Do souboje o Hrad jde i Josef Toman: Vstup Česka do EU a NATO neplatí, tvrdí kandidát

Autor: bru/ČTK - 
7. 11. 2017
12:24

Kandidovat na prezidenta nebude Ivan Smetana. Další z uchazečů Josef Toman tvrdí, že má k dispozici téměř 75 000 podpisů občanů. Kandidaturu vnitru poslal poštou, sdělil ČTK. Čas na zaregistrování kandidatury mají zájemci o účast v prezidentském klání do dnešních 16:00. Ministerstvo vnitra poté vyhodnotí, zda jsou odevzdané podpisy pravé a zda splňují všechny zákonné náležitosti. Dosud kandidaturu podalo 13 lidí, čtyři z nich ale nedoložili potřebné podpisy politiků či občanů.

Zájem zapojit se do lednových prezidentských voleb projevilo v uplynulých měsících více než 20 uchazečů. Někteří z nich už od svého záměru odstoupili. Naposledy tak učinil Smetana, který byl jedním ze 12 lidí, kteří si zaregistrovali u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran svůj volební účet. „S ohledem na výsledky parlamentních voleb a s ohledem na to, jak se vyvíjí volby prezidentské, rozhodl jsem se svou aktivní účast ve volbě prezidenta 2018 ukončit a nekandidovat,“ uvedl Smetana.

Voleb se chce naopak zúčastnit stratég Toman, který považuje veškerý vývoj v České republice od roku 1993 za nelegitimní. Rozdělení Československa podle něj bylo protiprávní, z čehož vyvozuje neplatnost všeho, co se od té doby odehrálo, včetně vstupu do Evropské unie a NATO nebo privatizace, exekucí a restitucí. Toman sdělil, že má k dispozici 74 953 podpisů. „Poslal jsem to se všemi formalitami, celkem tři těžké krabice a dopis expres poštou,“ uvedl.

Video Horáček odevzdal kandidaturu s 86 tisíci podpisy. Navrhla ho hendikepovaná sportovkyně - Blesk / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Ministerstvo vnitra bude po dnešním dni ověřovat, zda kandidatury splňují všechny zákonné požadavky, ověřovat také bude pravost podpisů. Dosud se u úřadu zaregistrovalo 13 uchazečů, řekla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Více než 50 000 podpisů od občanů odevzdali prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař a podnikatel Michal Horáček. Více než deset senátorských nebo 20 poslaneckých podpisů mají bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty), hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Poslaneckou nominaci ministerstvu vnitra oznámil i další kandidát, jeho jméno zatím není známo. Další čtyři zájemci podali jen registraci bez podpory občanských či politických podpisů.

Video Drahoš překvapil úředníky na vnitru: Prý jsem jim přidělal práci - Jaroslav Šimáček, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

Dnes se podle informací ČTK objednalo na vnitru k odevzdání kandidatury několik uchazečů. Zda všichni dorazí, není jisté. Zaregistrovat by se ale měl bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek, který se rozhodl kandidovat na poslední chvíli.

V pondělí se naopak rozhodl voleb neúčastnit šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Do voleb nepůjde ani šéf republikánů Miroslav Sládek, bývalý poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka, zpěvačka Jana Hrušková či sociální pracovnice Jitka Albrechtová. Podnikatel Vladimír Boštík, který tvrdí, že má dostatek občanských podpisů, zatím nepotvrdil, zda kandidaturu zaregistruje.

Video Zázrak? Zeman tvrdí, že mu „odešla“ cukrovka a jeho lékař byl v šoku - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Kandidovat nebude ani bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, uvedl na Twitteru. Chce se věnovat TOP 09, jejímž členem se stal nedávno a kterou by chtěl vést. V prezidentské volbě chce volit Drahoše. Má podle něj šanci sjednotit českou společnost a ve druhém kole prezidentské volby oslovit „celý nezemanovský tábor“ a Zemana porazit.

Ministerstvo vnitra dnes oznámí počet přihlášek, jména kandidátů zveřejní až 24. listopadu, dokdy bude rozhodovat o přípustnosti kandidatury. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 NAJDETE ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

Doporučujeme
jajas ( 7. listopadu 2017 13:49 )

Že si ti dědci už nedají pokoj.........

arne100 ( 7. listopadu 2017 12:43 )

Co to je za páprdu zase ten ať si raděj objedná futrál a neotravuje svými kecy

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa