ODS vytáhla „havlovské“ srdce a couvá od eura. Fiala: „EU je v krizi, my máme plán“

Autor: ČTK - 
2. 5. 2019
22:30

Méně byrokratickou a pružnější EU chce prosazovat Jan Zahradil, volební lídr ODS v nadcházejících eurovolbách. ODS dnes večer v Praze odstartovala závěrečnou kampaň do europarlamentu a její předseda Petr Fiala při té příležitosti řekl, že plánem strany je bezpečnost na vnější hranici Evropy a otevřené vnitřní hranice, svobodný trh bez zbytečných regulací a velký právní úklid evropské byrokracie. Nad eurokandidáty přitom zářilo „havlovské“ srdce.

„Evropská unie je v krizi, Česká republika nesmí stát stranou a my v ODS máme plán, jak Evropskou unii z této krize postupně vyvést,“ řekl při zahájení „horké fáze“ kampaně Fiala.

EU je podle něj v krizi hlavně proto, že se příliš dlouho prosazoval jediný koncept, koncept nekonečné integrace a proti tomu logicky sílil koncept odchodu z EU. „Dnes v České republice se oba dva tyto tábory trochu stáhly, moc razantně se ke svým proklamacím nehlásí. Přesvědčení federalisté jsou vyděšení z toho, co se děje s brexitem, a ti, kteří chtějí odejít, tak jsou kvůli brexitu také trošku opatrní. Ale ani jedni jiný plán než ten původní nemají. A je to stejný plán, který zapálil oheň pod samotnými základy EU. Nedejme ani jedněm šanci,“ prohlásil Fiala.

Video ODS na Petříně zkoušela lidi z Máje. Fiala: Manželku jsem letos políbit nestihl, napravím to - Andrea Ulagová / Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

„Evropská unie potřebuje změnit, aby fungovala. Aby byla dobrým sluhou svých členských států, a ne jejich špatným pánem. Aby se nesnažila za každou cenu protlačit celoevropské řešení tam, kde to nemá smysl, kde mohou mnohem lépe rozhodovat státy. Kde budou státy svobodně spolupracovat v oblastech, kde je to pro ně výhodné, ale nebudou nutit ostatní, aby je následovali,“ uvedl Zahradil, který je také vedoucím kandidátem Aliance evropských konzervativců a reformistů (ACRE).

Už ve středu řekl, že by považoval za úspěch, kdyby strana získala v eurovolbách čtyři mandáty, čímž by zdvojnásobila současný počet. „My jsme utrpěli poměrně velkou porážku v roce 2014, předtím jsme dvakrát vyhráli, teď se pomalu vracíme zpátky, takže místo dvou mandátů čtyři bych považoval za úspěch,“ řekl Zahradil.

Do voleb jde ODS s heslem Jsme srdcem Evropy. Srdce nad Prahou svítilo např. v roce 2003 - přímo nad Pražským hradem, z neonu a od výtvarníka Jiřího Davida, tehdy na počest odcházejícího prezidenta Václava Havla.

Start horké fáze kampaně ODS před eurovolbami (2.5.2019)Start horké fáze kampaně ODS před eurovolbami (2.5.2019) | 

ODS nyní příchází s programem reformy EU. Podle něj potřebuje unie „velký právní úklid“.

„Prořezání evropské legislativy. Více pravomocí národním parlamentům, aby mohly třeba zastavit některou legislativu v momentě, kdy se jim příprava nebude líbit, aby nemusely poslouchat jenom to, co udělá, neudělá (Evropská) komise“ uvedl.

Pokud ODS uspěje, bude chtít zmírnit tlak na zavádění eura. Daňová, sociální, penzijní nebo zdravotní politika mají podle Zahradila zůstat v rukou národních parlamentů a vlád.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Výsledky budou známy 26. května pozdě večer, protože je nutné počkat se sčítáním na zavření volebních místností v celé EU. České strany si rozdělí 21 křesel. Teď mají po čtyřech europoslancích ANO a ČSSD, tři zástupce mají TOP 09, KDU-ČSL a KSČM, dva ODS a po jednom STAN a Svobodní.

Ifigenie ( 15. května 2019 09:55 )

ODS jsou nevolitelní! Namyšlený trotl politruk Fiala, stará hydra Němcová, papoušek Kupka, paní Uzená, vodící pes Stanujura a plno dalších. Prostě TOP09 light, to je dnešní ODS. Parta zbohatlíků, co před sebe vystrčila pár loutek, jejichž cílem je jen bez jakýchkoli ideálů proplouvat peřejemi a předstírat nějakou činnost a slibovat a slibovat... A k tomu přidejme pár třešniček na dortu jako tuneláře Béma, solárního barona Topolánka, íčko Langera a další zloděje a korupčníky. K tomu ještě vytáhli srdce? No to je fór! Prostě pro slušného myslícího člověka neprosto NEVOLITELNÉ !!!

flesch2z ( 4. května 2019 08:10 )

Když EU nefunguje, tak proč v naší sněmovně schvalujete euro zákony?Dejte nám tu vaší reformu na papíře a pěkně podrobně. Dokud ji

nepředložíte na papíře, tak vám věřit nebudu, protože nemám čemu.

Vaja ( 4. května 2019 07:03 )

Bohužel. Poté co jsem chtěl od svobodných přejít zpět k vám ODS to

takhle poserete. (v. K. Mladší) takže pro mě ne ODS ale jen os. A tu

nechci zdar

1912 ( 3. května 2019 16:40 )

Fialo ty vaše plány si někam strčte i to srdce  !!

petr12 ( 3. května 2019 10:55 )

pane bože ten Fiala je opravdu kus pitomce,namyšlený trotl který nevnímá

že pod jeho vedením ODS skončí v ***.i!!Němcová stará vydra,věčný

student Benda,vodicí pejsek Stajnura,Džamila,papoušek Kupka je hrozná banda

namyšlených stereotypu politiky.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa