Všechno se seběhlo ve městě Mysky. Jde o oblast, která trpí silným znečištěním nejen kvůli rozsáhlé těžbě uhlí. Škody na životním prostředí jsou tam tak silné, že v některých místech ani nepadá bílý sníh, nýbrž našedlý a velmi špinavý.

Místní úřady se zřejmě za tento fakt stydí a rozhodly se zimní pokrývku udělat hezčí na pohled. Obarvily ho bílou barvou, která má špínu zakrýt. „Můžete ty skvrny vidět,“ komentovala praktiku žena, která na ni ruské média upozornila. Ukázala při tom do kamery svou ruku, která byla celá pokrytá bílou barvou. Stalo se jí to podle jejích slov pouze tím, že na sníh sáhla. „Dokonce to lepí,“ dodala.

Starosta města Dmitry Ivanov přiznal, že úředníci skutečně sníh v několika místech obarvili. Omluvil se za to a slíbil, že všechny zodpovědné osoby potrestá. Sníh, který byl obarvený, nechal odvézt pryč, aby se jej nedotýkaly například děti. „Je mi líto, že mnoha lidem se tím zkazila novoroční nálada,“ uvedl v prohlášení.

Znečištění kvůli uhelnému průmyslu

Podle nadačního fondu Prague Civil Society Center, který se snaží zasadit o sociální změny ve východní Evropě a střední Asii, je špinavý až černý sníh v mnoha místech Ruska poměrně častý.

„Uhelný průmysl je pro východ Ruska velmi důležitý,“ vysvětluje fond. Podle něj sice těžba uhlí znamená určitou podporu pro místní, ne zcela vyspělou ekonomiku, ale zároveň má devastující účinky na životní prostředí a zdraví obyvatel. Při těžbě se totiž do vzduchu uvolňuje velké množství černého prachu, který zůstává ve vzduchu.

Viditelné je to hlavně v zimě, kdy se tento prach smíchá s vlhkostí v atmosféře a jakmile dojde k padání sněhu, nepadá bílá hmota, ale černo-šedá.

„Tento špinavý sníh pak padá nejen v místech kolem skladišť a transportních uzlů, ale i v rezidenčních oblastech,“ uvádí fond. V roce 2017 bylo Rusko šestým největším producentem uhlí na světě po Číně, USA, Indii, Austrálii a Indonésii.

Fotogalerie
8 fotografií