Čtvrtek 19. května 2022
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek
Polojasno 21°C

Zaříznutý Havlíček: Pekarová kritizuje ANO, Schillerové vadí „nová politická kultura“

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
27. ledna 2022
05:30

Sněmovnu nejspíše čekají 4 roky plné sporů. Myslí si to politolog Jan Kubáček, který předpovídá nepopulární rozhodnutí a tvrdé údery opozičního hnutí ANO a SPD. První neshody už panují u volby posledního, šestého místopředsedy Sněmovny. Vládní koalice zařízla v úterní volbě kandidáta ANO Karla Havlíčka, což je podle šéfky klubu ANO Aleny Schillerové důkazem nerespektu. Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) však zmínila pro změnu výtky k Babišovu hnutí.

Sněmovna stále nemá obsazená všechna místopředsednická křesla. Poté, co ANO neuspělo s Radkem Vondráčkem, neprošel úterním hlasováním ani nový kandidát - bývalý vicepremiér a exministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Znovu se pak zamítnutí dočkal i neúspěšný kandidát SPD Tomio Okamura.

V podstatě se ale nejedná o překvapivý výsledek. Pětikoalice několikrát avizovala, že SPD ve vedení nechce a v posledních dnech také upozorňovala, že nepodpoří ani Havlíčka. Šesté místo ve vedení tak bude nadále prázdné. 

Pekarová: Nechovají se konstruktivně

Důvodem pro utnutí Havlíčka ve volbě bylo nejspíše i jisté rozčarování z „obstrukcí“ hnutí ANO, jak nazval chování opozice předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo pro koalici odsunutí rokování nad stavebním zákonem v polovině ledna. 

 „Hnutí ANO sice hodně namluví o tom, že chce být konstruktivní opozicí, ale zatím se tak vůbec nechová a to samozřejmě k motivaci našich poslanců volit místopředsedu nijak nepřispívá,“ napsala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová Blesk Zprávám. 

Schillerová: Je to jejich vizitka

Zatímco předsedkyně Topky mluví o nekonstruktivní opozici, předsedkyně poslanců za ANO Alena Schillerová zmiňuje absenci respektu. 

„Je to samozřejmě hlavně jejich vizitka, každý občan vidí, že tu nejsou respektovány základní parlamentní principy, které v minulosti platily. Mnohokrát jsem řekla, že my nebudeme handlovat posty za jakousi poslušnost vůči vládní koalici. Jsme nejsilnějším klubem ve Sněmovně, máme 72 poslanců, tedy 18x více než třeba klub Pirátů. A máme také obrovský mandát od voličů, kteří si přáli, abychom ve Sněmovně prosazovali jejich zájmy, a to koalice odmítá respektovat,“ napsala v reakci na úterní volbu Blesk Zprávám Schillerová.

Schillerová tvrdí, že byla mnohokrát ujištěna, že s volbou nebude problém a že pětikoalice respektuje nárok hnutí ANO na tento post. 

„Alespoň teď ale vím, jak vypadá ta nová politická kultura v praxi,“ rýpla si Schillerová. Podle Havlíčka není výsledek překvapením. Pro ČTK ale dodal, že nehodlá o místa handlovat. 

Vondráček: Arogance dobyvatelů

Havlíček v úterý nedostal potřebných 83 hlasů ani v prvním kole. V tajné volbě jej podpořilo pouze 61 členů dolní komory. Okamura obdržel 24 hlasů. 

A rýpe i expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), který na twitteru uvedl, že při jeho neúspěšné volbě se alespoň koalice snažila dodat důvody pro jeho nezvolení do užšího vedení dolní komory. „V případě Karla Havlíčka svoji aroganci dobyvatelů už přestali skrývat,“ komentoval. 

Střetů bude přibývat, míní expert

Podle poslance a sněmovního matadora Marka Bendy (ODS) se musí nyní čekat na další vývoj. Pro ČTK poznamenal, že opozice zatím jednání Sněmovny destruuje a zdůraznil také, že hlasování je tajné a i opozice koaliční kandidáty nevolila. A jaký tedy může být další vývoj? Nejen v hlasování o posledním prázdném místopředsednickém křeslu, ale i celkově ve sněmovních bojích?

Podle politologa Jana Kubáčka je možné, že hádky a spory budou tuto Sněmovnu provázet až do konce funkčního období. 

„To se protáhne, řekl bych, na celé čtyřleté období, protože logicky bude podobných situací přibývat a budou o tom spory. Koalice se dostane pod tlak veřejného mínění a bude dělat nepopulární rozhodnutí a opozice bude muset být o to tvrdší, čímž bude také vyvíjet tlak. Myslím si, že střetů bude přibývat,“ konstatoval politolog Kubáček pro Blesk Zprávy. 

Co se týče „silových bojů“ a samotné volby místopředsedy, podle Kubáčka se nejedná o abnormální jev. „Podle mě je to také revanš za volby a za zpožděné volby místopředsedů, které byly 4 roky zpátky,“ připomněl expert pár let staré jizvy. 

„Relativně čím později do této pozice hnutí nastoupí, tím pro ně lépe, protože to mohu postavit tak, že se nenechají místem uplatit a že u místopředsedů jsou hlavně koaličníci,“ podotknul Kubáček s tím, že na podobné notě se může prezentovat i SPD, které zase bude poukazovat na svou autenticitu a na to, že nemá ve vedení ani jednoho člena.

Poslanci si již většinu vedení zvolili v listopadu na ústavující schůzi. Za šéfku si vybrali Markétu Pekarovou Adamovou a do místopředsednických křesel usadili Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Mráčkovou Vildumetzovou (ANO).

Video  „Slušňák“ Fiala se ve Sněmovně neudržel: Mě už to taky s*re  - ČTK
Video se připravuje ...

panda82 ( 1. března 2022 10:20 )

Pekarová je velký omyl celé koalice, ta nemá ani základní vzdělání ke slušnému chování to ztratila někde na haldě, ostuda už ji k sobě samé,

panda82 ( 1. března 2022 10:13 )

Politická kultura a diplomacie " jakoby politikům" je hodně vzdálená. vlastně asi neví co to obnáší

denisz ( 30. ledna 2022 16:28 )

Je dobře, že si hnutí ANO stojí za svým výrazným poslancem Havlíčkem. Je zkušený, uvážlivý, věcný a většinu kolegů převyšuje. Nelze podléhat diktátu koalice, zvláště když převahu ve sněmovně získali za nestandartních podivných okolností. Dračici Pekarovou neberu už dlouho vážně. Do čeho se pustí zavání průšvihem, blamáži a ostudou.

panda82 ( 28. ledna 2022 14:11 )

No a ještě to si Černochová sama o sobě rozhodla poslat na ukrajinu nějakou munici to nevyšlo z vlády, že se rozhodlo, schválilo, to jde na její triko?

panda82 ( 28. ledna 2022 13:35 )

Jejda a vy chcete tvrdit, že tady je politická kultura,ta chybí celé vládě, ani jeden není politik, jsou to jen burani , kteří hrají jen za sebe, taková Pekárová, to se neví za koho lobuje, tam je to jen ona a ona, vůbec neví co je to kultura byť politická, nebo i jiná, to slovo je jim cizí , bohužel, jak si může politik odjet do USA a nevědět, že to je nemožné, ale on usoudil, že to tak bude, žádný politik ho nevyvedl z omylu

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa