Babišova kšiltovka pomohla volební účasti, míní politolog. Pospíšila pokáral

Autor: mav - 
28. května 2019
05:00

Jednoznačným překvapením letošních voleb do Evropského parlamentu v Česku se stala relativně vysoká účast u uren. Podle slov politologa Lukáše Jelínka k tomu velkou měrou přispěla voličsky zajímavá témata, jako třeba dvojí kvalita potravin, jak řekl v pořadu Blesk.cz Epicentrum. Navíc z nich prý udělal premiér Andrej Babiš (ANO) pomyslné referendum o své osobě. Právě Babiš bude ve čtvrtek od 11 hodin hostem živě vysílaného rozhovoru Blesk.cz Ptám se, pane premiére.

Volební účast v Česku tentokrát dosáhla na 28,72 %, což je na tuzemské poměry u voleb do europarlamentu nezvykle vysoké číslo. Podle politologa Lukáše Jelínka je to dáno tím, že v současnosti jsou evropská témata atraktivnější než před posledními volbami. Jako příklad uvádí dvojí kvalitu potravin. „Bylo ale často cítit, že si politici netroufají říct jasné slovo k tak výraznému tématu, jakým je třeba přijetí eura,“ dodává. 

Jako další příčinu vyšší volební účasti vnímá politolog červenou „kšiltovku Andreje Babiše“. Tomu se prý totiž podařilo udělat z voleb do Evropského parlamentu referendum o jeho osobě. Expert výsledek eurovoleb shrnul slovy: „Výrazněji uspěly ty strany, které mají jasný názor na evropská témata a evropskou politiku - ať už pozitivní, nebo negativní."

Video Politolog Jelínek: ANO eurovolby vyhrálo, ale s vráskami na čele. S poraženou ČSSD jsou si souzeny - Markéta Volfová, Lukáš Červený

To, že účast u voleb do europarlamentu nedosahuje takových výsledků jako například v západních zemích, přičítá za vinu, ani ne tak českému voliči, jako spíše politikům. „Zahraniční politici nestaví vztah k Evropské unii jako my a oni. My si v EU připadáme pořád tak trochu jako na návštěvě a nevíme, jestli ta návštěva bude dlouhá, nebo krátká, vítaná, nebo nevítaná,“ vysvětluje Jelínek. 

Neurovnaná TOP 09 a debakl ČSSD

Jelínek se nicméně neodvažuje hodnotit, nakolik jde pro ANO o pozitivní výsledek. Jasno má ale v případě prohry u sociálních demokratů, kteří podle jeho slov dlouhodobě neumějí voličům vysvětlit svou evropskou politiku. A o moc lépe na tom nejsou v posledních letech i v politice české. „Strana potřebuje jasnější tvář a více odvahy k vrhání se do politických konfliktů bez ohledu na to, jestli v nich zvítězí nebo nezvítězí,“ posteskl si politolog blízký ČSSD.

Evropské volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ANO
21,18 %
21,18 %
502 343 hlasů
ODS
14,54 %
14,54 %
344 885 hlasů
Piráti
13,95 %
13,95 %
330 844 hlasů
STAN+TOP
11,65 %
11,65 %
276 220 hlasů
SPD
9,14 %
9,14 %
216 718 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 29 %

O poměrně neurovnané situaci ve straně svědčí podle Jelínka také výsledky TOP 09, která ve volbách do europarlamentu kandidovala společně se Starosty a nezávislými. Konkrétně zmiňuje europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09), který ze třetího místa s přehledem předběhl předsedu strany Jiřího Pospíšila.

„Jiří Pospíšil je jednou nohou v evropských strukturách, jednou nohou je v pražské politice, občas se objeví v celostátní vládní politice. Ono to nepůsobí dobře. Zatímco Luděk Niedermayer je vnímaný jako určitá stálice,“ dodal expert.

josefostravak ( 1. června 2019 21:25 )

Agrofert v čele s Babišem okrádá Evropskou unii a Česko zároveň. Pozor na Babiše, protože to co dělá je propaganda a populismus. Češi ale nejsou hloupí, aby těm jeho neustálým lžím o účelovce a kampani věřili.Dotačních problémů, které si současná vláda "agrofertu" přihrává je ještě víc, viz http­s://ec­ho24­.cz/a/­SVgxm/­dalsi-rana-pro-agrofert-v-cervnu-ma-dle-ctk-dorazit-jeste-jeden-audit-k-babisovi

11karel11 ( 28. května 2019 13:22 )

Pisálku, běžte se léčit.

petr12 ( 28. května 2019 12:35 )

Fiala!! připravujeme se na vládnutí scháníme spojence!! Vondra Bendl opravdu výkvět zloděju omlouvám se ODS tomu říká odklonění,vy sy myslíte že taková pakáž zlodě­ju,kmo­tru,kř­iváku by znovu vládla.Neznamená že máte nakradené stovky miliard že vám dají voliči znovu šanci je ojebá­vat,o­krádat­,ože­bračo­vat.Ba­biše už naháníte šest let a kmotři,zloději vaší strany kteří nakradli stovky miliard se chechtají a vracejí se pomalu k zlatým korytum.Fialo ty jelito ODS už nikdy nebude vládnout občané mají dobrou pamět!!

turbina ( 28. května 2019 11:01 )

V Burešových firmách stejně dřou jen otroci z Výchdu za minimální mzdy.

janejaneja ( 28. května 2019 10:53 )

Kšiltovka ušitá v Číně a vyšitá v Německu ?? To jako vážně ? Ano- tak si představuje Bureš vzkvétající a silné Česko. Přece nebude dávat vydělávat Čechům-blázníte lidi ??

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud