Bezprostředně po zásahu střepinou granátu poskytli dívce pouze základní lékařské ošetření v mariupolské nemocnici. Na víc nebyl čas ani kapacita. Zraněných lidí tam počítají na tisíce.

Jedinou možností, jak neudělat ze školačky mrzáka, byla řádná operace. Matka Oksana se proto vydala s Jelyzavetou a starší dcerou na nebezpečnou cestu směrem na sever Moravy. Mají tady známé.

Přes Pobaltí

Téměř po měsíční cestě se rodině podařilo dostat do Ostravy. Tam se rodiny ujali známí, kteří také zajistili převoz zraněné dívky do největšího zdravotnického zařízení v regionu.

„Cestovaly jsme v té době jediným možným koridorem směrem na Rusko, pobaltské země, Polsko, až se nám podařilo dojet k vám a známí hned převezli dcerku do nemocnice,“ popsala příjezd z vybombardovaného města matka zraněné dívky Oksana Petrová.

Okamžitá operace

Podle staniční lékařky Centra dětské traumatologie a chirurgie FNO Ivany Slívové byla dívka po příjezdu do nemocnice ve stabilizovaném stavu. „Diagnostikovali jsme ztrátové poranění tepny a po domluvě s cévními specialisty jí byl indikován a proveden operační výkon. Končetina je zachráněná, prokrvení je zcela v normě, dívka začíná rehabilitovat a věřím, že v dohledné době ji budeme moci propustit do domácího ošetření,“ doplnila Slívová.

Podle mluvčí je dům, v němž rodina na Ukrajině žila, zcela zničený. Matka se chce naučit česky, a jakmile se dceřino zranění zahojí, chce začít v Česku pracovat.

Pomoc Ukrajincům

Ubytováváte doma uprchlíky, nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v  ukrajinštině, psaný lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.

VIDEO: Halyna Sička prchla z Melitopolu s dětmi do Česka. 

Video
délka: 11:22.01
Video se připravuje ...

Halyna Sička prchla z Melitopolu s dětmi do Česka. Blesk.cz

22:00
30. 11. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od čtvrtečního rána.

21:55
30. 11. 2023

Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to dnes řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

"Přistávací dráha se krátí," prohlásil dnes Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

21:30
30. 11. 2023

 Ukrajina uspořádá volby až po konci války, kterou na jejím území loni v únoru rozpoutaly ruské invazní síly. V memorandu podepsaném na setkání ukrajinského parlamentu v polovině listopadu se na tom shodlo vedení, strany a skupiny tohoto zákonodárného orgánu, uvedl dnes list Ukrajinska pravda. Volby Ukrajina před válkou plánovala na příští rok.

Zástupci veškerých politických stran zastoupených v parlamentu "se shodli, že budoucí svobodné a férové národní volby (parlamentní a prezidentské) se budou konat po konci války a ukončení stanného práva, po uplynutí dostatečného času na přípravu konání hlasování," tedy nejméně šest měsíců po konci stanného práva, píše se v memorandu.

Kompletní online
Fotogalerie
71 fotografií