Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Topolánek potvrdil kandidaturu na Hrad. Do úterý musí sehnat podpisy

Autor: Jakub Kopřiva, všm - 
5. listopadu 2017
16:50

Atmosféra před prezidentskými volbami houstne, bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek se přidává k boji o Hrad. Pro Blesk potvrdil, že se na posledních chvíli chystá na kandidaturu. Aby se mohl do souboje zapojit, musí do úterý do 16:00 získat podpisy minimálně 20 poslanců nebo 10 senátorů.

„Já jsem se v úterý, možná emotivně, protože rozumem bych to nikdy neudělal, rozhodl, že budu kandidovat na prezidenta a začal jsem shánět podpisy,“ uvedl pro Blesk v neděli Topolánek

Připustil nicméně, že potřebné podpisy zatím nemá, i když je má přislíbené. „Podpisy všechny ještě nemám, takže to úplně potvrdit nemůžu. Ano, budu kandidovat, pokud ty podpisy budu mít v kupě. Přísliby mám, ale nemám všechny podpisy na papíře. Chci průřezovou podporu. Nejsem kandidát žádné strany, nekandiduji s podporou žádné strany. Sháněl jsem a mám pocit, že se mi to podaří - mít podporu pěti klubů v Senátu,“ nastínil bývalý šéf ODS.

Podle něj mu senátoři podpisy nestvrzují, že ho budou volit. Dávají mu tím prý jen najevo, „že přichází do soutěže hráč, který má dostat právo kandidovat“.

Topolánek: Neudělám stejnou chybu dvakrát

Doposud se do boje o post prezidenta přihlásilo devět kandidátů, kteří předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace. Křeslo hlavy státu bude ve volbách obhajovat prezident Miloš Zeman. Za jeho největší soupeře jsou označováni bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček, kteří stejně jako Zeman pro svou nominaci získali více než 50 000 potřebných podpisů od občanů. 

Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer.

Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden další uchazeč, jeho jméno ale zatím není známo. Spekuluje se zatím neoficiálně o tom, že by to mohl být Tomio Okamura.

Topolánek si i přes silnou konkurenci věří. „Kdybych neviděl šanci, tak bych do toho nešel. Můj jediný problém je vysvětlil lidem v České republice, že pokud jsem někdy nějaké chyby udělal, tak já nedělám stejné chyby dvakrát. Že jsem hodnověrný kandidát. Své šance vidím poměrně vysoko. S tím počtem kandidátů je to velká loterie, ale jdu do toho plnou vahou, s podporou rodiny,“ popsal pro Blesk.

Fiala s Kalouskem kandidaturu uvítali

Do prezidentské funkce volby vstupuje nový kandidát s politickými zkušenostmi a zahraničně politickým rozhledem,“ napsal Fiala ČTK. Topolánka považuje za vážného kandidáta, zda ho ale ODS ve volbě podpoří, Fiala neuvedl. Oficiální postoj k prezidentské volbě chce ODS představit počátkem nadcházejícího týdne.

Kalousek Topolánkovu kandidaturu uvítal. „Do hry vstoupil kandidát, který se může prezentovat prokazatelnými zkušenostmi nejenom premiéra, ale i respektovaného předsedy Rady Evropské unie, což jsou zkušenosti, které jeho soupeři nemají.“ řekl Kalousek ČTK.

Video  Mirek Topolánek pro Blesk: Takhle chodí vyjednávání o nové vládě  - Blesk TV
Video se připravuje ...

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

TERMÍN A SYSTÉM PREZIDENTSKÝCH VOLEB NAJDETE ZDE

VŠECHNY KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR NAJDETE ZDE

VÝSLEDKY PREZIDENTSKÝCH VOLEB 2018 BUDOU ZDE

PRŮZKUMY VOLEBNÍCH PREFERENCÍ NAJDETE ZDE

JAK VYŘÍDIT VOLIČSKÝ PRŮKAZ? ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
ho.no ( 6. listopadu 2017 09:31 )

on se totiž topol bojí,aby dalík nežvanil..

blackcatmilly ( 6. listopadu 2017 09:23 )

Topolánkův volič rovná se zloděj, úplatkář a podvodník.

Deneček ( 6. listopadu 2017 08:50 )

http://www.blesk.cz/clanek/system-komentare-ondrej-hoppner/116627/komentar-nahy-a-vzruseny-topolanek -obeti-strasliveho-spiknuti.html

Shelby16 ( 6. listopadu 2017 08:47 )

souhlas

ho.no ( 6. listopadu 2017 08:44 )

ale vy čistí Pražáci

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa