Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Dozimetr v superdebatě Blesku: Lídři stran se přeli o „juchání na svatbě“ i „odpornou korupci“

Autor: Vera Renovica, dn - 
22. září 2022
15:00

V dnešní superdebatě volebních lídrů se strhla vášnivá diskuze o kauze Dozimetr. Schillerová útočila na koaliční strany, které jí na oplátku vmetly do tváře skandály Andreje Babiše. Levicové ČSSD a KSČM pak zdůraznily, že jejich kandidáti s danou kauzou či korupcí spojováni nejsou.

Ve studiu Blesku se ve čtvrtek v předvolební superdebatě sešli lídři největších stran. Šéf největší opoziční strany a expremiér Andrej Babiš (ANO) pozvání odmítl, místo něj tak dorazila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Přišel také premiér Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Ivan Bartoš (Piráti), Vít Rakušan (STAN), Michal Šmarda (ČSSD) a Kateřina Konečná (KSČM).

Video  Dozimetr  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

Schillerová nařkla Hřiba z farizejství, Bartoš upozornil na skandály ANO

V debatě samozřejmě přišla řeč i na kauzu Dozimetr, která v posledních měsících hýbe nejen pražskou, ale i celostátní politikou. Strhla se kolem ní vášnivá diskuze, kdy Alena Schillerová nařkla pirátského primátora Prahy Zdeňka Hřiba z toho, že má za kauzu spoluzodpovědnost. Schillerová řekla, že „za jeho primátorování došlo k obrovské korupční kauze. On byl zodpovědný za vedení města, byli to jeho nejbližší spolupracovníci.“ O tom, že se Hřib „tváří, že se ho to netýká“, pak prohlásila, že to je „farizejství“.

To vyvolalo rozhořčenou reakci předsedy Pirátů Ivany Bartoše, jenž řekl, že „Zdeněk Hřib ani magistrát nebyl kauzou jakkoliv dotčen. Zdeňka ani nevyslýchala policie, ani ho nikam nezvala“. Bartoš zároveň upozornil na spojení politiků ANO s korupčními kauzami. „Pan premiér Babiš juchal na svatbě s panem Zakim,“ zmínil mimo jiné Bartoš svatbu političky ANO Vildumetzové, kde byl zachycen i Andrej Babiš a které se zúčastnil jeden z obviněných Zakaría Nemrah. Dále upozornil i na spojení Jaroslava Faltýnka s Dozimetrem či jiné kauzy expremiéra Babiše, mimo jiné jeho vyšetřování ve Francii.

Pekarová Adamová hájila Pospíšila, podle Rakušana prošel STAN očistným procesem

Na kauzu byla dotázána i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, specificky na dvojku kandidátky SPOLU Jiřího Pospíšila, který je členem TOP 09 a který měl s jedním z obviněných také kontakty. Pekarová Adamová řekla, že jej nevyzvala k odstoupení z kandidátky, ale že pouze „na otázku novináře odpověděla, co by udělala na jeho místě ona“. Dle jejího názoru se uvidí, „jakým způsobem to zhodnotí a vyhodnotí voliči“, a že i když nechce kauzu zlehčovat, „dělá se z ní záměrně větší bublina, než ve skutečnosti je“. Kauzu pak srovnala například s brněnskou kauzou Stoka, do které bylo silně namočeno hnutí ANO.

Na kauzu pak byl dotázán i ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan, jenž připustil, že může mít vliv na rozhodování voličů. Hájil ale kroky, které strana v reakci na odhalení kauzy podnikla. „Podívejte se, co my jsme udělali. Vyměnili jsme lídra kandidátky, všech deset kandidátů v první desítce, prošli jsme absolutním očistným procesem, aby všichni viděli, že STAN si druhou šanci zaslouží.“

Dle jeho slov udělalo hnutí změny „na pražské úrovni, na celostátní úrovni a udělali změny ve vedení“. Reakci STAN pak také srovnal s reakcí hnutí ANO na obvinění jeho předsedy Babiše, když Aleně Schillerové řekl: „Udělali jsme veškeré kroky, které zdravé politické hnutí udělá. Vy jste nikdy nereagovali.“

Jurečka upozornil na lokální záležitosti, Fiala má v Rakušana důvěru

Ke srovnání s hnutím ANO se přidal i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, když řekl, že „paní bývalá ministryně financí není schopná vysvětlovat žádné rodině, žádnému normálnímu politikovi na malé obci, který dělá dobře svoji práci, že zavírala oči“ před skandály Andreje Babiše. Zároveň ale zdůraznil, že komunální volby jsou primárně o lokálních záležitostech, jako jsou místa ve školách a školkách, péče o krajinu či komunitní energetika.

Superdebata Blesku: Šéf STAN Vít Rakušan, šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (22.9.2022) Superdebata Blesku: Šéf STAN Vít Rakušan, šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (22.9.2022) | Blesk:Jakub Poláček

Slovo následně dostal i předseda ČSSD Michal Šmarda, který řekl, že ČSSD dřív měla s korupcí také problémy, ale že se všech lidí spojených s korupčními skandály zbavila a dnes za ni nikdo takový nekandiduje. „Dnes máme kandidátku, která s žádnými Dozimetry a Krejčíři nemají nic společného.“ Současní kandidáti podle něj chtějí řešit Jurečkou zmíněné lokální záležitosti, protože Praha podle něj neustálým řešením korupčních skandálů velmi trpí.

Předsedkyně komunistů Kateřina Konečná pak prohlásila, že si ostatní předsedové vyměňují účty, protože „v každé z těch stran je nějaká kauza“, ale že komunisté, se kterými většina ostatních stran předtím odmítla spolupráci i na lokální úrovni, „za sebou žádnou kauzu nemají“. Dále pak kritizovala současnou vládu za nynější energetickou krizi a zmínila například privatizaci českého plynárenství z 90. let či prodej OKD, kde nařkla především lidovce a Mariana Jurečku ze zodpovědnosti na těchto obchodech, což Jurečka odmítl.

Jako poslední byl na kauzu Dozimetr dotázán premiér Petr Fiala, když se jej moderátorka debaty zeptala, zda je nějaký pohár, kde by jeho trpělivost s hnutím STAN a jeho skandály přetekla. Fiala na úvod své odpovědi řekl, že „korupce je odporná vždy a musíme dělat vše pro to, abychom jí předcházeli“. Zároveň ale řekl, že „co je důležité, je, jak na to strana reaguje“. STAN podle něj reagovalo „tak, jak má demokratická politická strana reagovat“. A řekl, že má ve Víta Rakušana důvěru.

Podobně jako ostatní zástupci vládní koalice pak současnou situaci srovnal s hnutím ANO, kde dle jeho slov u STAN odstoupil ministr „jenom proto, že se s někým v minulosti stýkal, ani nebyl vyšetřován, ani nebyl obviněn“, zatímco u hnutí ANO stojí „jeho předseda před soudem a politické hnutí se tváří, jako kdyby se nedělo vůbec nic“.

Dozimetr nejvíce zasáhl STAN, rezignovala ale i Vildumetzová z ANO

Kauza Dozimetr vypukla v červnu 2022, kdy policie provedla na Magistrátu hlavního města Prahy a na desítkách dalších míst razii kvůli korupci, zejména v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Jeden z obviněných a zároveň i lídrů celé skupiny, jež dlouhodobě ovlivňovala veřejné zakázky na pražském magistrátu, náměstek primátora Petr Hlubuček, byl členem hnutí STAN a zároveň šéfem její pražské organizace. Kolem této strany se pohybovala i další z důležitých postav skupiny a její faktický šéf, zlínský podnikatel Michal Redl. Ten byl v minulosti vyšetřován kvůli spolupráci s Radovanem Krejčířem. Díky posudku o údajné duševní nemoci, kvůli níž je Redl zřejmě částečně nesvéprávný, však muselo být jeho stíhání zastaveno.

Kvůli kontaktům s Redlem rezignoval již v červnu na pozice ministerstva školství a místopředsedy STAN Petr Gazdík a o dva měsíce později pak nově dosazený ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek. Ten na pozici nastoupil teprve v červenci, následně však vyšly najevo jeho styky s obviněným Redlem. Ač Mlejnek hájil svoji nevinu a postavil se za něj i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), na konci srpna oznámil svou rezignaci. V září pak kvůli kontaktům s jiným obviněným - Zakaríou Nemrahem - rezignovala na pozici místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Ta rezignaci původně odmítala s tím, že obviněný Nemrah je pouze známým jejího manžela a sama se s ním neznala. Následně však vyšlo najevo, že Nemrah byl svědkem na její svatbě a je kmotrem jejího dítěte.

Video  Superdebata - celý záznam  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

luder ( 23. září 2022 11:19 )

Tak Markéta Pekari prý v rádiu doporučila,
že když pečete kuře, tak se máte domluvit se sousedy a upéct dvě. A příště naopak. Ušetříte polovičku energie... (A co třeba spát se sousedy pod jednou peřinou?) - Neuvěřitelná studnice moudrosti ta Pekari!

luder ( 23. září 2022 11:14 )

Karel Havlíček

Další trik který vládě neprošel. V pomoci lidem a firmám jsme jedni z nejhorších – potvrzeno nezávislou mez. agenturou. Tentokrát vládní lež odhalila ČT. A to že do výkazu pomoci lidem započítali i půjčku 75 mld. pro ČEZ. To zní jako černý humor. Z vládnutí je už dávno tragikomedie...

prochaskanamoste ( 22. září 2022 22:57 )

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=oW3GC-ieJHM
bylo to super, na ABJ, debata, jak má být!

prochaskanamoste ( 22. září 2022 22:42 )

prochaskanamoste ( 22. září 2022 22:41 )

Suverénní Konečná, má přehled, chytrá a odvážná žena. Bulharsko ukázalo cestu! Fialova vláda musí padnout a musí se všem vzít šance na další pokusy politikaření.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa