Ven jenom s rouškou. Indickou metropoli dusí hustý oblak smogu z petard

Autor: ČTK - 
8. listopadu 2018
13:08

Indickou metropoli Dillí dnes zahalil hustý oblak smogu poté, co desítky tisíc lidí ve středu odpalovaly petardy u příležitosti hinduistického svátku světel díválí. Nejvyšší soud sice povolil používání zábavní pyrotechniky pouze po dobu dvou hodin, toto nařízení bylo ale během noci rozsáhle porušováno, uvedl zpravodajský server BBC News.

Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes ráno na některých místech v Dillí dosáhla podle BBC 999 mikrogramů na metr krychlový. To je desetkrát víc než bezpečná hodnota stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Odpalování petard a ohňostrojů u příležitosti svátku díválí dále zhoršilo kritickou smogovou situaci, kterou v hlavním městě Indie dlouhodobě způsobují emise z automobilů, prach ze staveb a pálení odpadků.

V listopadu a prosinci k znečištění vzduchu nad Dillí přispívá také pálení zbytků zemědělských plodin na polích v sousedních státech Paňdžáb a Harijána. To je tradiční způsob úklidu a hnojení využívaný chudými zemědělci, kteří nemají techniku na vyčištění a zorání půdy.

Indický nejvyšší soud před svátkem světel díválí nařídil, aby petardy byly odpalovány pouze mezi osmou a desátou hodinou večerní. Student Muhammad Šáhid Rizá ale agentuře AP řekl, že lidé v jeho čtvrti na jihu Dillí v odpalování pokračovali až do dnešních 1:00 místního času. Podobně se vyjadřovali i další svědci.

Úřady se tento týden v mnoha částech Dillí snažily snižovat prašnost rozstřikováním vody a zakrytím staveb, na kterých se pracuje. Přerušen byl také provoz tepelných elektráren v oblasti indické metropole, napsala agentura AP. Až do soboty do Dillí rovněž nesmějí vjíždět naftová nákladní auta s výjimkou těch, která přivážejí potraviny.

Podle údajů WHO je Dillí v současné době šestým nejvíce znečištěným městem na světě.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud