Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Dostálová a Bžoch v čele kandidátky do eurovoleb, potvrdilo ANO. Nechybí ani Nagyová

Aktualizováno -
15. února 2024
14:27
Autor: ČTK, simao - 
12. února 2024
23:44

Kandidátku hnutí ANO pro červnové volby do Evropského parlamentu povede bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Druhé místo obsadí poslanec Jaroslav Bžoch, na třetím místě bude dosavadní europoslanec Ondřej Knotek. Výbor ANO schválil kandidátní listinu, oznámil ve čtvrtek Karel Havlíček (ANO). Páté místo kandidáty bude patřit Janě Nagyové, která si ve středu vyslechla opět osvobozující verdikt v dotační kauze Čapí hnízdo. Výbor hnutí kandidátku schvaloval korespondenčně.

Klára Dostálová v čele kandidátky není překvapením. „Nikdy jsme se netajili tím, že chceme, aby Klára Dostálová byla lídryní. Dalším z horkých kandidátů na vysokou pozici je Jaroslav Bžoch,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro ČRo a iRozhlas.cz místopředseda ANO Karel Havlíček.

„Pozici lídra pro červnové evropské volby přijímám s pokorou. Je to pro mě především obrovský závazek a odpovědnost za vizi, kterou pro evropské volby přineseme. Jsem připravena dát nejen do kampaně, ale také do práce v Evropském parlamentu maximum,“ uvedla Dostálová na sociální síti X.

Z nynějších europoslanců ANO se vedle Knotka dostal na čtvrté místo kandidátky Martin Hlaváček. Z dalších nynějších zástupců ANO v europarlamentu loni v červnu odmítla novou kandidaturu místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová a také Martina Dlabajová. Jako důvody uvedly konzervativní a národovecké směřování hnutí a možné sbližování ANO a SPD.

Nagyová na kandidátce

Jihlavská zastupitelka a ekonomka Nagyová byla společně se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem obviněná v dotační kauze Čapí hnízdo. Soud je loni oba zprostil obžaloby, vyšší instance ale případ vrátila k novému projednání. Ve středu si Babiš a Nagyová však opětovně vyslechli osvobozující verdikt.

Po Nagyové je na kandidátce na šestém místě bude následovat poslankyně a bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Sedmé místo obsadí dosavadní europoslanec Ondřej Kovařík, první osmičku kandidátů uzavírá českobudějovický zastupitel Tomáš Kubín. Devátý bude Jaroslav Knot, desátá radní Prahy 2 Jitka Urbánková.

Hnutí ANO bude v Evropském parlamentu obhajovat šest mandátů. „První bod je stop migraci, nikdo nám nebude říkat, kdo tady u nás může žít a bydlet. Druhý zásadní bod je stop zelenému šílenství, nikdo nám nebude říkat, v čem máme jezdit, v čem máme bydlet, jak máme žít. Třetí zásadní bod je suverenita členského státu. Je velmi důležité zachovat právo veta,“ shrnula tři hlavní priority hnutí ANO v evropských volbách Dostálová ve videu zveřejněném na sociálních sítích.

Soupeři ANO Vondra s Vrecionovou či Nerudová s Farským

Z dalších sněmovních stran a koalic má kandidátku vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) do evropských voleb vést dosavadní europoslanec Alexandr Vondra s kolegyní Veronikou Vrecionovou (oba ODS).

V čele kandidátky Pirátů stojí stejně jako v roce 2019 nynější europoslanec Marcel Kolaja.

Hnutí STAN povedou do voleb ekonomka a bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová spolu s někdejším poslancem hnutí Janem Farským. Společnou kandidátku opozičního hnutí SPD a neparlamentní Trikolory povede někdejší europoslanec Petr Mach (SPD), který v minulosti stál v čele Svobodných.

Video  Andrej Babiš pro Blesk na sněmu ANO  - Maxmilián Nový, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa