Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Test nálady Čechů, obžalovaná Nagyová a propadák levice: Čím zaujaly české volby za hranicemi?

Autor: dn - 
26. září 2022
18:40

I v zahraničí zpravodajské agentury či redakce psaly o českých volbách. Jednoznačnému hodnocení výsledků se převážně vyhnuly, volby pak často vnímaly sice ne jako referendum o vládě, ale jako test nálady českého obyvatelstva. Zaujal pak i souboj obžalované Jany Nagyové (za ANO), která v pondělí opět stanula u soudu kvůli Čapímu hnízdu, se šéfem českého Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) či propadák levicových stran.

V Rakousku si všimli, že opoziční ANO získalo v porovnání s předchozími volbami více mandátů. Rakouský deník Der Standard dokonce označil v titulku Babišovu stranu za „jasného vítěze komunálních voleb.“ V článku ze sobotního večera list razantně uvedl, že ANO podle předběžných výsledků zvítězilo ve většině krajských měst, ale že „zda strana kvůli podvodu obviněného expremiéra postaví v těchto městech primátora, bude záležet na lokálních koaličních jednáních.“

Testování nálady

To v neděli už byl deník shovívavější a reportéři Der Standard volili již mírnější slova, kdy označili výsledky za „vítr v zádech pro opozici, ale i vydechnutí si pro vládní tábor.“ Volby samotné pak považují za „test nálady pro středopravou koalice premiéra Petra Fialy a zmínili i dobrý výsledek „extrémně pravicové“ SPD.

O volbách psala i DPA (Deutsche Presse-Agentur), jejíž zprávu pak převzaly některé německé weby, mimo jiné web hlavní zpravodajské relace německé veřejnoprávní televize ARD, Tageschau. Podle ní byly výsledky komunálních a prvního kola senátních voleb pro liberální a konzervativní vládní strany překvapivě dobré. Podle Tageschau nehrála „v malých městech, kde lidé všechny kandidáty osobně znají, stranická politika takřka žádnou roli,“ ale „ve velkých městech jsou výsledky viděny jako test nálady pro celostátní politiku.“ Ve zprávě pak Tageschau také napsala, že hlavním tématem voleb byly vysoké ceny energií a připomněla nedávnou demonstraci na pražském Václavském náměstí.

V Polsku a na Slovensku zaujala Nagyová

Polské Radio 24 v titulku zmínilo slabý výsledek levicových stran a napsalo, že „jde o druhý neúspěch levicových stran po loňských sněmovních volbách.“ Polskou stanici kromě toho rovněž zajímal nadcházející souboj druhého kola senátních voleb v Jihlavě, kde se spolu utká předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) spolu s Janou Nagyovou (ANO), která v současné době sedí spolu s expremiérem Andrejem Babišem na lavici obžalovaných v kauze Čapí hnízdo.

Na tento střet pak na svém webu upozornila i slovenská zpravodajská televize TA3. Ta si všimla i Nagyové vyjádření, když prohlásila, že „jako první, pokud by to vyšlo, vejdu do dveří a požádám o imunitu.“ Následně ona i její stranický šéf označili vyjádření za přeřeknutí, údajně myslela, že by požádala o zrušení imunity. Deník Pravda se pak soustředil primárně na situaci v hlavním městě, ve kterém zvítězila koalice SPOLU. Zdůraznil také, že slovenské a české komunální volby mají odlišný systém, kdy na Slovensku lidé volí přímo starosty či primátory, zatímco v Česku je obsazení tohoto postu závislé na povolební dohodě.

Array

Česko bojuje s inflací a cenami energií

O volbách pak informovala i zpravodajská agentura Reuters, která v titulku uvedla, že „česká opoziční strana zvítězila ve většině velkých měst.“ Agentura pak též, stejně jako německé a rakouské zprávy, uvedla, že volby byly testem pro vládní koalici a její řešení energetické krize.  

Podle Reuters totiž „Česká republika, stejně jako jiní členové Evropské unie, bojuje s rostoucí inflací, kterou tlačí nahoru hlavně vysoké ceny energií.“ Hodnocení vítězů či poražených se však v Reuters vyhnuli a zmínili, že nejvíce míst v lokálních zastupitelstvech, a to 38 099 z 61 796, obsadily „rozličné skupiny nezávislých kandidátů, kteří většinou v těchto volbách bodují nejvíce.“

Pozornost se soustředila na Itálii

Celkově však příliš silnou reakci české komunální a senátní volby v zahraničí nevzbudily. Pozornost byla v zahraničních médiích věnována především italským parlamentním volbám, ve kterých zvítězila krajně pravicová koalice vedená Giorgií Melonoviou. České komunální a senátní volby tak byly v zahraničí převážně okrajovou záležitostí.

bullshit ( 27. září 2022 12:29 )

Paní ing. bude ráda, když ustojí obžalobu. Jeden poctivec vedle druhého u toho dotačního soudu.

bullshit ( 27. září 2022 12:27 )

Je to shoda jmen. Obě ale dřou jako koně pro plebs. Jmenovaná má ambice dát to tady dohromady (říká to Bureš). Každý bude obžalovaný

krapotkin ( 27. září 2022 12:23 )

Je to jen shoda jmen nebo je ta Nagyová, která sundala Nečasovu vládu ?

prochaskanamoste ( 27. září 2022 01:30 )

Dám na modlení, aby paní ing. Nagyová vystrčila Vystrčila z pelechu Senát.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa