Jourová „zkazila“ eurovolby, tvrdí vlivný web. Vytkl jí Slováky i ženy

Autor: Mii - 
27. května 2019
12:20

Česká eurokomisařka Věra Jourová neudělala vůbec nic, aby volby do europarlamentu proběhly lépe, byly přístupnější pro osoby s omezením a lidé měli více možností, jak volit. Tvrdí to bruselský server Politico, který Jourovou zařadil mezi 12 lidí, kteří dle jeho názoru kompletně zkazili současné volby. Česká eurokomisařka má na jejich podobě mít stejný podíl jako například britská premiérka Theresa Mayová nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.

Server ocenil, že Jourová jako komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví se v uplynulém období intenzivně zabývala otázkou příliš velké síly technologických gigantů a šíření nenávisti na sociálních sítích. Je to ale vše, co se jí podle Politico dá přičíst v rámci snahy zlepšit formu a průběh voleb do europarlamentu.

„Nedoporučovala, aby se regionální dotace použily pro renovaci volebních místností, aby byly lépe přístupné pro osoby se zdravotními postiženími, a ani se nesnažila, aby materiály kampaně byly v dispozici v Braillově písmu,“ popisuje server, proč má být Jourová částečně odpovědná, že volby nejsou stoprocentně přístupné pro osoby s omezeními.

Vyčítá jí také, že nepřišla s žádným návrhem, aby se zvýšil podíl žen v Evropské komisi a nesnažila se zjednodušit způsoby hlasování po celé EU. Politico u toho zmínil, že Jourová je Češka a musí mít proto kladný vztah ke Slovákům. Jenže ti měli u předešlých voleb do europarlamentu nejnižší volební účast z celé Evropské unie.

„A co podpora sousednímu Slovensku, aby se neopakovalo nešťastných 13 procent z roku 2014? Vůbec nic. Slováci stále nemohou hlasovat poštou, pomocí zmocněné osoby, online nebo na slovenských ambasádách. Jourová mohla udělat mnoho věcí pro zlepšení těchto evropských voleb, ale neudělala,“ uzavírá web.

Jourová po boku Merkelové i Kohla

Na stejnou černou listinu jako Jourovou umístil Politico dalších 11 osob. Seznam začíná již zesnulým německým kancléřem Helmutem Kohlem, který vehementně podporoval myšlenku evropské integrace a nestavil se proti rozšiřování EU na východ. Volební účast je ale v zemích, které se připojily k Unii v roce 2004, nízká a táhnou statistiku dolů. Mezi tyto země se řadí i Česko.

Pokáraná byla také rovněž zesnulá Simon Veilová, předsedkyně europarlamentu z let 1979 – 1982. U ní je důvod jednoduchý – podle Politico vykonávala funkci skvěle a nasadilo laťku extrémně vysoko, takže nikdo se jí dnes svými činy nemůže vyrovnat. Současný předseda europarlamentu Antonio Tajani už vůbec ne.

Další problém má představovat eurokomisařka Neelie Kroseová, která má ukazovat, že skutečná síla sídlí v Evropské komisi a ne europarlamentu, což působí demotivujícím efektem na voliče. Manfred Weber, který se uchází o pozici prezidenta EK, zas vynechával volební debaty, za což také od Politico nesklidil kladná slova.

Jediným Neevropanem na seznamu je šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který údajně neumožnil stranám na své platformě vést celoevropské reklamy, byť jde o celoevropské volby. Následují bývalý belgický premiér Elio di Rupo, nizozemský premiér Mark Rutte a dánský europoslanec Morten Messerschmidt.

Výčet je zakončen britskou premiérkou Theresou Mayovou, u které serveru vadí debakl s brexitem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jež se k eurovolbám volbám téměř nevyjadřovala, a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Ten podle Politico rovněž v podpoře současným volbám selhal a ještě se navíc dostatečně nevymezil proti euroskeptické Marine Le Penové.

Video „Brusel mi zazdil rodinu.“ Jourová pro Blesk bilancovala práci komisařky. Co ji chybí? - David Budai, Jan Jedlička, Pavel Kříž

Evropské volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ANO
21,18 %
21,18 %
502 343 hlasů
ODS
14,54 %
14,54 %
344 885 hlasů
Piráti
13,95 %
13,95 %
330 844 hlasů
STAN+TOP
11,65 %
11,65 %
276 220 hlasů
SPD
9,14 %
9,14 %
216 718 hlasů
Sečteno 100 %
Účast 29 %

marmat ( 28. května 2019 10:32 )

DNES mají trollové těžkou směnu­....­.DEG­RADO­VAT vítěze přibližně jako guru Fiala... přímo na tiskovce po vyhlá­šení­...Pr­ofesor má o 1/3 míň hlasů a tolik prachů za mávátka, obrazovky na náměstích...letáky, vlajky, trollové a NIC !!!

marmat ( 28. května 2019 10:28 )

ausuk­/Dítě­....na­pořed NĚCO čtěte...opak diskutujte ...I za stravenku jste s tímto blafem drahej

marmat ( 28. května 2019 10:24 )

ausuk :A mělo to být podle Vás přesně OBRÁCENĚ !!!??? cooooooo?

marmat ( 28. května 2019 10:22 )

TOHLE DNES TROLLŮM PLATÍ ODS-FIALA s UJEŽDĚNOU, NEBO ZHRZENÝ SPOLEK MILION CHVILEK ??? JE TO KONCENTROVANÁ HYSTERIE PORAŽENÝCH HRÁČŮ.....A teď budou udávat Jourovou !!! To si dělá KDOSI z nás všech KOZY

marmat ( 28. května 2019 10:18 )

11karel11: Tohle psalo a hned si opalcovalo VELMI malé dítě Jestli je Karlovi 11, tak snad z TOHODLE vyroste !

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud