana budu volit! Chápeš to, číráku?

hnnn ( 26. listopadu 2017 13:48 )

Tak nevím,ale chce se mi zeptat.....Copak pan Schwarzenberg šňupe za látky,že chrápe všude kam přijde a rozumět mu není slovo?Nebo že by mu snad něco podsouvali všudypřítomní Ruští agenti?? A copak že mu nevadilo,když dělal poskoka Havlovi,že ten,jak je všeobecně známo,chlastal a hulil o NĚKOLIK tříd výše než Zeman??? Já zapomněl,pán kníže je vrcholný demokrat - všichni jsme si rovní,jen někteří rovnější,že pane morálko???To vykládejte ci*ánům,ty na to budou slyšet!

Nezadat ( 26. listopadu 2017 09:59 )

Jana Žižky si vážím,ale jednu věc pohnojil a to že ten kriplovskej debilní rod z jižních Čech nevyhubil za ty zvěrstva co páchali na poddaných do posledního člena.A teď by jsme byli ušetřeni toho dalšího sajrajtu ušetřeni.

karkulka_z_lesa ( 26. listopadu 2017 09:40 )

Ani v Rakousku nikdy nic nedokazal ten de.ment Schwarzenberg....to, co vyblije jenom ukazuje jeho uroven....hnu.snej je uz na pohled...Zemanovi nesaha ani po kotniky...

paralenka ( 26. listopadu 2017 08:26 )

Schwanzi, ptáku jeden závistivej, vrať se do hrobu. Jaké návykové látky? Pokud jde o léky, tak nutně nemusí být návykové, zřejmě Zeman musí brát medikamenty na zdravotní potíže. A panáka či skleničku vína si dává kdekdo, mnohdy i pro zdraví, mnozí ovšem jedou první ligu, třeba Kalousek, a ten cévy rozšiřovat nepotřebuje!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud